W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

Adres: ul. Złota 3
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-112
Adres www: muzeumlubelskie.pl
Telefon: 81 532 30 90
Email:

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza jest oddziałem Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Projekt organizacji zrodził się pod koniec lat pięćdziesiątych w miejscowym środowisku literackim. Z propozycją jej utworzenia wystąpili jako pierwsi Stanisław Fita i Lech Ludorowski. Pomysł został życzliwie przyjęty przez władze miejskie. Idea utworzenia placówki urealniła się w latach 1963-1965, kiedy Tadeusz Kłak – ówczesny kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie – zebrał ogromną ilość dokumentów, listów oraz rękopisów Józefa Czechowicza i na ich podstawie opracował pierwszy projekt scenariusza stałej wystawy muzealnej. Muzeum zostało otwarte 9 września 1968 roku w dwudziestą dziewiątą rocznicę śmierci  poety. Przez prawie trzydzieści lat swojej działalności mieściło się w zabytkowym, poklasztornym budynku przy ulicy Narutowicza 10. W 1999 roku utraciło swoją dotychczasową siedzibę, a po trzech latach pracy w siedzibie tymczasowej w Dworku Wincentego Pola i jednoczesnego remontu nowego lokalu - 9 września 2002 roku zainaugurowało działalność w kamienicy przy ulicy Złotej 3, ofiarowanej miastu na cele kultury przez zasłużoną dla Lublina rodzinę Riabininów.

Muzeum prezentuje rękopisy, muzealia, wydawnictwa i materiały naukowe związane z życiem i twórczością Józefa Czechowicza. Ponadto Muzeum posiada w swoich zbiorach bogate materiały innych pisarzy związanych z Lubelszczyzną, jak również rękopisy utworów poetyckich tak wybitnych twórców polskich jak: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Jerzy Zagórski, Julian Tuwim i in. W zbiorach znajduje się również obszerna dokumentacja fotograficzna lubelskiego życia literackiego, bogaty księgozbiór, zbiór czasopism, filmów, nagrań, pamiątek oraz druków okolicznościowych.

Zwiedzanie:  
1 czerwca - 31 sierpnia
1 września - 31 maja
wtorek - niedziela, godz. 10-18 
wtorek - niedziela, godz. 10-17

Ceny biletów:
 
normalny:
ulgowy:
bilet rodzinny (rodzice z dziećmi do lat 16)
zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem:
lekcja muzealna:

5,50 zł
4,50 zł
4,50 zł / os.
35 zł + koszt biletów
40 zł + koszt biletów

Aktualności (1)

04.03.201808:48
Magdalena Spasowicz po raz pierwszy pokaże swoje prace w rodzinnym Lublinie. Wernisaż jej wystawy odbył się w piątek o godzinie 18 w Muzeum im. Józefa Czechowicza przy ulicy Złotej.
Więcej