Godzina: 9.30 - 12.00, 12.30 - 15.00 oraz 16.00 - 18.30
Miejsce zbiórki: Dziedziniec KUL, pomnik Jana Pawła II
Partner: Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Rozpoczynasz wymarzone studia, jesteś na uroczystej inauguracji roku akademickiego. Jest tylko jeden mały problem. Roztrzepana Pani Tola z Twojego dziekanatu położyła gdzieś wszystkie indeksy, a teraz nie może ich znaleźć...tak rozpoczyna się gra…
7 zespołów każdy po 5 uczestników, trasa do przebycia, 11 obiektów do odnalezienia na podstawie zdjęć sprzed laty, a przed wami jeden cel: dotarcie do mety i zwycięstwo!!! Po drodze jednak nie będzie łatwo….jako uczestnicy będziecie musieli wykazać się nie tylko wiedzą na temat legend, znajomością topografi miasta ale także zręcznością, sprytem i szybkością reakcji... jeżeli chcesz się sprawdzić, dołącz do gry!
Godzina: 12.00 - 17.30
Miejsce zbiórki: Piwnica pod Fortuną
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych "Pogranicze"
Kim jest tajemniczy gad zamieszkujący Stare Miasto w Lublinie? Dowiesz się tego, gdy rozwiążesz wszystkie zagadki przypisane do poszczególnych miejsc związanych z legendami i opowieściami z dawnego Lublina. Czy Ci się to uda. Jeśli tak, poznasz hasło i tajemnice legendarnego gada.
Quest do samodzielnego rozgrywania.
Godzina: 14.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Plac po Farze
Partner: Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej
“Szkoła małych rycerzy” - z nauką szermierki i musztry z pikami pod okiem dowódcy, zabawa z gliną na zajęciach garncarskich, tworzenie lalek motanek- postaci z legend; odlewanie świec; nauka pisania piórem, tkanie: pasów, krajek, sznurków a także wykonywanie zabawek z drewna to wiele atrakcji jakie czekają dzieci na organizowanych warsztatach. Dodatkowo młodzi adepci sztuki budowlanej będą mieli okazję zbudować zamek w nieco większym formacie niż z klocków lego. Z różnego rodzaju pudeł kartonowych powstanie budowla ozdobiona farbami i kolorowankami przedstawiającymi postacie z lubelskich legend wykonane w ramach warsztatów. A wszystko to w historyczej oprawie.
Godzina:15.00 - 17.30
Miejsce zbiórki: Wejście do Trybunału Koronnego
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników "Pogranicze"
Lublin, Festiwal Legend, własny aparat, inspiracja, magiczna aura miejsca i czasu…..Podczas Festiwalu koniecznie wybierzcie się na spacer turystyczno fotograficzny “Magiczny Lublin” i utrwalajcie wszystkie “niezwykłości” dziejące się w tych dniach. Dzięki aktorom przeniesiemy się do czasów trup grających na ulicach. Sceny rozgrywane w przestrzeni miejskiej, instalacje artystyczne, wystające z zaułków, placów czy krętych uliczek magiczne detale oraz bajkowe elementy niech posłużą Wam jako elementy budujące kreatywne kadry. Uchwyćcie chwilę!
Godzina: 15.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Kamienica przy Rynku 8
Partner: PTTK
Erazm Lubomelski, rajca, właściciel kamienicy w Rynku nr 8 był świadkiem obecności w Lublinie posłów polskich i litewskich oraz papieskiego, cesarskiego, osmańskiego, moskiewskiego, szwedzkiego i posłów pomorskich. Posłowie odwiedzali jego winiarnię znaną z wytrawnych win sprowadzanych z Mołdawii i Peloponezu, a w czasie rozmów zdradzali tajemnice obrad sejmowych na zamku. O kulisach rozmów na temat zawarcia unii Korony z Wielkim Księstwem Litewskim opowie Wam “duch Erazma”. Ponadto uczestnicy tego wyjątkowego spaceru odwiedzą miejsca związane z Unią Lubelską.
Godzina: 15.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Sala PTTK, Rynek 8
Partner: PTTK
Lubelski Żmij- skąd pochodził? jak wyglądał? co jadł na śniadanie? Dzieci mają 1000 pomysłów na minutę. W ramach warsztatów plastycznych będą mogły popuścić wodze wyobraźni i wykonać portret Żmija według własnego zamysłu. Wysłuchają też legendy wiążącej się ze stworem aby następnie przemierzać ulicę Żmigród w poszukiwaniu wizerunków Żmija.
