W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ścieki komunalne

Zgodnie z przepisami prawa właściwy sposób odprowadzania ścieków bytowych to posiadanie kanalizacji sanitarnej, a jeśli jej nie ma to zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Jeśli istnieje techniczna możliwość podłączenia nowo budowanej nieruchomości do kanalizacji sanitarnej, to zgodnie z przepisami prawa nie ma możliwości wydania pozwolenia na budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni.

Obowiązki gminy oraz mieszkańców w zakresie odbioru ścieków z nieruchomości określa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz Regulamin utrzymania czystości i porządku. Gmina wydaje zezwolenia firmom, które prowadzą działalność polegającą na wywozie ścieków z szamb, natomiast mieszkańcy posiadający szamba mają obowiązek:

  • zawrzeć umowę z jednym z przewoźników nieczystości,
  • opróżnić szambo nie rzadziej niż raz na pół roku, oraz
  • przechowywać rachunki za jego opróżnienie.

Upoważnieni przedstawiciele gminy (w przypadku Gminy Lublin są to Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin) mogą przeprowadzić kontrolę posesji w zakresie sposobu postępowania ze ściekami.

UWAGA!!! W przypadku gdy wybudowano nową linię kanalizacyjną gmina może nakazać mieszkańcom posiadającym szamba przyłączenie się do nowo wybudowanej sieci. Takiego nakazu nie można wydać osobom posiadającym przydomową oczyszczalnię ścieków.

logo ekolublin