Pierwsze medale lubelskich lekkoatletów

28.07.2023

Pierwszego dnia 99. PZLA Mistrzostw Polski reprezentanci AZS-u UMCS Lublin wywalczyli łącznie pięć medali. Dodatkowo trójka zielono-białych w kapitalnym stylu zapewniła sobie awans do piątkowych finałów.

Najwięcej powodów do radości dali nam specjaliści w rzucie dyskiem. Broniący tytułów mistrzowskich Oskar Stachnik i Daria Zabawska znów nie mieli sobie równych. Niezwykle wyrównana była batalia wśród panów, gdyż Stachnik pokonał lidera tegorocznych tabel Roberta Urbanka o zaledwie 2 centymetry (60.09). Daria Zabawska była za to jedyną zawodniczką w stawce, która uzyskała wynik powyżej 60 metrów (60.77). Razem z nią na podium stanęła Weronika Muszyńska, zdobywczyni brązowego medalu (54.42). Z konkurencji rzutowych akademicy z Lublina mieli swoją przedstawicielkę również w pchnięciu kulą. Kolejny rok z rzędu mistrzostwa z medalem zakończyła Paulina Guba, tym razem brązowym (16.59). W zmaganiach panów w tej konkurencji na piątym miejscu uplasował się Sebastian Łukszo (18.71).

Emocji nie zabrakło również w biegu na 1500 metrów, a tych dostarczył nam Michał Rozmys. Stoczył niesamowity bój o złoto z Filipem Ostrowskim, liderem krajowych tabel. Do pierwszego miejsca na podium zabrakło Rozmysowi 3 setnych sekundy (3:41.82), ale i tak powiększył dorobek AZS-u UMCS o kolejny medal, pierwszy ze srebrnego kruszcu na tej imprezie. Niedosyt lubelscy kibice z pewnością mają po starcie Sofii Ennaoui, która broniła tytułu mistrzowskiego na 1500 metrów. Do mety dobiegła czwarta (4:18.66), ale wiemy, że swoją formę docelową szykuje na sierpniowe mistrzostwa świata.

Eliminacje na 400 metrów były dobrym prognostykiem przed piątkowymi finałami i wiemy, że przed szansą na medale staną lubelscy zawodnicy. Alicja Wrona-Kutrzepa awansowała z pierwszego miejsca (53.31), wśród panów zaś szósty czas w stawce miał Mikołaj Kotyra (47.54). Na 400 metrów przez płotki dobrą dyspozycję potwierdził Krzysztof Hołub, bo zwyciężył w swoim biegu eliminacyjnym (51.82). Teraz stanie przed szansą obronienia złotego medalu, który przed rokiem wywalczył w Suwałkach.

Patrycja Kapała wspięła się na wyżyny swoich możliwości i na dystansie 3000 metrów z przeszkodami ustanowiła nowy rekord życiowy. Rezultat 9:42.63 zagwarantował jej czwartą lokatę. Na bardzo wysokim poziomie stały eliminacje na 100 metrów, gdzie startowało aż trzech reprezentantów zielono-biały, lecz żadnemu z nie udało się wywalczyć awansu. Najlepiej poradził sobie Jakub Lempach, który był dziewiąty (10.77), Patryk Krupa uzyskał dwunasty czas (10.80), a Hubert Kozelan zakończył rywalizację na dwudziestej pozycji (11.01).

A oto pozostałe wyniki z pierwszego dnia mistrzostw:

Po pierwszym dniu mistrzostw AZS UMCS Lublin jest liderem klasyfikacji medalowej (dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe) oraz zajmuje czwartą pozycję w klasyfikacji punktowej (258 punktów). Wszystkim naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne starty.