Godzina: 15.30 - 19.00
Miejsce zbiórki: Stare Miasto
Partner: Poławiacze Pereł Improv Teatr
Jak głosi “miejska legenda” w styczniu 2019 roku podczas remontu kostki brukowej na ul. Arcydiakońskiej odnaleziono tajemniczą księgę napisaną w nieznanym języku. Po wnikliwych badaniach przeprowadzonych w Katedrze Języków Nieznanych naukowcy odczytali tytuł książki “Spis Nieznanych Dotąd Nieszczęść Lubelskiego Kamienia”. Po tym jednak tłumaczenie zarzucili… Dlaczego? Może przerazili się własnych odkryć? Może nie chceli kusić losu? Na ratunek ruszają więc dzielni odkrywcy lubelskiej historii- Poławiacze Pereł, którzy demonom przeszłości nie boją się spojrzeć prosto w oczy, przedstawią nieznane historie z dziejów Kamienia Nieszczęścia. Będzie to cykl ośmiu historii, zwanych krotochwilami zaprezentowany przez znakomitych aktorów lubelskiej grupy przy akompaniamencie akordeonu. Nowe nieszczęścia za każdym razem to inna opowieść związana z Kamieniem, ktoś inny jest bohaterem głównym, różny też jest czas/epoka każdego spektaklu.
Godzina: 16.30 - 19.30
Miejsce zbiórki: Brama Krakowska
Partner: Biuro Turystyki Kulturowej Krajka
Ona jedna miała doskonały przepis na przepyszne naleśniki. A jak wiadomo, dobre naleśniki warte są wiele, dlatego też mieszczka Jadwiga smażyła, smażyła aż sen ją zmorzył... co doprowadziło do tragicznego w skutkach dla Lublina wydarzenia- wielkiego pożaru. Na szczęście tym razem chodzi nie o smażenie a o odnalezienie zaginionej receptury na wyborne naleśniki! Zapraszamy na grę miejską w której staniesz się poszukiwaczem zaginionego przepisu.
Godzina: 16.00 - 17.00 oraz 19.00 - 20.00
Miejsce zbiórki: Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów
Partner: Projekt Wodzirej
W okolicach Lublina widziano strasznego Smoka. Dzielny Rycerz Wiktor wraz z chłopcami i Dzielna Księżniczka Dorota wraz z dziewczynami ruszają na polowanie. Początkowo dzieci są pełne odwagi i zapału, jednak przeżywając kolejne przygody doznają zwątpienia, a nawet strachu... Jaki będzie koniec tej historii?
Tak naprawdę “Smoki, Damy i Rycerze” to bajka o tym, że życie można przeżyć bez lęku, przemocy i ulegania konwenansom. To opowieść o szacunku wobec inności, o bogactwie płynącym z wielokulturowości i o zmaganiu się ze stereotypami. To również afirmacja życia, zaproszenie do odkrywania i rozwijania swoich talentów. “Tańcobajki” to animacyjny spektakl taneczny dla dzieci, gdzie sceny teatralne będą przeplatały się ze wspólnymi akcjami artystycznymi i energicznymi tańcami wszystkich uczestników. Mali widzowie będą zaproszeni do aktywności i odkrywania swoich talentów scenicznych i tanecznych - dzięki temu staną się częścią tego niesamowitego wydarzenia.
Godzina: 17.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Plac Giedroycia
Partner: Teatr "Harmider" z Łucka
Spektakl "#ЛУЦЬКО" (Łucko)* to żywiołowa, magiczna opowieść dla całej rodziny. Legendy oddają atmosferę miasta rozciągniętego pomiędzy dwiema rzekami, pamiętającego wspaniałe czasy książąt. Wszystko dzieje się na pograniczu rzeczywistości i fantazji, a wielość religii, kultur i tradycji splatają się w jedno.
