W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
20.03.202409:43

W najbliższą niedzielę (24 marca) obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji przedstawiciele władz województwa lubelskiego, Miasta Lublin oraz innych instytucji spotkają się, aby uczcić Polaków, którzy pomagali, ukrywali i ratowali Żydów w okresie okupacji niemieckiej. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 przy kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, gdzie bł. Marta Wołowska spędziła młodość. Uczestniczki i uczestnicy uroczystości złożą tam kwiaty tablicą pamiątkową. Następnie o godz. 11.30 odbędzie się Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, w intencji Polaków ratujących Żydów. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi złożenie kwiatów przy obrazie bł. Marty Wołowskiej.

W ramach obchodów zaplanowano wydarzenia towarzyszące, które odbędą się w piątek (22 marca):

  • 10.00 – Prezentacja wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” – Plac Litewski;
  • od 10.45 – Siedziba „Caritas” Archidiecezji Lubelskiej, ul. Wyszyńskiego 2 – wstęp wolny:
    • lekcja historii „Pozostać człowiekiem w nieludzkich czasach...”,
    • pokaz immersyjnej etiudy o losach rodziny Ulmów „Świadectwo pomocy”,
    • spektakl teatralny „Nie wolno” („Teatr Kropka Po Prostu” uczniowie z IX LO w Lublinie),
    • projekcja filmu dokumentalnego „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”.

Dzień 24 marca ustanowiony został w 2018 r. jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten został wybrany dla upamiętnienia zbrodniczej egzekucji dokonanej przez niemiecką żandarmerię w Markowej, na Podkarpaciu, na rodzinie Ulmów. Niemcy zamordowali wówczas rodziców wraz z 6 dzieci oraz 8 ukrywanych przez nich Żydów.

Pliki do pobrania