W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Legend Lubelskich
29.05.201910:58

Festiwal Legend Lubelskich, który w tym roku odbędzie się w dniach 14-15 czerwca realizowany jest w ramach projektu: „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dwudniowy Festiwal rozpocznie się w piątek, 14 czerwca o poranku i potrwa aż do sobotniego wieczora wprowadzając uczestników w nastrojowy, zagadkowy i nieco bajeczny świat opowieści, nieznanych historii i legend.

– Na czas trwania Festiwalu Legend Lubelskich, Stare Miasto i jego okolice zamienią się w magiczną przestrzeń opowieści o Lublinie. Serdecznie zapraszam mieszkańców i turystów do wspólnej podróży po świecie nieznanych historii o mieście i legend. Wszyscy, którzy wezmą udział w festiwalowych wydarzeniach, będą mieli szansę zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, a dzięki interaktywnym i teatralizowanym działaniom odkryją nieznane historie o mieście, które przez stulecia obrosło legendami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Rynek Starego Miasta i przylegające do niego ulice oraz Błonia i Dziedziniec Zamkowy staną się miejscem działań teatralnych, spacerów z przewodnikami w strojach z dawnych epok, warsztatów dla dzieci, gier terenowych oraz instalacji artystycznych. Lublin na czas trwania Festiwalu zamieni się w magiczny tygiel, w którym mieszają się mniej lub bardziej znane wydarzenia i bohaterowie naszego miasta. Niezwykłą atrakcją Festiwalu będzie również spektakl zrealizowany przez grupę artystów z Łucka.

Już od piątku zapraszamy do udziału w grach miejskich „Mało znane lubelskie legendy i inne opowieści, których nie znacie”, podczas których uczestnicy będą musieli wykazać się nie tylko wiedzą na temat legend, znajomością topografii miasta, ale także zręcznością, sprytem i szybkością reakcji. Kolejną propozycją gry jest „Czart, Archanioł, Gad i kamień”, w której w dwuosobowej drużynie trzeba będzie rozwikłać wiele zagadek, dotrzeć w wyznaczone miejsca z mapy i uniknąć czyhających pułapek. W ramach Festiwalu zapraszamy również na gry i questy - „W poszukiwaniu tajemnic Lublina, czyli jak odnaleźć zaginioną recepturę” oraz „Niedokończone opowieści lubelskiego kata i ciemna strona miasta”, które pozwolą uczestnikom Festiwalu odkryć nieznane oblicze miasta oraz liczne, wciąż nieopowiedziane jeszcze legendy zaklęte w murach kamienic.

Na czas trwania Festiwalu Legend Lubelskich przestrzenie Starego Miasta staną się sceną wielu spektakli i występów artystycznych. W piątkowy wieczór zapraszamy rodziny z dziećmi na wirydarz Klasztoru o.o. Dominikanów na spektakl „Tańcobajki. Smoki, damy i rycerze” Projektu Wodzirej. Jest to animacyjny spektakl taneczny dla dzieci, gdzie sceny teatralne będą przeplatały się ze wspólnymi akcjami artystycznymi i energicznymi tańcami wszystkich uczestników. Mali widzowie będą zaproszeni do aktywności oraz odkrywania swoich talentów scenicznych i tanecznych. Gośćmi specjalnymi będzie Teatr „Harmider” z Łucka, który zaprezentuje w piątkowe popołudnie spektakl „Duch Miasta Łucko”. Jest to żywiołowa, magiczna opowieść dla całej rodziny. Przedstawione legendy mają przybliżyć atmosferę miasta rozciągniętego pomiędzy dwiema rzekami, które wciąż pamięta wspaniałe czasy książąt. Wszystko dzieje się na pograniczu rzeczywistości i fantazji, a wielość religii, kultur i tradycji splata się w jedno.

Podczas dwóch dni trwania festiwalu dzielni odkrywcy lubelskiej historii – Poławiacze Pereł Improv Teatr, zachęcają do wspólnego odkrywania tajemnic miasta w ramach spektakli „Nowe Nieszczęścia Kamienia Nieszczęścia”, podczas których spojrzą prosto w oczy nieznanym opowieściom z dziejów Kamienia Nieszczęścia. Będzie to cykl ośmiu historii, zwanych krotochwilami, zaprezentowany przez znakomitych aktorów lubelskiej grupy przy akompaniamencie akordeonu. „Nowe Nieszczęścia” za każdym razem to inna opowieść związana z Kamieniem, ktoś inny jest bohaterem głównym, różny też jest czas/epoka każdego spektaklu. W sobotni wieczór, program Festiwalu zamknie autorski spektakl o Legendzie o Czarciej Łapie oparty na lubelskiej legendzie o Sądzie Diabelskim w wykonaniu Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Muzyka i śpiew na żywo, a do tego ogień, dym i czary. Dorożki będą złowrogo krążyć przed Trybunałem Koronnym, a w stole ponownie odciśnie się Łapa.

