W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
MiszMasz w Lublinie
02.08.201709:35

Festiwal MiszMasz rozpocznie się 18 sierpnia i będzie okazją do poznania tradycji i kultury żydowskiej, która przez wieki współtworzyła wielokulturowy charakter Lublina. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa. Miszmasz to zaczerpnięte z języka jidysz określenie na połączenie różnorodności. Oddaje ono wszechstronny program festiwalu, w którym znaleźć można koncerty, spektakle, wykłady czy warsztaty poświęcone tradycji żydowskiej oraz kulturze współczesnego Izraela.

Na Festiwalu zobaczymy artystów z Izraela, Niemiec i Polski. Wydarzenie otworzy koncert polsko-niemieckiego zespołu Global Shtetl Band, wykonującego popularną w latach 30-tych XX w. mieszankę rytmów latynoamerykańskich z tekstami jidysz. Miłośników muzyki hebrajskiej w bardziej klasycznym wykonaniu zainteresuje koncert skrzypcowo-fortepianowy „Hebrajskie melodie” w wykonaniu Marcina Króla i Justyny Danczowskiej. Nie zabraknie też zupełnie współczesnych dźwięków - izraelski DJ Gal Kadan rozgrzeje nasze miasto podczas imprezy „Disco Tel Aviv”. Wydarzeniem zamykającym Festiwal będzie spektakl muzyczny „Nasze Wielkie Żydowskie Wesele” w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Żydowskiego, organizowany od lat na Rynku Starego Miasta przez Restaurację Żydowską Mandragora.

Podczas Festiwalu nie zabraknie oczywiście warsztatów, które będą okazją do poznania kultury żydowskiej, zarówno w jej tradycyjnym, jak i współczesnym wydaniu. ​ Muzycy z zespołu Global Shtetl Band poprowadzą warsztaty muzyki klezmerskiej na wszystkie instrumenty, warsztaty śpiewania nigunów oraz warsztaty taneczne. Zainteresowani słowem pisanym będą mieli okazję nauczyć się podstaw języka hebrajskiego, a spragnieni doznań smakowych samodzielnie przygotują śniadanie izraelskie. Nie zabraknie też animacji dla dzieci w klimacie dawnych zabaw podwórkowych. Ponadto będzie można poznać topografię przedwojennego Podzamcza i dowiedzieć się więcej o życiu społeczności żydowskiej miasta podczas spacerów śladami Żydów lubelskich. Zaś czujący niedosyt wiedzy będą mogli zaopatrzyć się w fachową literaturę na kiermaszu książek o tematyce żydowskiej.

Pliki do pobrania