W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

StadsLab. Podsumowanie Europejskich Warsztatów Urbanistycznych 2008

StadsLab. Podsumowanie Europejskich Warsztatów Urbanistycznych 2008
19.11.200812:17

StadsLab
Podsumowanie Europejskich Warsztatów Urbanistycznych 2008
Prezentacja projektów i dyskusja


20.11.2008, czwartek, godz. 17.00 - Warsztaty Kultury - Ośrodek Animacji Centrum Kultury, ul. Popiełuszki 5

Organizatorzy spotkania:
Forum Kultury Przestrzeń - Ośrodek "Brama Grodzka - teatr NN"
Ośrodek Animacji Centrum Kultury

Więcej na stronie http://www.stadslab.eu www.sl.tnn.pl
Link do informacji o edycji StadsLab z poprzedniego roku: http://tnn.pl/k_520_m_3.html

Zapraszamy na prezentację projektów zagospodarowania przestrzennego wschodniej części Lublina. Młodzi architekci i urbaniści z pięciu krajów (poza Polską), 8 autorów, zaprezentują swoje projekty w postaci plansz i makiet oraz pokazów multimedialnych. Prezentacje te będą punktem wyjścia do debaty moderowanej przez Marcina Skrzypka.
Przyciągnąć inwestorów mogą korzystne warunki finansowe, ulgi itp. ale równie dobre efekty (i często bardziej wydajne i długotrwałe) może dać marketing urbanistyczny. W mieście powinno się kształtować przestrzeń jako produkt oferowany mieszkańcom i inwestorom, a żeby to zrobić, należy posiąć sztukę planowania o najwyższych standardach, które są stosowane m.in. w krajach "starej" Unii Europejskiej.

Pomysł na StadsLab (europejskie warsztaty urbanistyczne) powstał na uniwersytecie Fontys w Tilburgu w Holandii. Jest to międzynarodowy projekt badawczy skierowany do średniej wielkości miast Europy. Stanowi on centrum wymiany wiedzy, a warsztaty realizowane w jego ramach, skierowane są do urbanistów i architektów, zarówno profesjonalistów jak i studentów. Program ten ma tworzyć sieć współpracy oraz wypracowywać wspólne metody pracy i działania, których efektem będzie kształtowanie spójnych, zrównoważonych i przyjaznych środowisk miejskich. StadsLab to korzyści dla miast wynikające zarówno z samych wyników warsztatów (projektów urbanistycznych czy planów strategicznych, które mogą stać się podstawą do rozwoju miast), jak i ze szkolenia fachowców.

W tym roku warsztaty StadsLab skierowane są do młodych architektów i urbanistów. Po raz drugi projekt realizowany jest w ramach warsztatów dotyczących Lublina. Tematyka, którą obejmuje to Lublin jako miasto studentów i nauki. Młodzi specjaliści spróbują zmierzyć się z problemami jak zachęcić studentów do pozostania w tym mieście poprzez stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do życia i pracy, jak wykorzystać uczelnie jako katalizatory rozwoju oraz jak połączyć naukę z przedsiębiorczością i biznesem. Projekt zaproponowany dla wschodnich dzielnic Lublina ma być alternatywą dla dotychczasowych pomysłów na ich zagospodarowanie. Ma zachęcić do dyskusji na temat tej dość zdegradowanej i równocześnie dynamicznie rozwijającej się części miasta. Obszar ten dzięki lokalizacji specjalnej strefy ekonomicznej oraz lotniska i obwodnicy zyskał bardzo duży potencjał, którego właściwe wykorzystanie wymaga starannych planów przestrzennych. Atrakcyjna przestrzeń do życia i pracy, dobra dostępność komunikacyjna i ciekawy program funkcji bazujący na lokalnych uwarunkowaniach oraz proekologiczne rozwiązania to propozycje jakie powstały na tegorocznych warsztatach.

Spotkanie podsumowujące warsztaty odbędzie się w jednym z obiektów, których one dotyczą - w opuszczonych warsztatach remontu czołgów przy ul. Popiełuszki, przystosowanych do potrzeb kultury i studentów. Od kilku miesięcy odbywają się tam imprezy organizowane przez Ośrodek Animacji Centrum Kultury w ramach Warsztatów Kultury.

W Projekcie udział wzięli:
Juliano Cordano, Brazylia
Miljana Marinković, Serbia
Cora Alfonso,Holandia
Jadwiga Wojciechowska, Polska
Tomasz Szot, Polska
JelenaStanišić, Serbia
Elena Pavlova, Bułgaria
Alda Alagic, Holandia

Kontakt:

Marcin Skrzypek tel.: 603 714 532