Piękny Łuck w okresie sowieckim stracił na długie lata swoją tożsamość, dlatego autorzy spektaklu pragną ją odtworzyć i obudzić w nim ducha pradawnych legend oraz wzbogacić jego niepowtarzalną atmosferę o współczesne akcenty. I tę właśnie atmosferę charakterystyczną dla Łucka, autorzy nazwali duchem miasta, a odtwarzać ją będa za pomocą przedmiotów, tworzyw, dźwięków, przestrzeni, i wizualizacji, co uczyni występ uniwersalnym dla widzów mówiących w dowolnym języku.
*Neologizm "Łucko" to słowo, za pomocą którego pochodząca z Łucka poetka Olha Olhova opisała miasto, chcąc wyrazić jego wyjątkową atmosferę pełną poczucia bezpieczeństwa, przyjaznego nastawienia, pokoju oraz cichej radości.
Godzina: 17.00 - 18.30
Miejsce zbiórki: Plac Wolności
Partner: LubLublin
Kultywując zwyczaj opowiadania, czy też czytania naszym najmłodszym bajek przed zaśnięciem, proponujemy małą zmianę miejsca. Nocna pora sprzyja bajaniom….więc zamiast zacisza domowego wybierzcie się na Stare Miasto aby przejść jego uliczkami podczas spaceru: “Legendy Lublina na dobranoc”. Podczas jego trwania dzieci poznają fascynujące, magiczne a czasem trochę straszne legendy lubelskie- te bardziej i mniej znane.
Godzina: 17.00 - 19.00
Miejsce zbiórki: wejście do klasztoru oo. Dominikanów
Partner: PTTK
Liczne pożary miasta zmieniały jego wygląd, a ten z 1575 roku zniszczył w dużym stopniu gotycką zabudowę Lublina, nadając kamienicom mieszczańskim i kościołom renesansową szatę. Spacer zostanie poprowadzony przez miejsca, w których grasował “czerwony kur”. Przedstawione zostaną losy mieszczki Jadwigi, która wywołała najgroźniejszy pożar w historii miasta. Podczas spaceru poszukacie odpoweidzi na nurtujące pytania. Gdzie znajdują się malowidła ilustrujące pożary w dzielnicy Żydowskiej i na Wzgórzu Staromiejskim? W jaki sposób i czy skutecznie radzono sobie z pożarami?
Godzina: 17.30 - 20.00
Miejsce zbiórki: wejście do Muzeum Lubelskiego
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników "Pogranicze"
Mistycy, poeci, artyści, muzycy wprowadzają do miasta magiczny pierwiastek- czasem bardzo ulotny w innych przypadkach zaś trwale zapisujący się na kartach historii Lublina. Podczas spaceru przywołany zostanie “duch legendarnych ludzi”. Ludzi, którzy ukształtowali “ducha miasta” i niejednokrotnie tchnęli w miasto życie. Barwne opowieści będące wynikiem przeplatających się wątków dotyczących postaci dawnych jak i współczesnych prezentowane będą podczas przechadzki krętymi uliczkami, placami i placykami Koziego Grodu.
Godzina rozpoczęcia: 19.00
Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy
Partner: Biuro Turystyki Kulturowej Krajka
Pod osłoną nocy masz okazję przemierzyć samodzielnie nieoznakowany szlak, z garścią wskazówek które dostaniesz po rozwiązaniu zagadek i rebusów ukrytych w przestrzeni Starego Miasta. Wszystko co napotkasz posłuży ci do odgadnięcia hasła końcowego. Jeśli tylko wytężysz słuch i wyobraźnię spotkasz Czarną Inez, Złotniczkę, Zofię Filipowiczową za czary skazaną a może nawet Ducha strzegącego Bramy Krakowskiej?
Godzina: 19.00 - 21.00
Miejsce zbiórki: Brama Krakowska
Partner: LubLublin
Nocną porą, w atmosferze trochę tajemniczej, trochę nieodgadnionej, wybierzcie się na Stare Miasto aby posłuchać opowieści, przekazów i legend związanych z Lublinem. W czasie spaceru “Lublin na dobranoc” pojawią się legendy znane, nieznane, niekiedy mroczne a czasem “pikantne” opowieści oraz dawne przekazy. Nie zabraknie również starodawnych przepisów, które zostaną przekazane uczestnikom spaceru.
