W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lasy w Lublinie

Lasy są ważnym elementem w strukturze zieleni Lublina, ponieważ zajmują ogółem 1675 ha, co stanowi 11% powierzchni miasta.  

Główne kompleksy leśne znajdują się w południowej i południowo-zachodniej części miasta. Od strony północnej znajdują się jedynie niewielkie powierzchniowo lasy prywatne i zakrzaczenia, które nie mają większych wartości przyrodniczych ani rekreacyjnych.

  • Największym kompleksem leśnym jest otaczający Zalew Zemborzycki Las Dąbrowa o powierzchni ponad 1200 hektarów.
  • Drugi ważny kompleks to Stary Las zwany też Starym Gajem zajmujący powierzchnię 460 hektarów. W lesie dominują gatunki liściaste takie jak dąb szypułkowy, grab pospolity, brzoza brodawkowata. Pobierz Raport z inwentaryzacji przyrodniczej Starego Gaju
  • W zachodniej części lasu utworzony został rezerwat przyrody „Stasin” chroniący unikatowe w skali kraju naturalne stanowisko brzozy czarnej.

Rzeźba terenu lubelskich lasów ma charakter falisty z lokalnymi jarami. Najbardziej urozmaiconą rzeźbą charakteryzują się lasy sąsiadujące z gminą Niedrzwica. Pod względem klimatycznym lubelskie lasy należą do klimatu Wyżyn Środkowych. Wieloletnia średnia roczna suma opadów to ok. 550 mm.

Na terenach leśnych dominują trzy rodzaje gleb:

  • brunatnoziemne (gleby brunatne i płowe) – wykształcone z lessów i utworów lessopodobnych
  • bielicowe (gleby rdzawe i bielicowe) utworzone z piasków luźnych i słabogliniastych
  • śródstrefowe (gleby torfowe i mady) występujące w dolinach rzek.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gatunkiem dominującym była sosna, obecnie pierwsze miejsce okupuje dąb – gatunek właściwy dla bogatych siedlisk.

Cechą charakterystyczną lubelskich lasów jest niski udział drzewostanów najmłodszych (poniżej 5%). Przeważają lasy, w których dominują drzewa osiemdziesięcioletnie lub dochodzące do tego wieku.

Dwie główne funkcje lubelskich lasów to funkcja dydaktyczna i rekreacyjna.  

Jednym z ciekawszych pomysłów na łączenie obu funkcji jest coroczna akcja wymyślana przez nadleśnictwo Świdnik „Drzewo za makulaturę”. Po rozpropagowaniu przez „Kurier Lubelski” wyznaczono na parkingach lubelskich supermarketów specjalne stoiska gdzie dnia 11 i 12 kwietnia każdy kto przyniósł 5 kg makulatury dostawał sadzonkę sosny, modrzewia lub jednego z drzew liściastych. Obdarowany miał do wyboru zabrać sadzonkę do domu lub wsadzić w szkółce leśnej, a następnie podczas spacerów oglądać jak jego drzewo wzrasta.

W 2014 roku rozdano prawie 6000 sadzonek co stanowi rekord (w latach poprzednich licznik zatrzymywał się na 3500 sadzonkach).

Funkcja dydaktyczna to również ścieżki przyrodnicze z punktami postojowymi w miejscach najciekawszych obiektów, w tym jedynego śródleśnego pomnika przyrody w Starym Gaju.

Funkcja rekreacyjna lasów wiąże się nierozłącznie z Zalewem Zemborzyckim. Jest to zbiornik wodny o powierzchni 280 ha i pojemności 7 milionów m3. Zalew oddano do użytku 16 lipca 1974 roku. Tereny zalewu to raj dla rowerzystów. W ubiegłym roku oddano cyklistom ostatni fragment ścieżki rowerowej, tak że obecnie można objechać zalew dookoła. Ogólna długość ścieżki wynosi ponad 12 km.

W lasach wokół zalewu znajdują się cztery ośrodki rekreacyjne i tutaj zlokalizowane są wszystkie „atrakcje”.

Na zachodnim brzegu znajduje się Ośrodek Marina zlokalizowany wśród lipowego i kasztanowcowego starodrzewu. Tutaj rozpoczynają się szlaki turystyczne do Starego Gaju, Dąbrowy i wokół Zalewu. Tutaj wreszcie można wypożyczyć kajak i popływać wzdłuż rozlewisk. Ośrodek Marina to również miejsce przyszłej inwestycji: Lubelskiego Centrum Żeglarstwa.

Najnowszy i może najbardziej kontrowersyjny to ośrodek RELAND, a właściwie Lubelskie Centrum Narciarstwa Wodnego. Kontrowersyjny, bo budowa szesnastometrowych masztów wzbudziła wiele protestów, jednak miejsce to przyciąga setki amatorów wekebordu z kraju i zagranicy i jest uważane za jeden z najlepszych ośrodków w Polsce.

Kolejnym miejscem rekreacji jest Ośrodek Słoneczny Wrótków – najbardziej odwiedzana część zalewu ze względu na zespół odkrytych basenów wraz ze zjeżdżalniami. Ostatnim Ośrodkiem jest Dąbrowa. Miejsce to przyciąga rzesze osób chcących zaznać spokoju w samotności lub małych grupach, posłuchać śpiewu ptaków, pospacerować po śródleśnych ścieżkach, a czasem zapolować na okazałego borowika.

Rokrocznie Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przygotowuje na polanie nad Zalewem Ekopiknik rodzinny. Jest to impreza podczas, której przedstawiciele Lasów Państwowych rozdają ulotki, wygłaszają pogadanki, chirurdzy drzew pokazują jakimi metodami alpinistycznymi leczymy drzewa, a schronisko proponuje do adopcji bezdomne psy i koty.  

Impreza wrosła już w krajobraz Dąbrowy i jest zawsze wyczekiwana nie tylko przez najmłodsze pokolenie Lublinian tym bardziej, że miasto funduje tego dnia wszystkim chętnym darmową komunikację. Najnowszym pomysłem propagującym czynny wypoczynek jest budowa na jednej z polan Słonecznego Wrotkowa akademii minigolfa. Rozpoczęcie tej inwestycji jeszcze w tym roku.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie