W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 95. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

23.08.2019

Dzisiaj (23 sierpnia) w Radomiu rozpoczynają się 95. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Zmagania potrwają do niedzieli. Szczegółowy program i relacje z Mistrzostw dostępne będą na stronie: radom2019.pl.

Udział w imprezie weźmie 29 zawodników AZS UMCS Lublin. Akademicy postarają poprawić się wynik sprzed roku, kiedy to stawali na podium 4-krotnie. Wśród nich znajdują się kandydaci do złotych medali. Mowa przede wszystkim o paniach broniących zielono-białych barw: Sofii Ennaoui (1500 metrów), Paulinie Gubie (pchnięcie kulą), Karolinie Kołeczek (100 metrów przez płotki), Darii Zabawskiej (rzut dyskiem) czy Malwinie Kopron (rzut młotem).

Pierwsza z nich będzie bronić tytułu wywalczonego przed rokiem w Lublinie. Jest zdecydowaną faworytką w swojej konkurencji. Do Radomia jedzie z wynikiem 4:04.06 sekundy. Kolejna w stawce reprezentantka AZS-u Poznań ‒ Martyna Galant biegała w tym sezonie przeszło sześć sekund wolniej (4:10.69 sekund). Każdy inny scenariusz niż wygrana Ennaoui byłby dużym zaskoczeniem.

Do obrony tytułu stanie również Paulina Guba. W 2018 roku podczas zmagań przed własną publicznością uzyskała 18.82 metra. Co prawda w tym sezonie tak daleko jeszcze nie pchała, ale przewodzi na listach krajowych z wynikiem 18.65 metra. Tuż za jej plecami znajduje się jednak Klaudia Kardasz, broniąca barw Podlasia Białystok (18.34 metra). To właśnie te zawodniczki z dużym prawdopodobieństwem rozdzielą pomiędzy sobą dwa pierwsze miejsca. Kandydatką do zwycięstwa jest aktualna mistrzyni Europy ‒ Paulina Guba. W ostatnich startach nie prezentuje jednak swojej najwyższej dyspozycji, która szykowana jest na jesienne Mistrzostwa Świata w Doha. Ciężkie treningi sprawiają, że próby póki co wahają się w okolicach 18 metra. 

Zdecydowanie lepiej na tym etapie przygotowań do MŚ wygląda forma Karoliny Kołeczek. Jej pojedynek z Klaudią Siciarz na dystansie 100 metrów przez płotki zapowiada się niezwykle ciekawie. Podczas ubiegłorocznych zmagań górą była Siciarz, która przy bardzo sprzyjającym wietrze (ponad 2m/s) uzyskała czas 12.74 sekundy. W tym sezonie jednak listy otwiera Kołeczek, która podczas zawodów w Chorzowie wykręciła 12.75 sekundy. Co najważniejsze akademiczka regularnie osiąga rezultaty w granicach 12.80 sekundy. Klaudia Siciarz w najlepszym swoim występie w sezonie uzyskała 12.82 sekundy. Rywalizacja na tym dystansie będzie jedną z najbardziej zaciętych podczas radomskich zmagań.

Również jako liderka tabel na starcie stanie Daria Zabawska. W konkursie dyskobolek o złoto powalczy z Lidią Augustyniak (MKL Toruń). Będzie to rewanż za MP 2018. Wtedy minimalnie lepsza była ta druga. Teraz na papierze lepszym wynikiem pochwalić może się Zabawska (62.36 metra). Najlepszy rezultat w tym sezonie jej rywalki to 59.42 metra. Konkurs rządzi się jednak swoimi prawami. W Lublinie (2018) kwestia wygranej rozgrywała się na bliższych odległościach (ok 56 metrów).

Przed szansą na pierwsze złoto Mistrzostw Polski stanie również Malwina Kopron. W Radomiu nie pojawi się mistrzyni świata ‒ Anita Włodarczyk. Zatem najgroźniejszą rywalką będzie Joanna Fiodorow (AZS Poznań). To właśnie ona ma najlepszy rezultat spośród startujących (74.71 metra). Druga w tym zestawieniu jest Kopron (71.55 metra). Jej dyspozycja idzie jednak w górę, co mogliśmy zauważyć choćby podczas wygranych, niedawnych zawodów w Göteborgu. 

Anity nie będzie w Radomiu, a także na Mistrzostwach Świata w Doha. Zmaga się z problemami zdrowotnymi. Bardzo mi przykro z tego powodu. Gdybym wygrała w Radomiu, byłoby bardzo fajnie. Na pewno będę walczyła o zwycięstwo. ‒ mówiła w lipcu Malwina Kopron.

Na 95. PZLA Mistrzostwach Polski - Radom 2019 - AZS UMCS Lublin będą również reprezentować:

 • Maciej Hołub - w biegu na 400m i w sztafecie
 • Michał Jabrzyński - w biegu na 400m pł i w sztafecie
 • Damian Kamiński - w rzucie dyskiem
 • Michał Kitliński - w biegu na 800m i w sztafecie
 • Szymon Mazur - w pchnięciu kulą
 • Cezary Mirosław - w biegu na 400m i w sztafecie
 • Kamil Oleszek - w biegu na 800m
 • Natalia Pietruczuk - w biegu na 100m pł i w sztafecie
 • Alicja Wrona - w biegu na 200m i 400m oraz sztafecie
 • Daria Zabawska - w rzucie dyskiem
 • Szymon Żywko - w biegu na 1500m

Wielkim nieobecnym w zespole z Lublina jest Michał Sierocki (110 metrów przez płotki), którego tuż przed MP ze startu wyeliminowała kontuzja.

źródło: azs.umcs.pl

WYDARZENIA POLECANE