W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Działania prozdrowotne w roku 2016

Akcja „Zdrowie pod kontrolą” 19-20 listopada 2016 r.

Zapraszamy na akcję profilaktyczna „Zdrowie pod kontrolą”, która odbędzie się ona w dniach 19-20 listopada w Atrium Felicity (Al. Witosa 32) oraz w Galerii Olimp (Al. Spółdzielczości Pracy 36) w godz. 11:00 – 17:00. Wydarzenie jest organizowane z okazji Światowego Dnia Cukrzycy pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Akcja jest organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA). Partnerami akcji są min. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i Fundacja Medicover.
Podczas lubelskiej akcji możemy wykonać min. bezpłatny pomiar poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego krwi, skorzystać z konsultacji medycznych i nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz zostać kandydatem na dawcę szpiku kostnego. W ramach profilaktyki onkologicznej będzie można nauczyć się badać piersi i jądra na fantomach. Zachęcamy do przebadania się i dbania o zdrowie szczególnie, gdy jeszcze można zapobiegać chorobom lub wcześnie je wykryć. Organizatorzy przewidzieli również zabawy dla najmłodszych, którzy m.in. będą mieli okazję wcielić się w lekarzy i zadbać o zdrowie swoich ukochanych pluszaków, a także obejrzeć filmy edukacyjne o tematyce prozdrowotnej zapewnione przez Fundację Medicover. Dodatkowo przy współpracy ze studentami stomatologii możliwe będzie sprawdzenie stanu swojego uzębienia.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Światowy Dzień Cukrzycy w Lublinie

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji Centrum Spotkania Kultur oraz Arena Lublin zaświeciły się na niebiesko. Ten właśnie kolor jest symbolem jedności w walce z cukrzycą. W ten sposób przypomniano mieszkańcom Lublina o profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców Miasta do wykonywania bezpłatnych badań min. W zakresie pomiaru glukozy we krwi. Badania można będzie wykonać w dniach 19 -20 listopada br. Na terenie lubelskich galerii handlowych, gdzie będzie prowadzona akcja „Zdrowie pod kontrolą”.
Organizatorem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest Miasto Lublin we współpracy z Fundacją Medicover oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA.

„Zgoda na życie” - kampania społeczna w przedmiocie transplantologii

„Chcesz oddać narządy po śmierci?” – kilkadziesiąt napisów o tej treści pojawiło się na chodnikach Lublina. W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia i Urząd Miasta Lublin zachęcają mieszkańców do refleksji na temat transplantologii. 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
Lublin przyłączył się do kolejnej inicjatywy w ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia „Zgoda na życie”, której głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. W związku z przypadającym 26 października Światowym Dniem Donacji i Transplantacji, w kilkudziesięciu lokalizacjach przy Alejach Racławickich w Lublinie pojawiły się napisy skłaniające mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów.

Województwo lubelskie znajduje się wśród regionów o bardzo małej liczbie pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2015 r. wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł 7,11, podczas gdy w województwie pomorskim, wykazującym największą aktywność w tym zakresie - 21,7. Na 23 szpitale z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 6 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.

„W Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządówi tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi” – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł – „Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. Natomiast w wielu przypadkach rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, odnosi błędne wrażenie, że to na niej spoczywa ciężar tej decyzjio pobraniu narządów. Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców. Przypadający 26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji jest ku temu doskonałą okazją” – dodał.

Nie jest to pierwsza inicjatywa organizowana w ramach kampanii ”Zgoda na życie”, w którą zaangażował się Lublin. Na początku tego roku Urząd Miasta oficjalnie poinformował o włączeniu się w lokalną odsłonę kampanii Ministerstwa, zachęcając mieszkańców
do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli. Deklarację można wypełnić również elektronicznie pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl.

Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Dzięki funkcji geolokalizacji przeglądarek użytkowników, aplikacja w atrakcyjny wizualnie sposób prezentuje na tzw. mapie cieplnej, skąd pochodzą osoby wyrażające „Zgodę na życie”.

Więcej szczegółów na temat kampanii znaleźć można na stronie internetowej zgodanazycie.pl.

Kampania „Zgoda na życie”

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.

Więcej informacji udziela:

Maria Zakrzewska

Fabryka Komunikacji Społecznej

Tel: (22) 616 12 17

 

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta są zbiorem praw wynikających z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz innych aktów prawnych szczegółowych. Przestrzeganie praw pacjenta jest ustawowym obowiązkiem wszystkich uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Informacji na temat przysługujących praw pacjenta można uzyskać:
Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta:

800 - 190 - 590
(z tel. stacjonarnych i komórkowych)
czynna pn. - pt. w godz. 9.00 - 21.00

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa

Sekretariat:
tel.: (22) 532 - 82 - 50
fax.: (22) 532 - 82 - 30
sekretariat@bpp.gov.pl

Przyjęcia interesantów w Biurze
Poniedziałek - piątek w godzinach od 9.00 do 15.00

Strona internetowa Rzecznika Praw Pacjenta:

www.bpp.gov.pl

Poniżej znajdują się odnośniki do filmików edukacyjnych stworzonych w ramach kampanii społecznej "Rzecznik Praw Pacjenta przypomina".

