Kolejna impreza pływacka z sukcesami AZS UMCS Lublin

25.07.201609:35

Żeński duet pływacki klubu AZS UMCS Lublin – Julia Adamczyk i Wiktoria Samuła – przywiózł do Lublina worek medali. Dziewczyny 8 razy stawały na podium Letnich Mistrzostw Polski w pływaniu 17- i 18-latków podczas XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Opolu.

Drużynowo lublinianki uplasowały się na 9. pozycji – wywalczyły 2 złote, 4 srebrne i 2 brązowe medale. Indywidualne również zostały sklasyfikowane ex aequo na 9. lokacie, a zdobyczami podzieliły się dokładnie po połowie.

Już pierwszy dzień przyniósł trzy dobre starty. Jako pierwsza na drugi stopień podium wskoczyła Wiktoria Samuła, która na dystansie 50 metrów „żabką” dopłynęła do ściany z czasem 33.22. Do rocznikowo starszej Justyny Kasperuk z klubu UKS Gim 92 Ursynów Warszawa straciła zaledwie jedną dziesiątą sekundy. Pod koniec pierwszego dnia złoty „krążek” zawisł na szyi Julii Adamczyk. 17-latka odniosła przekonujące zwycięstwo w wyścigu na 400 metrów zmiennym. Druga na mecie była jej klubowa koleżanka, która była wolniejsza o niespełna 6.5 sekundy.

Drugiego dnia pobytu w Opolu zawodniczki z Lublina zgarnęły dwa medale. Wiktoria Samuła zdobyła swój jedyny brąz w konkurencji 200 metrów stylem klasycznym. Nie dała sobie wydrzeć miejsca na podium i pokonała czwartą Wiktorię Nieszporek z łódzkiego UKS 190 o 5 setnych sekundy. Medal numer „cztery” zdobyła Julia Adamczyk, która mimo świetnego finiszu zajęła 2. miejsce na 200 metrów stylem zmiennym (2:19.85).

Ostatni dzień pływackich Letnich Mistrzostw Polski juniorów również obfitował w udane starty. Najpierw Julia Adamczyk była trzecia na wymagającym dystansie 200 metrów stylem motylkowym (2:18.15). Na swój czwarty medal tej imprezy Wiktoria Samuła musiała zapracować wyjątkowo mocno. O minimalnie lepszym, bo tylko o jedną setną sekundy, czasie w wyścigu na 100 metrów „klasykiem” zadecydowała pierwsza „pięćdziesiątka”. Reprezentantka AZS UMCS Lublin była zdecydowanie najszybsza i wypracowała sobie przewagę, która wystarczyła jej do zwycięstwa na finiszowych metrach. Wygrała z rezultatem 1:12.57. Warto dodać, że różnica między pierwszą a trzecią zawodniczką na podium to zaledwie 26 setnych sekundy. Ostatni mocny akcent lubelskiego klubu to rywalizacja na dystansie 800 metrów stylem dowolnym z udziałem Julii Adamczyk. Lublinianka dopłynęła do ściany jako druga z wynikiem 8:58.89. Musiała uznać wyższość jedynie specjalistki od długich dystansów – Pauliny Piechoty z UKS-u 190 Łódź.