W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Działania prozdrowotne w roku 2019

18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

W tym roku już po raz dwunasty w dniu 18 listopada w całej Europie obchodzony będzie Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską.

Celem Dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności. Narastanie tego zjawiska to w dużej mierze skutek niewłaściwego stosowania i nadużywania antybiotyków.

 • Antybiotyki działają tylko na bakterie.
 • Antybiotyki nie leczą chorób wirusowych: grypy, przeziębienia, ostrych zapaleń gardła i oskrzeli.
 • Przyjmuj tylko antybiotyki przepisane przez lekarza – zaufaj jego wiedzy
 • Utrzymanie skuteczności antybiotyków w przyszłości zależy od działań każdego z nas.

W Polsce organizacją Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach i propagowaniem jego celów zajmuje się Narodowy Instytut Leków, w ramach programu polityki zdrowotnej pn.„Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2016-2020” finansowanego przez Ministra Zdrowia. Szczegółowe informacje o tegorocznych obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w Polsce znajdują się na stronie internetowej „Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków” www.antybiotyki.edu.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na wskazanej powyżej stronie internetowej.

Do pobrania

Plakat informacyjny.jpg
Plakat informacyjny
Ulotka informacyjna.pdf
Ulotka informacyjna

Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”

Zachęcamy do wykonywania badań profilaktycznych.

Szczegóły w załączonych materiałach.

Plakat promocyjny

 

Marsz Różowej Wstążki

W dniu 27 września 2019 r. odbędzie się w Lublinie Marsz Różowej Wstążki. Ideą Marszu jest popularyzowanie wiedzy o raku piersi i zachęcanie kobiet do wykonywania regularnych badań mammograficznych oraz solidaryzowanie się z osobami chorymi na ten rodzaj nowotworu.

Akcja organizowana jest przez Miasto Lublin we współpracy z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Amazonek.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 na Placu Króla Władysława Łokietka 1 (Ratusz) i po oficjalnym otwarciu Marszu oraz występach artystycznych uczestnicy przejdą uroczyście deptakiem na Plac Litewski. Na Placu zorganizowane zostanie Miasteczko Zdrowia, gdzie będzie można skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie profilaktyki nowotworowej. Spotkanie zakończy się około godziny 16.00.

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Lublina do udziału w powyższym wydarzeniu.

Miasteczko Zdrowia – Plac Litewski – godz. 14.00-16.00

 1. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej:
 • zapisy na mammografię, cytologię
 • promocja programów w zakresie profilaktyki nowotworowej
 • pomiar masy ciała
 • pomiar BMI
 • samobadanie piersi
 • ulotki, informatory
 1. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lublinie:
 • punkt konsultacyjno – diagnostyczny w zakresie profilaktyki raka piersi,
 • ulotki, broszury
 • badanie pojemności wyrzutowej płuc
 • badanie stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu
 • analiza składu ciała
 1.  Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek:
 • samobadanie piersi na fantomach
 • materiały informacyjne w zakresie profilaktyki raka piersi (broszury, ulotki)
 1. Oriflame:
 • porady kosmetyczne
 • testowanie artykułów kosmetycznych
 • bezpłatne zaproszenia na warsztaty kosmetyczne
 • porady w zakresie zdrowego stylu życia
 1. Narodowy Fundusz Zdrowia – Lubelski Oddział Wojewódzki:
 • informacje na temat:
 • programów i świadczeń profilaktycznych finansowanych przez NFZ
 • internetowego Konta Pacjentów i jego funkcjonalności
 • e-recepty
 • materiały informacyjne NFZ
 1. MEDICUS – Specjalistyczny sklep medyczny:
 • rozdawanie gadżetów promocyjnych (np. długopisy, notesy)
 • materiały informacyjne o produktach medycznych
 • prezentacja wybranych artykułów medycznych(protezy piersi, gorsety protetyczne, peruki)
 • informacja o dofinansowaniu do sprzętu rehabilitacyjnego, produktów medycznych z NFZ, PFRON, MOPR
 1. Grupa Pofam-Poznań Sp. z o.o Sieć Sklepów Medycznych z oddziałem w Lublinie:
 • prezentacja oferty produktów przeznaczonych dla kobiet po zabiegu mastektomii
 • pokaz sprzętu i zaopatrzenia medycznego (produkty stomijne, ortopedyczne, urologiczne oraz produkty dla kobiet leczonych z powodu raka piersi)