Godzina: 10.00 - 12.00
Miejsce zbiórki: wejście do Muzeum Lubelskiego
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników "Pogranicze"
O tych którzy miłowali i darzyli miłością. O tych co z miłości szaleli i porywali. Także o tych którzy dla miłości poświęcali wszystko. Podczas spaceru przybliżone zostaną historie z miłością w tle lub roli głównej. Przedstawiona zostanie miłość w różnych formach. Na swojej drodze będziecie mieli okazję spotkać mieszczkę- plotkarkę, która jak to plotkara zdradzi kilka “pikantnych” tajemnic mieszkańców Koziego Grodu. Szlachcica, który pomógł porwać Barbarę Janowi Rudnickiemu czy piękną i tajemniczą Czarną Inez. Cała gama nietuzinkowych postaci, niesamowite i barwne opowieści o dawnych ciągotach i miłowaniu- nie przegapcie tego!
Godzina: 10.00 - 14.00
Miejsce zbiórki: Sala PTTK, Rynek 8
Partner: PTTK
Czy chciałbyś stać się uczestnikiem fascynującej opowieści i choć na chwilę przenieść się w czasie. Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi tak, zapisz się na warsztaty: “I Ty możesz zostać posłem na sejmie unijnym 1569”. W Kamienicy Lubomelskich uczestnicy warsztatów przygotują inscenizację sejmu unijnego, odtwarzając posłów z obrazu Jana Matejki “ Unia Lubelska”. Podczas spaceru zwiedzą również Galerię w kamienicy Rynek 8 oraz poszukają herbu Lubomelskich. W dawnym reflektarzu klasztornym wysłuchają opowieści o uczestnikach sejmu w której ukrywać się będą zagadki. Ich rozwiązanie powinno doprowadzić do skrzyni ze skarbem. Ciekawi?...zapraszamy
Godzina: 11.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Błonia pod Zamkiem
Partner: Storyteller Museum
Opowiadania związane z lokalnymi legendami, teatrzyk lalek, możliwość stworzenia rzeczy nietuzinkowych, bajkowych oraz mnóstwo zabawy. Te i wiele innych atrakcji czeka Was na podwórku Legend Lubelskich. W ramach warsztatów dzieci będą mogły poznać tajniki wykonywania teatrzyków oraz odgrywania scenek. Podczas zajęć kreatywno- modelarskich czeka na nie możliwość tworzenia mechanicznych zabawek- własnoręcznie stworzone i ozdobione będzie można wziąć do domu. W ramach wspólnej zabawy z miliona klocków MuBaBao dających niesamowite możliwości, dzieci będą mogły w grupach lub samodzielnie budować magiczne budowle. A jeśli zechcą poczuć się jak Księżniczka czy Rycerz proponujemy warsztaty tworzenia kostiumów. Na koniec w Krainie Lublinostworów (przestrzeń sensoryczna m.in. z pufami, poduchami) będą mogły dać upust swojej żywiołowości i niespożytej energii!
Godzina: 11.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Plac po Farze
Partner: Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej
“Szkoła małych rycerzy” - z nauką szermierki i musztry z pikami pod okiem dowódcy, zabawa z gliną na zajęciach garncarskich, tworzenie lalek motanek- postaci z legend; odlewanie świec; nauka pisania piórem, tkanie: pasów krajek, sznurków a także wykonywanie zabawek z drewna to wiele atrakcji jakie czekają dzieci na organizowanych warsztatach. Dodatkowo młodzi adepci sztuki budowalanej będą mieli okazję zbudować zamek w nieco większym formacie niż z klocków lego. Z róźnego rodzaju pudeł kartonowych powstanie budowla ozdobiona farbami i kolorowankami przedstawiającymi postacie z lubelskich legend wykonane w ramach warsztatów. A wszytsko to w historyczej oprawie.
Godzina: 12.00 - 17.30
Miejsce zbiórki: Piwnica pod Fortuną
Partner: Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych "Pogranicze"
Kim jest tajemniczy gad zamieszkujący Stare Miasto w Lublinie? Dowiesz się tego, gdy rozwiążesz wszystkie zagadki przypisane do poszczególnych miejsc związanych z legendami i opowieściami z dawnego Lublina. Czy Ci się to uda. Jeśli tak, poznasz hasło i tajemnice legendarnego gada.
Quest do samodzielnego rozgrywania.