Niecodzienną atrakcją będzie również Spacer Przez Modę Ulicy Przedwojennego Lublina. Lata międzywojenne w Lublinie zostały utrwalone przez lajkarzy – fotografów przemykających przez uliczny tłum. Dzięki nim będziemy mogli przenieść się do lat 30. – czasów wspaniałej mody. Podczas tego niecodziennego „spektaklu” modele i modelki wyłaniać się będą z różnych części Starego Miasta, z uliczek i zaułków przechadzając się pomiędzy przybyłymi na Festiwal.

Najmłodszych uczestników festiwalu z pewnością ucieszy wiadomość o tym, że w sobotę na Błoniach Zamkowych czekać będzie na nich Podwórko Legend Lubelskich, czyli bajkowy plac edukacyjnych zabaw kreatywnych, na który zapraszamy wspólnie z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści – MuBaBao. Będziemy tworzyć własne lubelskie opowieści oraz ilustrować je przy pomocy różnych technik np. wykonując książeczki – rozkładanki 3D, papierowe teatrzyki, mechaniczne zabawki. Nie jest to jedyna taka strefa atrakcji dla całych rodzin, gdyż plac Po Farze za sprawą festiwalu zamieni się w przestrzeń twórczych zabaw nauki szermierki i musztry pod okiem dowódcy, warsztatów z gliną na zajęciach garncarskich, zajęć z tworzenia lalek motanek – postaci z legend, nauki pisania piórem lub wykonywania zabawek z drewna. To tylko wybrane atrakcje, jakie czekają na dzieci na organizowanych warsztatach pt. „Lublin jak z bajki – warsztaty nie tylko historyczne dla dzieci”.

Komu bliskie są legendy z pewnością odnajdzie ich atmosferę podczas licznych spacerów zaplanowanych w programie festiwalu. Niezwykle ciekawy program przygotował PTTK Lublin, który zabierze nas w świat „Opowieści Ducha Erazma Lubomelskiego, Bajań o modzie i obyczajach dworskich”, opowieści o tym jak: Czerwony kur nad miastem przysiadł lub O dawnych ciągotach i miłowaniu, a także przybliżymy Afery miłosne mieszczan lubelskich.

Zapraszamy na spacery z Lubliniarnią, podczas których wysłuchamy „Opowieści kawiarnianego gwaru” lub przedstawimy „Lublin innymi słowy”. Razem z LSPiPT Pogranicze wybierzemy się na „Magiczny Lublin – spacer turystyczno-fotograficzny” lub spacer opowiadający o lubelskich Ludziach Legendach. Ciekawostką dla uczestników Festiwalu będą również rozbrzmiewające w scenerii Starego Miasta tajemnicze „Legendy Lublina” w dwóch wersjach do wyboru: dla dorosłych lub dla dzieci.

Spektakularną atrakcją Festiwalu Legend Lubelskich 2019 będą również instalacje artystyczne. Zapraszamy Państwa do zabawy przy trójwymiarowym fotostandzie służącym do wykonania pamiątkowego zdjęcia w bajkowym kostiumie inspirowanym historią Rusałki i legendą o Czarciej Łapie. Instalacja składać się będzie z dwóch pełnowymiarowych postaci w bogato zdobionych strojach i charakteryzacji, zatrzymanych w scence sytuacyjnej. Sporym zaskoczeniem dla osób, które odwiedzą Stare Miasto w okresie trwania Festiwalu, będą instalacje wykonane przez zespół pochodzący z Wielkiej Brytanii – Designs In Air. Niemal bajkową atmosferę stworzą dekoracje wkomponowane w zabytkowe budynki symbolicznie nawiązując do wybranych opowieści o Lublinie. Będzie to jedyna taka okazja by zobaczyć Żmija uwięzionego we wnętrzach Trybunału Koronnego lub rozbiegane oczy zegarmistrza Lutowskiego.

Szczegółowy opis programu wraz z wyjaśnieniem zasad udziału oraz ewentualnych zapisów można znaleźć pod adresem legendy.lublin.eu. Zapraszamy do śledzenia opisów, ciekawostek oraz udziału w konkursach na profilu Facebook – Turystyczny Lublin.