AZS UMCS Lublin najlepszą lekkoatletyczną drużyną w kraju!

03.09.2018

Indywidualnie zawodnicy z Lublina zdobyli 14 medali! Na najwyższym stopniu podium stawali trzykrotnie, sześć razy byli drudzy, a pięciokrotnie zajmowali trzecie miejsca.

Przedstawiamy zwycięski skład:
Karolina Kołeczek Michał Kitliński Małgorzata Kołdej Andrzej Jaros Michał Jabrzyński Alicja Wrona Angelika Mach Ania Sabat Aleksandra Nowakowska, Weronika Muszyńska, Paulina Ligarska, Lidia Augustyniak, Justyna Saganiak, Iga Iwanek Cezary Mirosław Adam Świrgoń Grzegorz Kutrzepa Piotr Tarkowski, Szymon Mazur, Damian Kamiński, Dominik Oryszko.

W klasyfikacji drużynowej, która sumuje wszystkie występy indywidualne uzbierali 120 punktów! To wynik, dzięki któremu zostali Drużynowym Mistrzem Polski 2018!

Złote medale w startach indywidualnych zdobywały panie. Najlepszy wynik w sezonie uzyskała Karolina Kołeczek w biegu na 100 metrów przez płotki! 12.93 sekundy – to jej zwycięski wynik. Jako jedyna w stawce złamała barierę 13 sekund. Najszybsza, ale na nieco dłuższym dystansie była natomiast Anna Sabat. Zawodniczka z czasem 2:09.45 sekundy wygrała start na dystansie 800 metrów. Trzecie złoto dla akademików wywalczyła Lidia Augustyniak w konkursie rzutu dyskiem. Osiągnęła 55,08 metra. Drugą Monikę Nowak (AZS-AWF Kraków) pokonała o prawie pięć metrów.

Drugie miejsca były domeną panów, choć jedno wywalczyła też skoczkini wzwyż AZS UMCS Lublin – Aleksandra Nowakowska. Zdołała pokonać poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1,70 metra. Na drugiej pozycji w wyścigu na 400 metrów do mety przybiegł Andrzej Jaros (48.10 sekundy). Na dwukrotnie dłuższym dystansie srebro zdobył Michał Kitliński (1:57.20 sekundy). Podobnie Michał Jabrzyński w rywalizacji płotkarzy na 400 metrów (53.19 sekundy). Udanie w konkursie skoku w dal zaprezentował się Piotr Tarkowski. W całych zawodach pokazywał równą formę. Najdalsza jego próba to 7,16 metra. To dało mu drugie miejsce. Również drugi był dyskobol Damian Kamiński. Już w pierwszym podejściu uzyskał 56,35 metra. Jak się okazało była to jego najlepsza próba w konkursie.

Na najniższym stopniu w sprincie na 100 metrów stanęła Małgorzata Kołdej (12.15 sekundy). Trzecia była także Justyna Saganiak na dystansie 400 metrów przez płotki (59.79 sekundy). W biegu na 1500 metrów na trzeciej pozycji zmagania zakończył Kamil Oleszek (3:56.39 sekundy). W konkursie skoku w dal brąz zdobyła Paulina Ligarska (5,73 metra). Ostatni medal dla AZS UMCS Lublin zdobyła sztafeta mieszana 4x400 metrów w składzie: Alicja Wrona, Cezary Mirosław, Iga Iwanek i Andrzej Jaros. Trzecie miejsca zapewnił im czas 3:34.50 sekundy. Walka o podium toczyła się do końcowych metrów.

Tuż za podium na czwartych miejscach znaleźli się: Alicja Wrona na 400 metrów (56.89 sekundy), Szymon Mazur w pchnięciu kulą (17,28 metra) oraz Angelika Mach na dystansie 1500 metrów, która ustanowiła swój nowy rekord życiowy (4:28.88 sekundy).

Oprócz wyżej wymienionych AZS UMCS Lublin reprezentowali: Weronika Muszyńska (pchnięcie kulą), Grzegorz Kutrzepa (skok wzwyż) oraz Dominik Oryszko (110 mppł).

W Inowrocławiu razem z lekkoatletami byli: Paweł Danielczuk, Dariusz Szymczuk i Marek Jaros ze sztabu szkoleniowego oraz kierownik sekcji, Wojciech Gałat. Ich wielki wkład w ten wynik jest niepodważalny.

AZS UMCS Lublin z dorobkiem 120 punktów sięgnął po tytuł! Drugą drużyną w Polsce został zwycięzca z 2017 roku, czyli AZS-AWF Warszawa (112 punktów). Trzecie miejsce wywalczyli lekkoatleci AZS-AWF Kraków (105 punktów)

Tak ogromny sukces był możliwy dzięki wielu składowym. Oczywiście ciężka praca Zawodników i Trenerów to jedno, wsparcie innych w bieżącej działalności to drugie. Niewątpliwie wielka w tym zasługa zasługa m.in. programu “Mistrz” i programu Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego, które powstały z inicjatywy Władz Miasta Lublin oraz Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin. Należą im się za to ogromne podziękowania i gratulacje!