Godzina: 12.30 - 14.00
Miejsce zbiórki: kamienica Rynek 9
Partner: Lubliniarnia
Miasto, którego już prawie nie ma - spacer poprowadzony zostanie śladami życia i twórczości jednego z najzdolniejszych poetów międzywojnia. Dzięki przewodnikowi - narratorowi oraz aktorom w strojach z epoki, uczetnicy spaceru zostaną wciągnięci w świat barwnej cyganerii, kawiarnianego gwaru, fascynacji Czechowicza lubelską historią oraz tworzonych przez niego legend miejskich. Ulica Kozia, Dawny Plac Bernardyński, Plac przed PEDETEM, Teatr Zimowy, dawna cukiernia i kawiarnia “Semandi” to tylko niektóre punkty na trasie arcyciekawego spaceru.
Godzina: 13.00 - 16.30
Miejsce zbiórki: Stare Miasto
Partner: Poławiacze Pereł Improv Teatr
Jak głosi “miejska legenda” w styczniu 2019 roku podczas remontu kostki brukowej na ul. Arcydiakońskiej odnaleziono tajemniczą księgę napisaną w nieznanym języku. Po wnikliwych badaniach przeprowadzonych w Katedrze Języków Nieznanych naukowcy odczytali tytuł książki “Spis Nieznanych Dotąd Nieszczęść Lubelskiego Kamienia”. Po tym jednak tłumaczenie zarzucili… Dlaczego? Może przerazili się własnych odkryć? Może nie chceli kusić losu? Na ratunek ruszają więc dzielni odkrywcy lubelskiej historii- Poławiacze Pereł, którzy demonom przeszłości nie boją się spojrzeć prosto w oczy, przedstawią nieznane historie z dziejów Kamienia Nieszczęścia. Będzie to cykl ośmiu historii, zwanych krotochwilami zaprezentowany przez znakomitych aktorów lubelskiej grupy przy akompaniamencie akordeonu. Nowe nieszczęścia za każdym razem to inna opowieść związana z Kamieniem, ktoś inny jest bohaterem głównym, różny też jest czas/epoka każdego spektaklu.
Godzina: 13.00 – 13.40 oraz 14.00 - 14.40
Miejsce zbiórki: ul. Złota
Partner: Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów
Zapraszamy Państwa na nietuzinkowy pokaz mody! Lata międzywojenne w Lublinie zostały utrwalone przez lajkarzy- ulicznych fotografów przemykających przez uliczny tłum. Dzięki nim będziemy mogli przenieść się do lat 30- czasów wspaniałej mody, podkreślającej kobiecy wdzięk i urodę oraz do czasów prawdziwych dżentelemnów. Podczas tego niecodziennego “spektaklu” modele i modelki wyłaniać się będą z różnych części Starego Miasta, z uliczek i zaułków czy bram, przechadzając się pomiędzy przybyłymi na Festiwal Legend.
Godzina: 14.00 - 17.00
Miejsce zbiórki: Trybunał Koronny
Partner: Biuro Turystyki Kulturowej Krajka
Poznajcie jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających prac dawnych czasów oraz związaną z nią lubelską legendę o “Kamieniu nieszczęścia”. Jeżeli się nie boicie, animatorzy wprowadzą was w tajniki działalności lubelskiego sądu, procesów oraz wskażą miejsca w których kat wykonywał wyroki. Będziecie mieć także okazję poznać tajemnice zawodu kata. Na końcu zabawy, po rozwiązaniu wszystkich zagadek będziecie mogli przywdziać jego strój i stać się na chwilę katem. Jeśli niestraszne wam straszne historie ta gra jest dla Was!
Godzina: 15.00 – 17.00
Miejsce zbiórki: kamienica przy Rynku 12
Partner: PTTK
Owiane legendą opowieści o perypetiach miłosnych mieszczan lubelskich: poety i rajcy Sebastiana Klonowica, kompozytora Henryka Wieniawskiego, pięknej mieszczki Barbary Konopniczanki, jubliera Kazimierza Kalickiego o ułańskiej fantazji oraz innych burzliwych związkach małżeńskich i nie tylko. Propozycja dla tych, którzy chcą się dowiedzieć jak wyglądała ceromonia ślubna Bolesława Prusa i Oktawii Trembińskiej, jaki upominek swojej małżonce wręczył pisarz, a jaki- książę Eustachy Potocki. Poznajcie legendy, sensacyjki i “smaczki” minionych czasów.
