W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zostać turystą we własnym mieście - Spacerowicz

Zostać turystą we własnym mieście - Spacerowicz
10.10.201709:18

W tym miesiącu kończy się projekt Spacerowicz, który w swojej idei zachęca do odkrywania miasta w sposób nietypowy, do poszukiwania alternatywnych historii, ciekawych i niepowtarzalnych opowieści oraz osobliwych narracji. Mieszkańcy Lublina w roli przewodników podzielą się ze spacerowiczami swoją historią, wiedzą i pasją oraz pokarzą miejsca znane i nieznane, czasem zapomniane i niedoceniane, te które za chwilę mogą przestać istnieć lub niezauważalne. Zapraszamy do podróży w czasie i przestrzeni i odkrywania Lublina w sposób niezwykły.

Projekt Spacerowicz zaskoczy zarówno tych, którzy mieszkają tu od urodzenia, jak i tych który dopiero poznają to miasto. Pozwala spojrzeć na Lublin oczami innych mieszkańców, usłyszeć wyjątkowe historie, których nie ma w przewodniku czy na turystycznej mapie. Zostań Spacerowiczem.

Spacer pieszy: „Śladami lubelskich cyklistów”, oprowadza: Zofia Jakóbczak
Start: róg ulic Ogrodowej i I Armii Wojska Polskiego przy słupie ogłoszeniowym
Kiedy: 12 i 21 października, godz. 16:00 - 18:00

Pierwsi cykliści pojawili się w na ziemiach polskich w latach 60-tych XIX w., do Lublina przykołowali pod koniec lat 80-tych, wzbudzając swymi stalowymi rumakami sensację wśród mieszkańców miasta, a już kilka lat później (1893 r.) grupa pasjonatów jazdy na bicyklu zawiązała Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego celem było propagowanie i nauka jazdy na rowerze. O tym jak wyglądał świat pierwszych cyklistów, pierwsze rowery i jazda nimi po ulicach Lublina z przełomu XIX/XX i początkach XX wieku, o wycieczkach i wyścigach kolarskich, o strojach, sklepach, warsztatach, a także o jedynej w Lublinie fabryce rowerów opowie podczas spaceru po miejscach ważnych dla historii rowerów w Lublinie Zofia Jakóbczak.

Spacer pieszy: „Tego już tam nie ma”, oprowadza: Magdalena Łuczyn

Start: Plac Litewski przy dawnym „baobabie”
Kiedy: 13 października, godz. 17:00 - 20:00

To spacer dla tych, którzy dostrzegają urok w rzeczach niedoskonałych i lubią się zgubić po to żeby się odnaleźć. To jest spacer nieco melancholijny, refleksyjny. Taki, który łączy zadumę z chęcią eksploracji. To, co pasjonuje Magdalenę Łuczyn w Lublinie to mnogość zapomnianych, opuszczonych miejsc. Takich budynków na tyłach ruchliwych ulic, które są pełne życia i codziennego, miejskiego zgiełku. Budynków i miejsc do których się już nie chodzi, które nikogo już nie obchodzą. Te miejsca są dla niej pretekstem do snucia opowieści o mieście, jego specyfice, mieszkańcach i procesach społecznych. Idąc na spacer z Magdaleną Łuczyn odkryje się przydatne skróty oraz spojrzy na Lublin z niecodziennej perspektywy.

Spacer pieszy: „Matura ‘68”, oprowadza: Marta Kurowska
Start: Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16
Kiedy: 16 października, godz. 16:00 - 18:00

Ten spacer to wspomnienie młodości, opowieść o społecznym dorastaniu i miejscach, które są z tym związane. O miejscach, które za życia jednego pokolenia pełniły bardzo różne role. Przejdziemy Krakowskim Przedmieściem, które było ówczesnym deptakiem i miejscem spotkań, na Plac Wolności, do „Unii”. Zakończymy za Bramą Krakowską obok baru mlecznego. Po drodze będziemy wspominać róże sztamowe na miasteczku akademick im, warszawskich komandosów na KUL, lodowisko i basen przy Grottgera, pierwsze „Delikatesy”, pączki u Madeja, lody w „Lubliniance”, księgarnie, WUML i OKP, słodycze od Wedla, obrazy w „Plastyku” i w „Desie”, ślady po „baobabie” na Placu Litewskim, legendarne kluby „Nora” i „Empik”. To będzie dobra okazja do refleksji o polskich losach widzianych z perspektywy czasu.

Zapisy: pod nr tel: 81 533 08 18. Udział w spacerach jest bezpłatny. Osoby nieletnie uczestniczą w spacerach tylko z opiekunami. Możliwe są zapisy grupowe do 15 osób. Na prośbę zorganizowanej grupy istnieje możliwość dopasowania innego terminu i godziny oprowadzania, również w języku angielskim. W sprawie rezerwacji grupowych i w języku angielskim organizatorzy proszą o kontakt: nr +48 889 344 148 lub
Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin jako element programu obchodów Wielkiego Jubileuszu 700 lecia nadania Lublinowi praw miejskich.