  • Odcinek 1 opowiada o prawie pacjenta do informacji oraz prawie pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych
  • Odcinek 2 opowiada o prawie pacjenta do intymności i godności oraz prawie pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego
  • Odcinek 3  opowiada o prawie pacjenta do dokumentacji medycznej
 

 

 

Europejski Tydzień Urologiczny po lubelsku

Urząd Miasta Lublin, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „GLADIATOR” zapraszają na obchody Europejskiego Tygodnia Urologicznego.
W dniu 26 września 2016 r. zapraszamy na otwarte wykłady dotyczące raka gruczołu krokowego, skierowane do pacjentów i ich rodzin oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta nt.: „Innowacje w leczeniu raka gruczołu krokowego, prezentacja badania ścieżki pacjenta z rakiem gruczołu krokowego". Sympozjum odbędzie się w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (ul. Jaczewskiego 7), początek o godz.12.00 w holu budynku „B”.
Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres e-mail: mkowal@cozl.pl (Marcin Kowalski, Kierownik Działu Promocji COZL) lub tel. 81 454 1747.
Jednocześnie zapraszamy w dniach 26 - 30 września 2016 r. na konsultacje urologiczne oraz wykonanie bezpłatnych badań poziomu PSA we krwi w
Poradni Urologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w godz. 9-14. Przed zaplanowaną wizytą konieczna jest rejestracja pod numerem telefonu: 81 454 15 70, w godz. 8-15.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.cozl.pl

Do pobrania

Ulotka konsultacje.jpg
Ulotka promująca akcję profilaktyczną
Ulotka wyklady.jpg
Informacja o wykładach dla pacjentów i mieszkańców regionu
zaproszenie.pdf
Zaproszenie na udział w badaniach - do wydruku

Profilaktyka po lubelsku

Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej lekarze rodzinni zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców organizują w dniu 22 września 2016 r. akcję pobierania krwi do wykonania badania morfologii krwi. Badanie będzie wykonane każdemu pacjentowi przychodni zrzeszonej w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, który w tym celu się zgłosi. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badania są dla pacjentów bezpłatne. Oprócz wykonania morfologii krwi, w ramach akcji przewidziana jest edukacja dotycząca transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą. W tym zakresie akcję wspiera - Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Wykaz podmiotów medycznych biorących udział w akcji oraz plakat informacyjny znajdują się w załączeniu.

Do pobrania

Profilaktyka po lubelsku.jpg
Plakat informujący z symbolem akcji - dużą kroplą krwii w tle
Wykaz podmiotów biorących udział w akcji.odt
Załącznik zawierający informacje o podmiotach włączonych w akcję

Bezpłatne leki dla osób powyżej 75 roku życia

Program "Leki 75+" wszedł w życie 1 września 2016 roku i zapewnia bezpłatny dostęp do leków dla osób powyżej 75 roku życia.
Bezpłatne leki można otrzymać jeżeli:

  • osoba ukończyła 75 rok życia;
  • na recepcie w polu "kod uprawnień dodatkowych" jest wpisany symbol "S";
  • przepisany lek jest w wykazie bezpłatnych leków.

Wykaz bezpłatnych leków, a także wskazówki dla pacjentów znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia (www.75plus.mz.gov.pl) i Narodowego Funduszu Zdrowia (www.nfz-lublin.pl).

Obecnie na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów (załącznik D. do obwieszczenia refundacyjnego) znajduje się 1129 leków.

Receptę na bezpłatne leki może wystawić:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej,
  • lekarz wystawiający receptę dla siebie i dla rodziny.

W załączeniu:
Załącznik D załącznik D. do obwieszczenia refundacyjnego.
Plakat informacyjny.

Do pobrania

Plakat informacyjny.pdf
Plakat informacyjny
zalacznik_d.pdf
Lista leków w formacie pdf.

Marsz Różowej Wstażki 2016 - fotorelacja

W dniu 16 września 2016 roku odbył się w Lublinie Marsz Różowej Wstążki.
Akcja zorganizowana została przez Urząd Miasta Lublin w ramach działań podejmowanych w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych, przy współpracy z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej - Ośrodkiem Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Amazonek.
Ideą Marszu Różowej Wstążki jest popularyzowanie wiedzy o raku piersi, okazanie wsparcia kobietom w walce z chorobą nowotworową i zachęcanie ich do wykonywania regularnych badań mammograficznych.
Podczas akcji profilaktycznej można było zapisać się na bezpłatne badania profilaktyczne (cytologia, mammografia, kolonoskopia), które wykonuje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.