Wielki tryumf zawodników AZS UMCS Lublin podczas 96. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce!

31.08.2020

Pięć medali wywalczyli zawodnicy AZS UMCS Lublin podczas ostatniego dnia 96. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Wygrali klasyfikację punktową całej imprezy, natomiast w zestawieniu medalowym zajęli trzecie miejsce.

Niedziela była zdecydowanie najlepszym dniem mistrzostw we Włocławku dla lekkoatletów z Lublina. Zielono-biali stawali na podium pięciokrotnie, z czego aż trzy razy na jego najwyższym stopniu.

Zwycięstwo w biegu na 100 metrów przez płotki faworytki ‒ Karoliny Kołeczek. Podopieczna trenera Piotra Maruszewskiego co prawda nie złamała bariery 13 sekund, ale czas 13.04 był wystarczający, żeby spokojnie sięgnąć po swój siódmy tytuł mistrzowski!

To był dobry bieg w trudnych warunkach. Zatem cieszę się, że po raz kolejny tytuł mistrzyni Polski należy do mnie. Teraz czeka mnie rehabilitacja, bo mam drobny uraz: lekkie naderwanie zginacza długiego palucha. Mam nadzieję, że przez najbliższe dwa miesiące uda się to wyleczyć, żeby wejść normalnie w przygotowania do sezonu halowego ‒ mówiła dla TVP Sport Karolina Kołeczek.

Również zdecydowanie najlepsza w swojej konkurencji była Paulina Guba. Mistrzyni Europy z Berlina z 2018 roku, w najdalszej konkursowej próbie pchnęła kulę na odległość 18.09 metra, co jest jej najlepszym wynikiem w tym sezonie. Za nią zmagania ukończyły Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok) i Maja Ślepowrońska (AZS-AWF Warszawa).

Jestem zadowolona z wyniku. Cieszę się, że wygrałam Mistrzostwa Polski. Mam nadzieję, że dopóki będę trenowała i startowała, to będę je dalej wygrywać ‒ komentowała w TVP Sport Paulina Guba.

Po złoto w konkursie rzutu dyskiem sięgnęła Daria Zabawska, która do Włocławka podobnie jak dwie powyższe medalistki, pojechała w roli liderki krajowych tabel. Rzut na wagę tytułu oddała już w pierwszym podejściu, gdy uzyskała 55.28 metra. Za nią zostały sklasyfikowane: Karolina Urban (AZS-AWFiS Gdańsk) ‒ 54.50 oraz Nina Staruch (AZS-AWF Warszawa) ‒ 49.59 metra.

Pozostałe dwa medale to dorobek niezawodnych sztafet 4×400 metrów. Panowie w składzie: Mikołaj Kotyra, Cezary Mirosław, Karol Kania oraz Andrzej Jaros niemal otarli się o złoto. Przekroczyli metę z wynikiem 3:11.48 sekundy. Do zwycięskiej ekipy z Łodzi zabrakło im tylko 0.08 sekundy. Panie z kolei stoczyły walkę o brąz. Drużyna: Alicja Wrona, Wiktoria Drozd, Natalia Pietruczuk oraz Małgorzata Hołub Kowalik wygrała tę walkę z AZS-AWF Kraków o około pół sekundy. Czas zielono-białych to 3:38.31 sekundy. Wygrała ekipa AZS-AWF Wrocław.

Z dorobkiem 660 punktów AZS UMCS Lublin zwyciężył w klasyfikacji punktowej mistrzostw. Drugi AZS-AWF Katowice zgromadził na swoim koncie 624 oczka. Z dorobkiem dziesięciu medali, AZS UMCS zajął trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.