W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Sezon Lublin 2018 za nami
16.05.201809:18

Kolejny Sezon Lublin za nami. Motywem wiodącym VII edycji wydarzenia był jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Blisko połowa wydarzeń nawiązywała do historii i wątków związanych z kształtowaniem się wolnej Polski, a impreza KUL jako równolatek Niepodległej. Epoka dwudziestolecia międzywojennego- spotkanie tematyczne i warsztaty decoupageprzebiegła pod hasłem „Lublin 1918-1920. Inspiruje nas wolność”.

Uczestnicy mieli możliwość wyboru z ponad 280 różnorodnych imprez przygotowanych przez 32 partnerów. W ciągu 10 dni wydarzeń każdy, bez względu na zainteresowania lub wiek, mógł znaleźć coś interesującego.

Lublin ze smakiem. Smaki naszych pradziadków - warsztaty kulinarne dla dzieciSzczególną popularnością cieszyły się imprezy dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi podróżowali w wózeczkach podczas Baby Tour, a także zostali zabrani na spacer śladami historii ruchu niepodległościowego, nieco starsi z kolei podróżowali w czasie w ramach wycieczek na temat Lublina międzywojennego i poznali znaczenie wydarzeń, które miały miejsce w 1918 roku. Historia to nie tylko zabytki, ale też smaki. Nie mogło więc zabraknąć warsztatów, podczas których uczestnicy wracali do czasów pradziadków skupiając się na smakach Lublina z okresu międzywojnia. Młode pokolenie poznało przepisy na cebularze, bajgle i „tajemnicze” makagigi.

Tradycyjnie mieszkańcy mogli bliżej poznać Lublin z okien elektrycznych busików podczas Lublin City-Tour, z perspektywy kajaków w ramach licznych spływów oraz podziwiając krajobraz Lublina podczas rajdów rowerowych.

Zwolennicy aktywności biegli po prawdziwym Lublinie, odkrywali Lublin z mapą i maszerowali na orientację. Nie zabrakło także gier miejskich, terenowych i questów, w ramach którychSpływ rodzinny z Prawiednik można było między innymi spróbować wydostać się z obławy po nieudanym skoku na skarbiec lubelskich kupców.

Śmiesznie było podczas spacerów tematycznych takich jak „Sensacyjki i anegdotki Koziego Grodu”, inspirująco podczas odkrywania tajemnic podwórek Starego Miasta, a czasami również strasznie na przykład w trakcie wycieczki „Sezon z duchami – lubelskie duchy czyli miejsca, gdzie straszyło, straszy lub powinno straszyć”.

Uczestnicy poznawali również historię lubelskiego sądownictwa i przemysłu oraz odkrywali ślady wielkich Polaków. Podczas wydarzenia „Minisejm – prolog Dnia i Nocy Unii Lubelskiej” podążali śladami wydarzeń sejmowych z lat 1568-1569. Trzy wieki historii przybliżyły zwiedzającym wnętrza Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Wielokulturowość naszego regionu w okresie dwudziestolecia międzywojennego była tematem spotkań, spacerów i podróży kulinarnych śladami lubelskich Żydów, osadnictwa ukraińskiego i ewangelików.

Masa Krytyczna śladami 1918 roku w LublinieTematy związane z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i Lubelskiej drogi do wolności w przystępny sposób przedstawione były podczas spotkań tematycznych, wykładów „Bohaterowie Niepodległej”, wycieczki „Od zaborów do niepodległości” i spaceru obejmującego lata 1918-2018. W trakcie warsztatów sitodruku inspirowanych wolnością, można było wykonać własnoręcznie „wolnościowy” t-shirt. Wolność w ujęciu swobody tworzenia była również motywem przewodnim ćwiczeń rodzinnych dla dzieci.

Dla osób niepełnosprawnościami Galeria Labirynt przygotowała oprowadzanie kuratorskie po wystawach edukacyjnych i spacery z tłumaczeniem na polski język migowy oraz z audiodeskrypcją. Od tej pory staliśmy się numerami. Prezentacja ubioru i oznakowania więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku Państwowe Muzeum na Majdanku poprowadziło spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących, podczas którego uczestnicy mogli dotknąć zaprezentowanych przedmiotów. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprosiło na zwiedzanie trasą „Inne spojrzenie”, która obejmuje obiekty muzealne z przeznaczeniem do poznania dotykowego takie jak odlewy z brązu, makiety układów wnętrz, modele drewniane i szereg rekwizytów odpowiadających zabytkom na ekspozycjach.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!