 

Konferencja „Zdrowie mężczyzn”

W dniach 4-5 czerwca 2019 r. odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Zdrowie mężczyzn”. Konferencja zorganizowana została przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Miastem Lublin w ramach VII Lubelskich Dni Promujących Zdrowie. Podczas wykładów i debat podejmowano wiele zagadnień w aspekcie zdrowia mężczyzn. Omawiana problematyka dotyczyła m.in. zdrowia publicznego, genetyki, dietetyki, fizjoterapii.
Tematyka zdrowia mężczyn była przedmiotem debaty zorganizowanej w dniu 4 czerwca 2019 r., w której wzięła udział Pani Barbara Danieluk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin. Podczas debaty dyskutowano na temat aktualnej sytuacji zdrowotnej mężczyzn i podejmowanych interwencji medycznych oraz profilaktycznych. Wskazano na potrzebę realizacji programów polityki zdrowotnej mających na celu skuteczne rozwiązywanie problemów zdrowotnych występujących w populacji mężczyzn.

 

Konferencja "Elektroniczny system medycyny szkolnej"

W dniu 7 maja 2019 r., w godz. 9.30-14.30 odbyła się konferencja pt. "Elektroniczny system medycyny szkolnej - programy profilaktyczne w dobie XXI w. skierowane do dzieci i młodzieży". Jej organizatorem była Fundacja Medicover we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin. W konferencji wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego,  pielęgniarek szkolnych oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń w zakresie realizacji programów profilaktycznych  skierowanych do dzieci i młodzieży. Miała na celu nie tylko pokazanie dobrych praktyk, ale także przedstawienie możliwości współpracy jednostek samorządu terytorialnego z pielęgniarkami szkolnymi w zakresie budowania programów zdrowotnych odnoszących się do rzeczywistych potrzeb zdrowotnych uczniów. Swoimi doświadczeniami w zakresie realizacji programów samorządowych podzielili się przedstawiciele Gdyni, Jastkowa, Wólki Lubelskiej oraz Lublina. Na zakończenie spotkania odbyła się debata na temat najpilniejszych potrzeb w zakresie zdrowia uczniów i możliwości wdrożenia elektronicznych systemów diagnostycznych na terenie szkół.

 

Profilaktyka czerniaka

Miasto Lublin przystąpiło do ogólnopolskiej akcji, której organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Akcja ma na celu przekazanie wiedzy społeczeństwu na temat profilaktyki i diagnostyki czerniaka. W naszym mieście w akcji biorą udział min. szkoły i Uniwersytet Medyczny.

W poniższym linku do folderu, znajdziecie Państwo ulotkę, plakat oraz sześć krótkich filmów prezentujących zasadę ABCDE w czerniaku. Filmy z numerami 1-5 omawiają poszczególne litery w zasadzie ABCDE czerniaka, natomiast film oznaczony jako numer 6 stanowi podsumowanie tej zasady.

Link: Informacje o czerniaku

Lubelskie Dni Autyzmu

W dniu 2 kwietnia 2019 r. obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Z tej okazji Miasto Lublin od kilku lat włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko”, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem. W tym dniu na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami podświetlane są na całym świecie reprezentacyjne budynki na kolor niebieski. W Lublinie w dniu 2 kwietnia 2019 r., w godzinach 20.00-22.00 na niebiesko rozświetlone zostaną - Centrum Spotkania Kultur oraz Stadion Arena Lublin. W godzinach 19.00-20.15 na Placu Teatralnym przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców Lublina, które będzie miało charakter integracyjny. Będą w nim uczestniczyć osoby z autyzmem, ich rodziny oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych Miasta Lublin, podmiotów leczniczych i organizacji pozarządowych, działających w obszarze wspierania osób ze spektrum autyzmu.
Miesiąc kwiecień poświęcony jest w naszym mieście problematyce autyzmu. Przez kolejne dni odbywać się będą różnorodne wydarzenia zaprezentowane w załączonym programie. Do akcji włączyło się wiele instytucji i organizacji, które na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem i ich rodzin.

