W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Przydomowe oczyszczalnie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest to instalacja od oczyszczania ścieków bytowo – gospodarczych w miejscu ich powstawania.

Istnieje kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków:

  • oczyszczalnia z drenażem rozsączającym
  • oczyszczalnia z filtrem piaskowym
  • oczyszczalnia z komorą osadu czynnego
  • oczyszczalnia z filtrem gruntowo – roślinnym
  • oczyszczalnia ze złożem biologicznym

Najpopularniejszym rodzajem oczyszczalni spośród ww. jest oczyszczania z drenażem rozsączającym. Zasada jej działania opiera się na oczyszczaniu ścieków w dwóch etapach:

  • etap I (podczyszczanie w warunkach beztlenowych) – odbywa się w osadniku gnilnym i polega na wstępnym podczyszczeniu ścieków przy pomocy bakterii beztlenowych;
  • etap II (doczyszczanie tlenowe) – odbywające się w warunkach tlenowych poprzez złoże rozsączające.

BUDOWA PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW JEST DROŻSZA OD BUDOWY SZAMBA, JEDNAK ZE WZGLĘDU NA RÓŻNICE W KOSZTACH EKSPLOATACJI, INWESTYCJA ZWRACA SIĘ PRZECIĘTNIE PO PÓŁTORA ROKU.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków:

  • niższe koszty rocznego utrzymania w porównaniu ze zbiornikiem odpływowym (częstotliwość ich opróżniania);
  • prosty sposób eksploatacji polegający na dostarczaniu bakterii do kanalizacji oraz wywóz osadu ze zbiornika;
  • niewielka uciążliwość: brak przykrych zapachów, rzadkie odwiedziny wozu asenizacyjnego lub tak jak w przypadku szamba brak możliwości jego rozszczelnienia czy przepełnienia;
  • szeroko rozumiana EKOLOGIA (oczyszczanie wody, świadomość że ścieki nie dostają się do gleby i terenu wokół domu);
  • trwałość instalacji.

Przed wykonaniem przydomowej oczyszczalni ścieków należy pamiętać że nie jest ona obiektem bezobsługowym i jest inwestycją trwałą, mającą na celu przyniesienie korzyści tych ekologicznych a zarówno po dłuższym czasie ekonomicznych. W celu uniknięcia ewentualnych problemów dotyczących prawidłowego montażu i instalacji oczyszczalni, najlepiej skorzystać z usług doświadczonych firm, które zapewnią odpowiednie wykonanie, eksploatacje oraz właściwy jej rozruch. Przed montażem przydomowej oczyszczalni ścieków należy wykonać rozpoznanie warunków gruntowo – wodnych na działce gdzie ma być ona posadowiona (przepuszczalność gruntu, poziom wody gruntowej) w tym dokonać budowy odwiertu ok 3m w celu uniknięcia problemów z przepuszczalnością gruntu oraz aby upewnić się czy została zachowana minimalna odległość (1,5 m) pomiędzy złożem rozsączającym, a poziomem wód gruntowych, a także zgłosić budowę właściwemu organowi w tym przypadku Prezydentowi Miasta Lublin.

Informacje dotyczące zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków do Wydziału Ochrony Środowiska oraz do Wydziału Architektury i Budownictwa znajdują się pod podanymi linkami:

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie