W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

MPK Lublin i KUL rozpoczynają współpracę

MPK Lublin i KUL rozpoczynają współpracę
10.03.201512:13

Realizacja projektów naukowo-badawczych, staże i praktyki oraz zniżki dla studentów. To wszystko zawiera umowa o współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, które razem będą działać w oparciu o wiedzę, nowe technologie i innowacyjne rozwiązania.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy MPK Lublin, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II oraz KUL Creative (spółką, która realizuje zadania Centrum Innowacji i Transferu Technologii, pomaga w lepszym wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki) zakłada promocje i inicjowanie współpracy opartej na transferze wiedzy, technologii i innowacyjnych rozwiązaniach. Spółka i Uniwersytet planują inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju naukowego oraz społeczno-gospodarczego poprzez zaangażowanie we wzrost konkurencyjności i innowacyjności. Działania te opierać się będą o wspólną realizację projektów naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków publicznych i prywatnych, ze szczególnym naciskiem na obszar nauk społecznych.



Ważnym aspektem współpracy MPK i KUL będzie podnoszenie kompetencji studentów i absolwentów na rynku pracy, m.in. poprzez udział w przygotowaniu programów studiów, organizację wspólnych praktyk i staży. Wspólne działania mają na celu zwiększenie zainteresowania działalnością naukowo-badawczą i innowacyjną zarówno podmioty sektora publicznego jak i prywatnego oraz wzajemną promocję, szczególnie w kontekście zbliżających się obchodów 700-lecia Lublina (rok 2017) oraz 100-lecia KUL (2018 rok). Studenci zyskają nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia, ale również korzystanie ze zniżek jakie gwarantuje program lojalnościowy MPK Lublin - BusBonus.



Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie jest aktywne w lubelskim środowiskiem akademickim. Współpraca z Politechniką Lubelską zaowocowała wyprodukowaniem w zakładach spółki Ursus autobusu elektrycznego. Obecnie trwają badania homologacyjne, które powinny zakończyć się do kwietnia br. Autobus ma 12 metrów długości, będzie mógł zabrać 75 pasażerów, posiada 26 miejsc siedzących. Pojazd elektryczny, który ma być przyszłością lubelskiej komunikacji, jest zasilany bateriami litowo-jonowymi. MPK Lublin, we współpracy z Politechniką Lubelską, realizuje także drugi innowacyjny projekt, jakim jest „Opracowanie technologii autobusowych struktur fotowoltaicznych zmniejszających zużycie paliwa i emisję toksycznych składników spalin”. Projekt realizowany jest od września 2013 r. i zakończy się jesienią 2015 r. Zamontowane na dachach czterech autobusów marki Mercedes Conecto panele fotowoltaiczne pozwalają na bardziej ekonomiczną jazdę oraz ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Całkowity koszt realizacji to prawie 5 mln zł.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podjął współpracę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w sferze promocji i wymiany doświadczeń poprzez prowadzenie wspólnej działalności badawczej i dydaktycznej. UMCS i MPK realizują wspólne projekty w ramach integracji lubelskiego środowiska akademickiego w zakresie współtworzenia i rozwoju transportu publicznego. Wykorzystują wiedzę i doświadczenia praktyków biznesu zatrudnionych w MPK Lublin w sferze dydaktyki oferowanej przez UMCS, w szczególności przez Wydział Ekonomiczny. Współpraca opiera się również o organizację praktyk i staży zawodowych, realizację różnorodnych projektów dydaktycznych oraz rozwój kierunków, które znajdują się w ofercie Uniwersytetu.