W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sezon Lublin 2020. Spacery z Przewodnikami Inspiracji

Sezon Lublin 2020. Spacery z Przewodnikami Inspiracji
03.09.202014:27

Lublin najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. My polecamy Przewodników Inspiracji, którzy opowiedzą wam tajemnicze historie, zaprowadzą do mało znanych miejsc i rozszyfrują symbole ukryte w przeróżnych zakamarkach miasta. Tegoroczna edycja Sezonu Lublin odbywa się wirtualnie, dlatego wydarzenie będzie można przeżywać nie raz!

Sezon Lublin 2020 wirtualnie trwa! Tegoroczna, nietypowa dla formatu, edycja prezentuje szeroką ofertę turystyczną Lublina w postaci nagrań wideo. Wśród partnerów wydarzenia nie zabrakło Przewodników Inspiracji, którzy zapraszają na swoje spacery. Poznajcie Lublin smaczny, malowniczy, nieistniejący, a nawet... mroczny!

W podróż przez smaki dawnego Lublina zabierze was Magdalena Mazur-Ciseł. Film "Zasmakuj w Lublinie" prowadzi uliczkami i skwerkami Starego Miasta w kulinaria Lublina minionych wieków. Wiele z miejsc zaprezentowanych w filmie dziś już nie istnieje. O takich miejscach, które pozostały tylko na rycinach i w miejskich gawędach, opowiada Ewelina Burek. Film "Szlak miejsc nieistniejących" to wędrówka, podczas której dowiecie się chociażby, gdzie dawniej znajdował się Hotel Victoria, a gdzie budowana była cerkiew prawosławna. Z kolei w świat kościołów (które istnieją) i ich tajemnic wprowadzi was Joanna Kozak-Palak w filmie "Zaklęte w śródmiejskich świątyniach". Spacer poprowadzi do kościołów, których niepozorne elementy, okraszone opowieścią przewodnika, zaskakują, intrygują, a wręcz dziwią!

Piękne malowidła i murale ukazujące Lublin i opowiadające jego historię to temat filmu "Malowniczy Lublin" Kingi Witkowskiej-Mirosław. Czasami obraz mówi więcej niż tysiąc słów! A słów musiało padać wiele w knajpach Lublina dwudziestolecia międzywojennego. Dlaczego? Bo tam wieczorami bawiła bohema artystyczna, a wśród niej wybitny lubelski poeta, Józef Czechowicz. Postać tę przybliża film "Knajpiane życie Józefa Cz.", na który zaprasza autor, Łukasz Fiuta. A skoro o II RP mowa, to nie sposób nie wspomnieć o najmroczniejszych historiach tamtych czasów. Film "Mroczne historie Lublina" Joanny Szmit to budząca dreszczyk emocji opowieść o rzezimieszkach, domach uciech i więzieniach. O gęsią skórkę przyprawi też Martin Dalebout ze swoim spacerem ujętym w filmie "Kamień nieszczęścia". Miejski kat, okrutne losy skazańców i klątwa - uważajcie, kamień jest w Lublinie do dziś!

A może coś spokojniejszego? Pewnie! Film "Gościu, siądź pod mym liściem" to propozycja Beaty Petkiewicz na przedstawienie Lublina zielonego z elementami historii, natury i relaksu. W tak błogi nastrój wprowadzi was także snująca opowieści o gorących romansach i nieszczęśliwych miłościach Iwona Kwiecińska w filmie "W kinie, w Lublinie kochaj mnie!". A ci, którzy lubią solidną dawkę historii powinni zapoznać się z filmem "Lublin - miasto Unii" Volodymira Dylshevuka. Podczas spaceru prezentowane są najważniejsze miejsca i fakty związane z unią lubelską.

Materiały Sezonu Lublin 2020 dostępne są na stronie www.sezon.lublin.eu. Zaprezentowane nagrania są jedynie zapowiedzią niesamowitych spacerów. Jeśli chcecie poznać Lublin lepiej, nie wahajcie się - wejdźcie na www.przewodnik.lublin.eu i zarezerwujcie spacer!