W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe „Miejsca dla Ciebie” zazieleniły się i rozkwitły

Nowe „Miejsca dla Ciebie” zazieleniły się i rozkwitły
14.06.202309:37

Można już podziwiać pełny efekt zrealizowanych w ubiegłym roku „Miejsc dla Ciebie”. To niewielkie przestrzenie przeznaczone do odpoczynku wśród zieleni, stworzone przy udziale lokalnej społeczności. Bilans V edycji Zielonego Budżetu to 9 gotowych skwerów kieszonkowych oraz 3 realizowane w cyklu dwuletnim, których finał nastąpi w tym roku.

– Urządzone jesienią „Miejsca dla Ciebie” teraz polecają się do odwiedzin! Nowe skwery stają się z dnia na dzień coraz bardziej atrakcyjne, a wraz ze wzrostem roślin będą jeszcze piękniejsze. Miejsca te od samego początku cieszą się zainteresowaniem mieszkańców i mieszkanek, pełnią też funkcję integrującą w poszczególnych dzielnicach. Aktualnie trwa kolejna, tematyczna edycja Zielonego Budżetu #SkweryOdNowa, w której odświeżymy urządzone już jakiś czas temu przestrzenie i tereny zieleni – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W V edycji Zielonego Budżetu z 75 pomysłów na stworzenie nowych „Miejsc dla Ciebie” wyłoniono 12 lokalizacji w 10 dzielnicach miasta. Nowe skwery powstały przy ul. Wyżynnej, Krochmalnej, Szczytowej, Sławin, Judyma, Reymonta, Reya, Królowej Bony oraz Misjonarskiej. „Skwer Seniorów” przy ul. Herbowej, „Gaj nad Skarpą” przy ul. Cyprysowej i „Skwer Marzeń” przy ul. Długiej powstaną w tym roku, gdyż realizację tych trzech zadań, z uwagi na wielkość obszaru i złożoność pomysłu, rozłożono na dwa lata.

​​​Projekt „Ławeczka” to zgodnie z nazwą nowe miejsca odpoczynku z ławkami, które urządzono przed wejściem do DDK „Węglin” przy ul. Judyma. Oprócz trzech ławek tworzy je rabata z nasadzeniami traw i bylin, m.in. jeżówek i niezapominajek. Zamontowano także warzywnik, siedziska w formie kostki, trejaż,  kosz na odpady i poidełko dla zwierząt. Teren ten rozkwitł na wiosnę fioletowymi barwami szałwii oraz kocimiętki. Dopełnieniem kwiatowej aranżacji są białe krwawniki oraz trawy ozdobne. Na trejażu wkrótce zakwitnie powojnik, a w warzywniku podczas specjalnych warsztatów organizowanych przez DDK zostaną posadzone nowe rośliny. Na szczególną uwagę zasługują także kafelki ułożone w mozaiki, które powstały również podczas warsztatów, stąd każda z nich jest niepowtarzalna.

Wykonany w ubiegłym roku skwer „Roślinna Wyżynna” przy DDK na ul. Wyżynnej również nabiera uroku. Powstała tam rabata cienista z paproci, host, różaneczników, trzmieliny, laurowiśni i tawułek Arendsa. Piękno tej rabaty bylinowej będzie można podziwiać w środku lata. Ekokratka ze żwirem stanowi parking dla rowerów. Są też tam drewniane siedziska do odpoczynku.

Natomiast „Zielony azyl na Szczytowej”, gdzie mieszkańcy zaplanowali dla siebie uroczy zakątek z wygodnymi ławkami i biblioteczką do wymiany książek, wyjątkowo wyglądał wczesną wiosną, gdy zakwitły tulipany 'Apricot Impression' i niemal czarne 'Black Hero'. Ten skwerek kieszonkowy zaprojektowano głównie z myślą o motylach i innych dzikich zapylaczach – na rabacie znalazły się ulubione przez nie jeżówki purpurowe, róże i bzy 'Palibin'. Całość uzupełniono falującymi trawami ozdobnymi i zimozieloną sosną karłową.

W „Ogrodach pod Akacją” na ul. Grodzkiej, w otoczeniu czosnku olbrzymiego i kwitnącej szałwii, można podziwiać Stare Miasto i Zamek Lubelski. Mieszkańcy i turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce urządzone w drewniane podesty, donice i ławeczki, gdzie jeszcze dwa lata temu był tylko trawnik. Pozostałe skwery i parki kieszonkowe urządzone jesienią również już się zazieleniły i nabrały kolorów.

W tym roku wybrano już projekty VI edycji Zielonego Budżetu #SkweryOdNowa. Tym razem zieloną przemianę przejdzie 11 miejsc w Lublinie, m.in. park w Głusku, Zielona Sala Wykładowa przy ul. Cyruliczej, skwerki przy ulicach Lipowej i Zesłańców Sybiru. Do tego również zielone miejsca, skwery i skwerki kieszonkowe, które powstały lub poddano rewitalizacji kilka lat temu.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie