W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z artykułem „Magistrat bez honoru" (Kurier Lubelski)

W związku z artykułem „Magistrat bez honoru" (Kurier Lubelski)
03.11.200812:34

Lublin, dnia 30 października 2008 r.

Sz. P. Dariusz Kotlarz
Redaktor Naczelny
"Kuriera Lubelskiego"



W nawiązaniu do artykułu z dnia 30 października 2008 roku pt. „Magistrat bez honoru” proszę o jego uzupełnienie o poniższe informacje.

Zgodną wolą stron umowy darowizny nieruchomości położonej w Lublinie przy ul. Złotej 3, tj. współwłaścicieli tej nieruchomości w osobach Państwa Sergiusza i Danuty małż. Riabinin, P. Marii Kisielow–Schulz, P. Pawła Kisielow oraz Gminy Lublin, zostało ustanowione prawo do dożywotniego zamieszkiwania Państwa współwłaścicieli w kamienicy przy ul. Złotej 3, a także prawo najmu lokalu mieszkalnego usytuowanego w budynku przy ul. Organowej 2, przysługujące Pani Danucie Riabinin przez okres wykonywania przez Gminę Lublin - z własnych środków - remontu kamienicy stanowiącej przedmiot darowizny.

Z dzisiejszej perspektywy rozwiązania przyjęte w powołanej wyżej umowie darowizny mogą być różnie oceniane, jednakże przy każdej z ocen należy w pierwszym rzędzie uwzględniać wolę stron. Po zakończeniu prac remontowych, w roku 2002 kamienicę przy ul. Złotej 3 – w stanie prawnym zgodnym z zapisami umowy darowizny, Gmina Lublin przekazała Muzeum Lubelskiemu z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza. Jednocześnie, do dyspozycji osób uprawnionych do dożywotniego zamieszkiwania postawiono lokal mieszkalny przy ul. Złotej 3, wyremontowany ze środków gminnych Pozostający w dokumentacji sprawy protokół z dnia 6 października 2003 roku, podpisany przez strony umowy darowizny oraz Panią Ewę Łoś - Dyrektora Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza potwierdza wolę przekazania przez Gminę tegoż lokalu oraz odmowę jego przejęcia przez osoby uprawnione do dożywotniego w nim zamieszkiwania. W tymże protokole jest zawarte stanowisko ww. osób dotyczące pozostawienia Muzeum lokalu przy ul. Złotej 3 (do czasu podjęcia ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących lokalu przy ul. Organowej 2) i aprobata Pani Dyrektor Muzeum dla takiego sposobu załatwienia sprawy, potwierdzona jej własnoręcznym podpisem.

Ze strony Gminy Lublin propozycji ostatecznego załatwienia sprawy w latach poprzednich było wiele. W roku ubiegłym strony osiągnęły kompromis. Sądzę, że obecnie celowe jest dążenie do pełnej realizacji tego kompromisu, nie zaś tworzenie napiętej atmosfery i zaciemnianie całego obrazu sprawy, przyznać należy niełatwej ze społecznego punktu widzenia.

W świetle powyższych wyjaśnień wyraźnie widać, że tytuł Państwa publikacji jest w oczywisty sposób bezpodstawny.

/-/ Andrzej Wojewódzki
Dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem
Urzędu Miasta Lublin