W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Staże zagraniczne dla osób związanych z lubelskimi organizacjami pozarządowymi

Staże zagraniczne dla osób związanych z lubelskimi organizacjami pozarządowymi
26.08.201514:51

Szanowni Państwo w związku z ogłoszeniem konkursowym dotyczącym możliwości ubiegania się o środki unijne w ramach PO WER 4.2: Programy mobilności ponadnarodowej - programy  stypendialne i mobilności ponadnarodowej dla osób zaangażowanych w kreowanie i wdrażanie polityk publicznych, przekazujemy propozycję partnerstwa w projekcie, zachęcając do zapoznania się z poniższą koncepcją współpracy i  ewentualnego zgłoszenia chęci uczestnictwa w planowanym przedsięwzięciu.


Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zachęcamy do przesyłania zgłoszeń (formularz w załączeniu) na adres ngo@lublin.eu w terminie do 1 września (wtorek) 2015 r., do godziny 15:00. Następnie zostaną one przekazane do lidera projektu. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt obejmuje tylko państwa członkowskie UE. W ramach projektu istnieje możliwość wyjazdu osób związanych z Państwa organizacją na maksymalnie 10 dniowe staże do organizacji w innych państwach UE. Każda organizacja pozarządowa może zgłosić swój udział, nie ponosząc żadnych kosztów. Jeśli projekt będzie realizowany, wszystkie koszty pokrywane będą ze środków UE.

Z lubelskich organizacji pozarządowych w stażach może wziąć udział maksymalnie 60 osób. Nie ma limitów co do ilości osób z organizacji, biorących udział w wyjazdach stażowych. Jednak nie ma możliwości wyjazdów grupowych. Są one indywidualne. Zasada jest taka, że wyjazdy mają doprowadzić do przenoszenia dobrych praktyk zagranicznych na grunt Państwa działalności. Służą one nauce tych praktyk. Jedna organizacja może wysłać jedną osobę w celu poznania danej dobrej praktyki. Kolejna osoba z organizacji nie może wyjechać dokładnie w tym samym celu. To lider projektu będzie poszukiwał organizacji goszczących zgłoszone osoby. Projekt zostanie złożony w terminie do 30 września. Ewentualne wyjazdy rozpoczną się w drugiej połowie 2016 roku i potrwają przez 2 lata.


Koncepcja współpracy:

Tytuł projektu: Ścieżki edukacyjne dla pracowników wokół organizacji społeczności lokalnej.
Pomysł/rola organizacji: Stworzenie dużego konsorcjum współpracy organizacji z miastami; łączenie środowiska samorządowego z pozarządowym: JST z NGO - projekt objął by działaniami wiele obszarów tematycznych np.:

- upowszechnianie organizacji społeczności lokalnej
- partycypacja społeczna
- rada pożytku publicznego
- ekonomia społeczna, przedsiębiorstwa społeczne
- edukacja różno kulturowa streetworkerzy
- integracja społeczna/przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
- profilaktyka uzależnień
- aktywizacja zawodowa
- szeroko rozumiane wsparcie rodzin (m. in. system opieki nad osobami zależnymi, wzmacnianie funkcji wychowawczych, przemoc itp.)  
- wsparcie osób z niepełnosprawnościami
- polityka senioralna
- bezdomność
- piecza zastępcza
- przeciwdziałanie przemocy

Wymagania konkursowe:

Uczestnikami projektu muszą być osoby z przynajmniej dwóch z następujących instytucji: organizacji pozarządowej, organizacji pracodawców/związku zawodowego, jednostki samorządu terytorialnego lub jej jednostki organizacyjnej lub komunalnej osoby prawnej. Uczestnik musi być zatrudniony (w przypadku jst) na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od przynajmniej dwóch lat lub być formalnie związany (w przypadku pozostałych instytucji) od przynajmniej dwóch lat bez przerwy, a także posługiwać się językiem obcym w mowie i piśmie na poziomie  co najmniej B2.
Minimalna liczba uczestników jednego projektu to 560 osób. Aby spełnić to kryterium, niezbędne jest więc stworzenie szerokiego partnerstwa, obejmującego kilka jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.


Alokacja: 8-10 mln pln
Okres realizacji projektu: 24 miesięcy
Lider: Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusz Korczaka w Warszawie
Partnerzy zagraniczni: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Portugalia, inni.
Partnerzy polscy: CAL, m.st. Warszawa, inni.

Szczegółowe informacje na temat konkursu: http://www.power.gov.pl/nabory/42-programy-mobilnosci-ponadnarodowej-programy-stypendialne-i-mobilnosci-ponadnarodowej/

Facebook Obywatelski Lublin