W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa w Lublinie

Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa w Lublinie
25.05.201511:48

Działalność e-sądu, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a także znaczenie lubelskich uniwersytetów dla stanu kadry sędziowskiej w Polsce oraz współpraca lokalnych władz z działającymi w Lublinie sądami to najważniejsze temat wyjazdowego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa , które raz w roku odbywa się poza stałą siedzibą. W Lublinie Prezydent Krzysztof Żuk spotkał się z Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa prof. Romanem Hauserem.

Po spotkaniu z władzami miasta zaplanowano wykład prof. Arkadiusza Berezy „Lublin jako ośrodek sądownictwa”. Jednym z najważniejszych zadań sądów jest ochrona praw obywateli, dlatego tak ważne jest, by ich praca była sprawna, a dostęp do nich - jak najszerszy. Temu właśnie ma służyć posiedzenie wyjazdowe Krajowej Rady Sądownictwa, podczas którego będzie mogła ocenić osiągnięcia sądów apelacji lubelskiej oraz przeanalizować napotykane w ich pracy trudności.



W Lublinie ma swoją siedzibę tzw. e-sąd. Jest to VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, mieszczący się przy ul. Boczna Lubomelskiej. E-sąd zajmuje się sprawami w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego, które przewidziane są dla roszczeń pieniężnych dochodzonych w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.



Wprowadzenie e-sądu przyśpieszyło postępowanie sądowe ww. sprawach, przyczynia się do szybszego uzyskiwania nakazów zapłaty, co ma szczególne znaczenie w obrocie gospodarczym ale też dla wielu osób fizycznych oraz konsumentów. Miasto Lublin coraz częściej korzysta z tej formy uzyskiwania orzeczeń. Powołanie e-sądu jest przykładem współpracy pomiędzy samorządem a organami administracji rządowej oraz wymiarem sprawiedliwości. Stworzenie e-sądu w Lublinie pozwoliło na utworzenie nowych miejsc pracy.