W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka. Podsumowanie

Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka. Podsumowanie
22.04.201513:31

W najbliższy piątek (24 kwietnia) po ustaniu porannego szczytu komunikacyjnego wyłączona, a następnie zdemontowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Al. Zygmuntowskich.

Zgodnie z obowiązującym oznakowaniem pionowym i wprowadzoną na czas prac tymczasową organizacją ruchu pierwszeństwo przejazdu posiada ciąg komunikacyjny: al. Piłsudskiego - Al. Zygmuntowskie. Prace potrwają od 10 do 14 dni. W ich czasie kierowcy muszą spodziewać się zawężenia do jednego pasa każdego z wlotów skrzyżowania.

Przypominamy, że od początku kwietnia wykonawca pracuje na skrzyżowaniach: al. Kraśnickiej z ul. Konstantynów, ul. Orkana z ul. Zwycięską, ul. Turystycznej z wjazdem do E'Leclerc oraz przejściu dla pieszych na ul. Droga Męczenników Majdanka (między ul. Grabskiego a ul. Krańcową) i przejściu dla pieszych przez al. Warszawską (w rejonie ul. Generała Zajączka). W tych miejscach nie zachodzi jednak konieczność wyłączenia sygnalizacji, a prace polegają na wymianie urządzeń sterujących, budowie łączy światłowodowych i systemów detekcji.

Prace realizowane są w ramach budowy Systemu Zarządzania Ruchem, który do końca roku powstanie w Lublinie. Obejmie on ponad połowę miejskich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, które zostaną przebudowane i połączone siecią światłowodową. Inwestycja jest częścią Zintegrowanego Systemu Miejskiego Transportu Publicznego, największego projektu unijnego jaki realizuje miasto.

Budowa systemu została powierzona warszawskiej spółce Qumak S.A., która zaoferowała wykonanie prac za kwotę 27,921 mln zł.

System obejmie ponad 60 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, co stanowi przeszło połowę urządzeń tego typu znajdujących się w mieście. Ponad 20 z nich przejdzie kompleksową modernizację, w ramach której wymiana urządzeń sterujących będzie połączona z wymianą całego osprzętu, łącznie ze słupkami, masztami i wysięgnikami. Wszystkie objęte systemem sygnalizacje zostaną połączone ze sobą siecią światłowodową i skoordynowane. Mózgiem całego systemu będzie Centrum Sterowania Ruchem zlokalizowane razem z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejskim Centrum Monitoringu Wizyjnego w śródmieściu Lublina.

Inwestycja zakłada przede wszystkim stworzenie priorytetów dla pojazdów komunikacji miejskiej. System samodzielnie, lub zarządzający nim, będzie wykrywał opóźnione względem rozkładu pojazdy transportu publicznego i wydłużał dla nich długość światła zielonego na poszczególnych korytarzach komunikacyjnych. Będzie on także wykrywał zdarzenia drogowe i sugerował kierowcom trasy objazdowe. Zarządzający ruchem otrzyma możliwość rozładowywania z zatorów drogowych konkretnych rejonów/dzielnic miasta. Skracając lub wydłużając długość świateł na skrzyżowaniach okalających dany rejon, będzie sterował natężeniem ruchu w poszczególnych obszarach. Ponadto, w różnych punktach miasta pojawią się tablice, za pomocą których będą kierowcom dostarczane informacje np. o czasie potrzebnym na pokonanie danego odcinka drogi, kolizjach, czy alternatywnych drogach dojazdu. W ramach systemu uruchomiona zostanie także strona internetowa z informacjami o aktualnych warunkach panujących na drogach w mieście.

Za obszar projektowania i prace związane z inżynierią ruchu, przygotowanie baz danych oraz poszczególnych modułów systemowych odpowiada spółka-córka firmy Qumak - Star ITS.

Partnerami w tej inwestycji, którzy wykonają m.in. prace montażowo-instalacyjne związane z budową sieci teletechnicznych i linii światłowodowych oraz przebudowę wszystkich skrzyżowań są lubelskie firmy: KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji S.A. oraz ELPIE.