W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Warsztaty śpiewu tradycyjnego
03.06.201323:42

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do udziału w warsztatach śpiewu tradycyjnego poświęconych technice śpiewu tzw. białym głosem oraz repertuarowi i stylowi wybitnej śpiewaczki Anny Malec z Jedrzejówki na Roztoczu.
Zajęcia przeznaczone są dla kobiet. Wcześniejsze doświadczenie muzyczne nie jest wymagane. Zajęcia odbywać się będą w piątek 14 czerwca od 16.00 do 20.00 i w sobotę (15 maja) od 11.00 do 15.00. Informacja o miejscu zajęć przekazana zostanie bezpośrednio przyjętym uczestniczkom. Wstęp wolny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo dla uczestniczek poprzednich edycji warsztatów. Dodatkowe informacje i zgłoszenia: 513 097830 Anna Malec, z domu Skowron (1910 - 1991) – wybitna śpiewaczka z Jędrzejówki na Roztoczu, Uznawana za „ikonę” śpiewu zachodniego Roztocza i polskiego śpiewu tradycyjnego w ogóle. Znała pełny repertuar – od pieśni obrzędowych (weselne, żniwne) przez lirykę polną, ballady, pieśni dziadowskie po śpiewy na różne okresy roku kościelnego. Artystka o niepowtarzalnej barwie głosu, oryginalnym stylu śpiewania i inwencji twórczej („Mój głos do innych niepodobny.”). Laureatka Festiwalu w Kazimierzu i Nagrody im. Kolberga. Pierwsze nagrania: Jadwiga Sobieska (1950), później szczególnie Marian Domański i Piotr Dahlig. Publikacje: CD „Muzyka źródeł - Lubelskie” (RCKL, Polskie Radio), śpiewnik „Śpiewanejki moje” (opr. Jan Adamowski, Lublin 2003). Warsztaty poprowadzi Agata Harz, śpiewaczka i trenerka głosu, która już od lat 90-tych zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu z powodzeniem wykorzystując je w pracy edukacyjnej i artystycznej, biorąc udział w wielu projektach od muzyki dawnej poczynając, na współczesnej muzyce eksperymentalnej kończąc. Współtwórczyni awangardowej grupy „Księżyc”, wokalistka grup „Bractwo Ubogich”, „Pies szczeka” oraz „Wędrowiec” (I nagroda na festiwalu Nowa Tradycj`a). Prowadziła warsztaty m.in. na Taborach Domu Tańca, w Instytucie Kultury Polskiej UW, na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Pieśń w wielkim mieście” to trwający od maja do grudnia 2013 cykl warsztatów poświęcony repertuarowi i stylom wybitnych śpiewaków i śpiewaczek wiejskich z Lubelszczyzny i innych regionów Polski oraz Ukrainy i Białorusi. Odbywać się będą w Lublinie oraz m.in Radzyniu Podlaskim, Krasnymstawie, Zamościu, Lubartowie i Biłgoraju. Założeniem cyklu jest podtrzymanie międzypokoleniowej transmisji kompetencji i doświadczeń tradycyjnego śpiewu. Zajęcia prowadzone i współprowadzone będą przez przedstawicielki najstarszego pokolenia wiejskich śpiewaczek oraz artystów podejmujących kontynuację stylu i repertuaru. Projekt realizowany dzięki współfinansowaniu Miasta Lublin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego