W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny

Dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny
15.12.202012:00

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W powietrzu czuć już zapach cynamonu, a wkrótce na naszych stołach zagoszczą wigilijne potrawy.

Zgodnie z tradycją wigilia jest dniem postnym, a na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 dań. Tego dnia na Lubelszczyźnie podawane są takie potrawy jak: barszcz czerwony z uszkami z grzybów leśnych, karp oraz różnego rodzaju śledzie. Na stole nie może też zabraknąć kapusty i grzybów, stanowiących także nadzienie do pierogów lepionych przez gospodynie na Wigilię. Dania mięsne takie jak kaczka czy schab podawane są w dzień Bożego Narodzenia oraz drugi dzień Świąt, zwany "Szczepanem". Święta to także czas dla amatorów słodkości. Na stołach pojawi się m.in. regionalny piernik. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tradycyjnych daniach Lubelszczyzny oraz poznać przepisy na nie, w nowych odsłonach zachęcamy do śledzenia Profilu Facebook  "Dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny". Codziennie do Wigilii znajdziecie tam regionalne potrawy świąteczne, przygotowywane przez szefów kuchni lubelskich restauracji, będących Miejscami Inspiracji.

Działania realizowane są w ramach projektu "Dziedzictwo kulturalne od kuchni – promocja tradycji kulinarnych oraz profesjonalizacja oferty gastronomicznej Lublina i Równego". A ciekawe przepisy i artykuły o kuchni regionalnej naszych sąsiadów znajdziecie na Profilu Facebook Dziedzictwo kulinarne Równego.