W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej

Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej
12.10.202312:49

Konferencja była wydarzeniem inaugurującym obchody Lubelskich Dni Zdrowia Psychicznego. Dzień 10 października ustanowiony został Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji Miasto Lublin od kilku lat podejmuje różnorodne inicjatywy mające na celu promocję zdrowia psychicznego. W dniu 10 października 2023 r. odbyła się konferencja: „Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej. Psychiatria oparta na wartościach”. Konferencja zorganizowana została przez Miasto Lublin w ramach projektu „Zdrowie psychiczne – ku samodzielności i niezależności …” we współpracy z Lubelskim Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparciu merytorycznym organizacji i instytucji działających w obszarze ochrony zdrowia psychicznego.

Uczestnicy dyskutowali nad systemem idei i wartości, jakie powinny stanowić podstawę działań skutecznie wspierających osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, z jednoczesnym zachowaniem autonomii pacjenta. Sytuacje zdrowotno-społeczne, w których znajdują się osoby doświadczające kryzysów zdrowia psychicznego są skomplikowane, a decyzje co do form wspierania trudne i niejednoznaczne. Ważnym aspektem poruszanym podczas obrad była wymiana doświadczeń na temat środowiskowych form wsparcia, funkcjonowania centrów zdrowia psychicznego oraz współpracy międzysektorowej, ze szczególnym uwzględnieniem systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Istotnym aspektem konferencji było podzielenie się doświadczeniami w zakresie pilotażowego funkcjonowania centrów zdrowia psychicznego na terenie naszego województwa, jak również innych regionów.

W konferencji wzięło udział szerokie grono autorytetów, ekspertów oraz osób reprezentujących różne środowiska i zawody, które zajmują się wspieraniem osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego - psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy, lekarze rodzinni, pielęgniarki, pracownicy socjalni, pedagodzy, nauczyciele. Aktywnymi uczestnikami konferencji byli sami pacjenci oraz przedstawiciele ich rodzin.

Konferencji towarzyszyła wystawa obrazów Pana Aleksandra Dmowskiego – absolwenta Akademii Sztuk Pięknychw Warszawie..

Organizacja konferencji dofinansowana została ze środków budżetu państwa w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności” – edycja 2023.