W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Polsko-ukraińska inwestycja w kulturę

Polsko-ukraińska inwestycja w kulturę
17.04.201514:32

Lublin wraz z ukraińskimi partnerami z Równego, Tarnopola i Iwano-Frankiwska realizuje program „Medialab East”. Cykl warsztatów Medialabowych, odbywających się w odpowiednio wyposażonych lokalnych instytucjach kultury, to kulturowo-społeczne laboratorium podnoszące wiedzę, kompetencję i umiejętności obywatelskie oraz kulturalne przy wykorzystaniu nowych technologii i nowych mediów. Projekt skierowany jest do różnorodnych grup społecznych: uczniów, studentów czy seniorów, którzy są szczególnie narażeni na wykluczenie technologiczne. Realizowany jest od maja 2013 do października 2015, a jego całkowity koszt to około 900 tysięcy euro.

„Medialab East” to kulturowo-społeczne laboratorium nowych technologii, które ma służyć podnoszeniu wiedzy i kompetencji obywatelskich w obszarze edukacji kulturalnej przy wykorzystaniu nowych mediów, oraz nabyciu praktycznych umiejętności posługiwania się technologią cyfrową przez zwykłych użytkowników cyberkultury. Celem programu jest dostarczenie i uzupełnienie interdyscyplinarnej wiedzy dotyczącej przemian społecznych i kulturowych związanych z technologiami cyfrowymi w ramach oferty programowej lokalnych instytucji kultury. Spośród różnych form edukacyjnych, które wykorzystywane są do pracy z nowymi mediami najbardziej uniwersalną, a zarazem najbardziej atrakcyjną dla potencjalnych odbiorców jest tzw. Medialab. To formuła znana już w wielu krajach Europy i świata, polega na tworzeniu wokół określonej infrastruktury software i hardware grup ludzi z różnymi medialnymi kompetencjami.

- Grupa, która pracuje wspólnie podczas warsztatów dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami, tworząc w ten sposób treści medialne. Do pracy specjalistów w tej formule włączani są zwykli użytkownicy cyberkultury, a medialab jest dla nich idealną przestrzenią poszerzania kompetencji komunikacyjnych. Tym bardziej cieszy mnie realizacja tego projektu wraz z ukraińskimi partnerami, co jeszcze bardziej zacieśnia współpracę pomiędzy naszymi państwami. - powiedział Krzysztof Komorski, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Relacji Zewnętrznych.



Miasto Lublin jest wiodącym partnerem tego polsko-ukraińskiego projektu. Dzięki jego wdrożeniu lokalne instytucje kultury zostaną wyposażone w sprzęt niezbędny do realizacji programu „Medialab East”, co pozwoli dostosować je do najwyższych standardów europejskich oraz podejmować współpracę przy realizacji międzynarodowych projektów. Pracownie Medialab powstały już w trzech instytucjach kultury w Lublinie: Warsztatach Kultury, Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” oraz Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice". W nastepnej kolejnosci powstaną w miastach ukraińskich: Równem, Tarnopolu i Iwano-Frankiwsku, w każdym po dwie pracownie. Wyposażone pracownie będą odpowiednim miejscem do przeprowadzenia cyklu warsztatów dla mieszkańców partnerskich miast (po 10 warsztatów w każdym mieście) ściśle związanych z wykorzystaniem nowych mediów.

Całkowity koszt to prawie 900 tysięcy euro, z czego 90% budżetu dofinansowane jest przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa. Koszt działań Lublina to około 400 tysięcy euro, miasta Równe i Iwano-Frankiwsk po około 160 tysięcy euro, a Tarnopol zakłada wydatki w wysokości poniżej 180 tysięcy euro. Do tej pory wydano blisko 35 % planowanego budżetu.

Dodatkowo zainicjowano również działania prowadzące do określenia potrzeb i oczekiwań miast obszaru transgranicznego we współpracy kulturalnej. Think-tank ds. transgranicznej współpracy kulturalnej powołany został do pracy nad systemowymi rozwiązaniami w zakresie edukacji kulturalnej. Jest on odpowiedzialny za opracowanie zbioru rekomendacji dla podmiotów przygotowujących się do kontynuowania współpracy w nowej perspektywie finansowej. Do pracy w think-tanku oprócz przedstawicieli miast uczestniczących w projekcie Medialab zaproszono operatorów kultury ze Lwowa, Łucka i Brześcia. Wszystkie te miasta biorą udział w rozwijaniu Transgranicznego Portalu Informacji Kulturalnej, który powstał jeszcze w ramach wcześniejszego projektu „Bliżej siebie” co znacznie rozszerza obszar tej współpracy kulturalnej.

Projekt „Inwestycja w kulturę. Działania systemowe na rzecz edukacji kulturalnej” to program działań edukacyjnych dostosowany do nowych wyzwań społeczeństwa informacyjnego i cyberkultury. Realizacja takiego programu wynika bezpośrednio z potrzeb instytucji kultury w zakresie wyposażenia
w najnowocześniejszy sprzęt dostosowany do aktualnych standardów współpracy i komunikacji. Jest to pierwszy tego typu projekt realizowany w Lublinie i uczestniczących w nim miastach ukraińskich.

W ramach projektu wydana zostanie publikacja, która będzie miała na celu zebranie i upowszechnienie materiałów wprowadzających do tematyki medialabowej i prezentująca nowe doświadczenia w tym obszarze.