Godzina: 15.00 - 18.00
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Muzeum Lubelskiego
Partner: PTTK
Czy wiesz z czym wiążą się pojęcia: dublety, kaftany, sajany, szuby i berety? Czy widziałeś buty o kaczych dziobach? A może chcesz wiedzieć jak był ubrany król Zygmunt August i posłowie podczas obrad? Na podstawie obrazu Jana Matejki zostanie przybliżona ówcześnie panująca moda. Podczas spaceru nie zabraknie także opowieści o występach kuglarzy na Rynku Starego Miasta, o egzotycznym podarku dla króla, z którym nie wiedział co zrobić oraz o kuchni królowej Bony i potrawach jakie spożywali uczestnicy sejmu. Będzie modnie...będzie ciekawie…będzie smacznie!
Godzina: 16.00 - 19.00
Miejsce zbiórki: wejście do kamienicy przy Rynku 8
Partner: PTTK
Fantastyczne zwierzęta, stwory, maszkarony. Podczas popołudniowego spaceru będzie można odkryć “Zadorowego” smoka na kamienicy Lubomelskich, dwa lwy nad “Mandragorą”, smoczego rzygacza przy ul.Bramowej, Liska Chytruska na kamienicy “Trybunalskiej” i wiele innych dziwów zamieszkujących Lublin. Dowiecie się także kto był “dzikim” lokatorem nieistniejącego już hotelu Viktoria, a poprzez perypetie Barbary Konopniczanki i “Legendę” Henryka Wieniawskiego poznacie tajemnicze historie z życia mieszkańców.
Godzina: 17.00 - 18.30
Miejsce zbiórki: Plac Wolności
Partner: LubLublin
Kultywując zwyczaj opowiadania, czy też czytania naszym najmłodszym bajek przed zaśnięciem, proponujemy małą zmianę miejsca. Nocna pora sprzyja bajaniom….więc zamiast zacisza domowego wybierzcie się na Stare Miasto aby przejść jego uliczkami podczas spaceru: “Legendy Lublina na dobranoc”. Podczas jego trwania dzieci poznają fascynujące, magiczne a czasem trochę straszne legendy lubelskie- te bardziej i mniej znane.
Godzina:18.30 - 20.00
Miejsce zbiórki: wejście do Muzeum Lubelskiego
Partner: Lubliniarnia
Poezja i proza od zawsze były obecne w Lublinie. Nie wybijały się jednak na piedestał historii miasta. Czas, aby to zmienić! Spacer z przewodnikiem poprowadzony po klasycznej trasie od Zamku Lubelskiego do Placu Litewskiego sam w sobie klasyczny już nie będzie. W arkana utworów literackich wprowadzi nas wprawiony recytator a na szlaku “spotkamy” się z twórczością m.in. Ignacego Kraszewkiego, Biernata z Lublina czy Janiny Porazińskiej.
Godzina: 20.00 - 22.00
Miejsce zbiórki: Trybunał Koronny
Partner: Poławiacze Pereł Improv Teatr
“Co byłoby gdyby…?” Aktorzy spektaklu podejmą próbę rozwiązania zagadki, która kryje się między wierszami legendy. Ukażą relacje między bohaterami i emocje, jakie towarzyszyły legendarnym wydarzeniom. Nie ma już diabelskiego sądu, ale mimo to każdy mieszkaniec potrafi wskazać jego lokalizację sprzed lat. Łapa z wypalonym śladem diabelskiej dłoni przetrwała do dziś przechowywana w lubelskim Zamku przypominając sędziom, by w swojej pracy dbali o sprawiedliwość…
Spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo i autentyczne stroje!
Godzina: 19.00 - 21.00
Miejsce zbiórki: Brama Krakowska
Partner: LubLublin
Nocną porą, w atmosferze trochę tajemniczej, trochę nieodgadnionej, wybierzcie się na Stare Miasto aby posłuchać opowieści, przekazów i legend związanych z Lublinem. W czasie spaceru “Lublin na dobranoc” pojawią się legendy znane, nieznane, niekiedy mroczne a czasem “pikantne” opowieści oraz dawne przekazy. Nie zabraknie również starodawnych przepisów, które zostaną przekazane uczestnikom spaceru.