W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Siatkarskie Ośrodki Szkolne

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S) to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej przy współpracy z samorządami terytorialnymi. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 roku. Najistotniejszą częścią projektu było powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie, które skupiają szerokie grono tych uczniów, którzy w siatkówkę grają na wyższym poziomie i uczęszczają do klas siatkarskich. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni są uczniowie z klas 1-3, tak by możliwa była współpraca struktur i nauczycieli, a uczniowie po zakończeniu gimnazjów mogli kontynuować edukację siatkarską w liceum bliskim ich miejscu zamieszkania.

W Lublinie w ministerialnym projekcie udział biorą 4 szkoły:

  • Gimnazjum nr 5 przy ul. Smyczkowej 3 w Lublinie (obecnie SP 5)
  • V Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Lipowej 7 w Lublinie,
  • Gimnazjum nr 18 przy al. Długosza 8 w Lublinie (obecnie SP 18)
  • Zespół Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie przy ul. Elsnera 5

Poziom nauczania w tych placówkach jest bardzo wysoki, a potencjał tkwiący w młodych zawodnikach odpowiednio wykorzystywany przez profesjonalnych trenerów i nauczycieli, prowadzących zajęcia w ramach projektu.

 

Akademia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych

Kolejny etapem strukturalnym Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych jest powstanie Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Od 14 stycznia 2015 r. cztery Akademie S.O.S. rozpoczęły swoją działalność w Lublinie. To kolejny szczebel ogólnopolskiego programu promującego aktywność fizyczną wśród młodzieży poprzez zajęcia z gry w siatkówkę. Do akcji zgłosiło się 19 lubelskich szkół. Inicjatorami akcji są Zespół Szkół nr 5, Gimnazjum nr 5 (obecnie SP 5), V Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 18 (obecnie SP 18). Każda Szkoła S.O.S. zobowiązana jest do utworzenia Akademii S.O.S. ze szkołami niższego szczebla. Dzięki takim działaniom możliwe będzie budowanie lokalnej piramidy szkoleniowej w placówkach dla dzieci młodszych. Powstanie lokalnych sieci szkolenia przyczyni się do integracji środowiska wokół siatkówki w powiatach, miastach i gminach, będzie również podstawą do wdrażania innych projektów lokalnych, centralnych lub unijnych.

W ramach akademii zaplanowane będą rozgrywki dla każdego poziomu wiekowego oraz akcje promujące piłkę siatkową w środowisku szkolnym. Zapewnione zostanie wsparcie sprzętowe i organizacyjne, nad którym czuwać będą koordynatorzy wojewódzcy i regionalni. Inicjatorami akademii są cztery lubelskie szkoły działające w Programie Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiego Związku Piłki Siatkowej Siatkarskich Ośrodków Szkolnych: Zespół Szkół nr 5, Gimnazjum nr 5, V Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 18. To właśnie w tych placówkach funkcjonować będą Akademie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Ambasadorem lubelskich Akademii S.O.S. jest siatkarz, złoty medalista mistrzostw świata z 1974 roku i igrzysk olimpijskich z 1976, Tomasz Wójtowicz. Ogólnopolskim ambasadorem SOS-ów jest były wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej, Marcin Prus. Patronem akcji jest Prezydent Miasta Lublin oraz Polski Związek Piłki Siatkowej.

Liczne sukcesy młodych adeptów siatkarskich są niewątpliwym powodem do dumy, w ramach programu w ośrodkach odbywają się turnieje, zajęcia pokazowe, treningi z siatkarzami. Wśród takich wydarzeń, jakie miały miejsce w Lublinie możemy zaliczyć:

Treningi z zawodniczkami AZS UMCS TPS

W piątek 23 stycznia 2015 roku w Gimnazjum nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie, odbyło się spotkanie młodzieży z Siatkarskich Ośrodków Szkolnych i siatkarskich klas profilowanych z reprezentantkami Polski seniorek w siatkówce plażowej: Kingą Kołosińską i Monika Brzostek, zawodniczki AZS UMCS TPS.

Siatkarki opowiadały o początkach swojej przygody z siatkówką, swoich doświadczeniach na drodze do sukcesu, ciężkich treningach, przygotowaniach do tegorocznych mistrzostw świata w Holandii oraz nadziejach na występ w igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku w Rio de Janeiro.

W spotkaniu wzięli również udział Jacek Rutkowski - prezes TPS Lublin, koordynator wojewódzki projektu SOS, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej w Lublinie, Renata Łapa – przewodnicząca wydziału mini siatkówki WZPS, Stanisław Rodak dyrektor Gimnazjum nr 5 oraz przedstawiciele lubelskich mediów.

Zajęcia pokazowe w Gimnazjum nr 18

27 lutego 2015 r. Gimnazjum S.O.S. nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie po raz kolejny gościło uczniów i nauczycieli szkół podstawowych z całego miasta. Na nasze zaproszenie przybyli w dużej mierze szkoły będącą w Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych co cieszyło nas jeszcze bardziej. Tym razem zaproponowano zupełnie inną formę zajęć niż do tej pory. Każda ze szkół oddelegowała kilku uczniów, którzy czynnie uczestniczyli w zajęciach. Natomiast nauczyciele mogli podpatrywać jak ich podopieczni wypadają na tle innych lubelskich szkół oraz robić notatki z zajęć.

Lekcja składała się z dwóch części. W pierwszej Andrzej Gotner – fizjoterapeuta SOS przeprowadził rozgrzewkę dynamiczną, a następnie nauczyciele SOS zaprezentowali nowe trendy w nauczaniu piłki siatkowej. Jedna i druga część cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów jak i nauczycieli. Dodatkowo należy nadmienić, że w zajęciach czynny udział brali także uczniowie II klasy S.O.S., którzy byli ogromną motywacją dla swoich młodszych kolegów.

Więcej informacji na stronie:

http://www.mlodziezowasiatkowka.pl/

WYDARZENIA POLECANE