Obchody Lubelskich Dni Autyzmu zainaugurowane zostaną konferencją na temat: „Jak być szczęśliwym rodzicem wyjątkowego dziecka”, której organizatorem jest Fundacja Wiatraki we współpracy z Miastem Lublin. Konferencja odbędzie się w dniu 2 kwietnia 2019 r., w godz. 10.00-13.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie, ul. Rynek 1. Szczegółowy program konferencji znajduje się w załączonym plakacie.

Lubelskie Obchody Dni Autyzmu w 2019 r. zorganizowane zostały we współpracy z Fundacją Alpha w Lublinie, Krajowym Towarzystwem Autyzmu – Oddział w Lublinie, NZOZ Sanus, Szkołą Podstawową Specjalną nr 26 w Lublinie, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Lublinie, Zespołem Poradni Nr 3 w Lublinie, Fundacją Wiatraki, Zespołem Ośrodków Wsparcia – Środowiskowym Domem Samopomocy oraz Lubelskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.

Plakat autyzm

Do pobrania

Autyzm - plakat.jpg
Plakat informacyjny w różnych odcieniach koloru autyzmu - niebieskim

Centrum Zdrowia Psychicznego w Lublinie

Informujemy o nowo utworzonym Centrum Zdrowia Psychicznego dla osób z podwójną diagnozą w Lublinie. Pomoc skierowana jest do osób z zaburzeniami psychicznymi, głównie z rozpoznaniem psychoz z kręgu schizofrenii, zaburzeń nastroju (afektywnych) oraz uzależnieniami (od substancji psychoaktywnych, alkoholu, internetu, seksu, hazardu, itp.). Leczenie jest bezpłatne i nie jest wymagane ubezpieczenie zdrowotne oraz skierowanie. Informacje szczegółowe na załączonym plakacie. Zapraszamy do kontaktu na ul. Lwowską 12 w Lublinie,  telefonicznie pod nr tel 783 403 200 lub 783 703 500 oraz mailowo

Plakat informacyjny

 

Do pobrania

Plakat centrum.png
Plakat zawierający informacje szczegółowe o centrum

Dzień Kobiet w Lublinie „Miasteczko Zdrowia i Urody” - relacja

W piątek 8 marca 2019 r. z okazji Dnia Kobiet Urząd Miasta oraz Galeria Olimp po raz kolejny zaprosili mieszkańców Lublina do uczestnictwa w akcji prozdrowotnej "Miasteczko Zdrowia i Urody”. Mieszkańcy Lublina mogli skorzystać z nieodpłatnych porad z zakresu dietetyki, onkologii, kosmetologii oraz dermatologii. Można było wykonać bezpłatnie badania profilaktyczne min. pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru, masy ciała, poziomu substancji smolistych w wydychanym powietrzu oraz ekg. Badania przeprowadzali pracownicy lubelskich zakładów opieki zdrowotnej.

Ponadto w programie było wiele atrakcji i konkursów z nagrodami, występy artystyczne i kwiaty dla Pań. Życzenia mieszkankom Lublina złożyły Panie Prezydent Monika Lipińska oraz Pani Beata Kuśmierzak - Stepaniuk oraz Pani Radna Marta Wcisło. Wydarzenie swoja obecnością uświetniła Pani Poseł Joanna Mucha. Celem spotkania było min. przypomnienie o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych jako jednego z elementów dbałości o zdrowie. Wszystko odbywało się w miłej atmosferze, którą zapewniły min. występy artystyczne dzieci i młodzieży z lubelskich domów kultury i przedszkoli oraz występy lubelskich seniorów. Podczas spotkania były także pokazy karate i udzielania pierwszej pomocy. Panie mogły wykonać makijaż a najmłodsi mogli skorzystać z malowania buzi. W sklepach Galerii Panie mogły dokonać rabatowych zakupów. Atrakcją spotkania był występ lubelskiego zespołu muzycznego Pozytyvni.pl. Spotkanie poprowadził Józef Szopiński.

