W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pisanki latem czyli święto kultury tradycyjnej

Pisanki latem czyli święto kultury tradycyjnej
25.07.201712:22

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego na lubelskim Starym Mieście po raz jedenasty będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją. W programie znajdziemy też wydarzenia specjalnie przygotowane z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim.

Tematem przewodnim rozpoczynającego się 12 sierpnia Jarmarku jest pisankarstwo – różne techniki i wzory zdobienia jaj. W związku z tym zapraszamy do udziału w Letniej Szkole Pisankarstwa, a także wystawach tematycznych prezentujących m.in. pisanki z różnych regionów Ukrainy pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej „Muzeum Iwana Honczara” (Kijów, Ukraina), czy inspiracje pisanką i jej symboliką Darii Alioshkiny ukazane w niezwykłych wycinankach.

Program artystyczny Jarmarku to różnorodność kultur, które już w czasach Jagiellonów wzbogacały miasto i stanowiły o jego sile na arenie międzynarodowej. Specjalnym wydarzeniem będzie koncert re:tradycja, w którym spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Wystąpią między innymi Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Antoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Włodek Pawlik i Janina Chmiel z Kapelą Butrynów. Muzyczna scena Festiwalu to także koncert legendarnej rumuńskiej grupy Taraf de Haïdouks, której muzyka, oparta przede wszystkim na brzmieniu akordeonów, cymbałów i skrzypiec, porywa do tańca, czy koncert zespołu Radio Cos z Hiszpanii wykonującego muzykę galicyjską.

Podczas Jarmarku odbędą się uwielbiane przez wszystkich nocne potańcówki, na których zagrają m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Jana Fokta, Chłopcy z Nowoszyszek, Wędrowiec czy Kapela Lipców z Wygnanowa.

Nie zabraknie też warsztatów – sztuki i rzemiosł tradycyjnych, warsztatów tańca prowadzonych przez Piotra Zgorzelskiego, czy warsztatów o dzikich jadalnych roślinach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Zapisy na warsztaty w ramach Jarmarku Jagiellońskiego zostaną ogłoszone 1 sierpnia.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: http://jarmarkjagiellonski.pl/program/.