„Miasteczko" cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Akcja rejestracji dawców szpiku

INFORMACJA O AKCJI REJESTRACJI DAWCÓW
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety wielu Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie Dawcy.
PODARUJ KOMUŚ SZANSĘ NA ŻYCIE. TO PROSTE!
Zostań potencjalnym Dawcą i zwiększ szansę osób Chorych na nowotwory krwi.
Zarejestruj się jako potencjalny Dawca.

POTENCJALNYM DAWCĄ MOŻE ZOSTAĆ OSOBA:

 • w przedziale wiekowym 18 – 55 lat
 • o wadze minimum 50 kg
 • o dobrym ogólnym stanie zdrowia
 • świadoma swojej decyzji
 • udzielająca zgody na pobranie komórek dwiema metodami pobrań
 • po raz pierwszy rejestrująca się jako potencjalny Dawca (nie tylko w bazie DKMS)

DWIE METODY POBRANIA MATERIAŁU GENETYCZNEGO DO PRZESZCZEPIENIA:

 • Pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 80% przypadków wszystkich pobrań)
 • Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (stosowana w 20% przypadków wszystkich pobrań)

WAŻNE!!! Pobrania NIE dokonujemy z kręgosłupa. TO MIT! Ważnym jest, aby głośno i wyraźnie mówić o tym i obalać ten mit.

SPOSÓB REJESTRACJI jest bardzo łatwy i szybki (zajmuje około 12 minut):
Przejście wstępnego wywiadu medycznego
Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą trzech pałeczek
Wypełnienie formularza rejestracyjnego

Szczegółowych informacji udzielą Wolontariusze prowadzący rejestrację. Jeżeli masz wątpliwości, podejdź i porozmawiaj z Nimi.

Dzień Kobiet w Lublinie „Miasteczko Zdrowia i Urody”

W dniu 8 marca 2019 r. odbędzie się akcja prozdrowotna "Miasteczko Zdrowia i Urody” skierowana do mieszkanek Lublina, w trakcie której będzie można skorzystać z nieodpłatnych porad specjalistów min. w zakresie dietetyki, ginekologii i onkologii. Będzie to również doskonała okazja do zrobienia badań profilaktycznych min. zmierzenia poziomu glukozy, cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi, określenia substancji smolistych w wydychanym powietrzu, dokonania pomiaru BMI, określenia poziomu procentowego udziału tkanki tłuszczowej i mięśniowej w składzie ciała. Na stoiskach prezentowanych przez poszczególne podmioty medyczne z Lublina będzie również można zapisać się na badanie cytologiczne i mammograficzne. Specjaliści doradzą jakie wybrać kosmetyki oraz jak dobrać strój do okazji i figury oraz fryzury.

Ponadto w programie wiele innych atrakcji i konkursów z nagrodami, pokazy karate, pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz występy artystyczne i kwiaty dla Pań. Wszystko to będzie odbywało się w miłej atmosferze przy utworach muzycznych. W programie min. występ lubelskiego zespołu Pozytyvni.pl.

Zapraszamy do Galerii Olimp (Aleja Spółdzielczości Pracy 34) w godzinach od 14:00 – 18:00.

Plakat promujący wydarzenia

Dzień otwartych drzwi w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zaprasza mieszkańców miasta na akcję profilaktyczną, która odbędzie się 2 lutego 2019 r. (sobota) w godz. 9:00 – 14:00 w budynku B, piętro 1, przy ul. Jaczewskiego 7 (wejście boczne). W programie min. konsultacje z rehabilitantem i psychoonkologiem, prezentacja sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego, ocena zmian skórnych, nauka samobadania piersi, edukacja prozdrowotna oraz wiele innych ciekawych propozycji związanych ze zdrowiem. Szczegółowe informacje na plakacie.

Do pobrania

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI COZL 2019-plakat.pdf [ilość pobrań: 46]
Plakat akcji zawierający informację o szczegółach dni otwartych oraz loga organizatorów.