W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Archiwum Andrzeja Molika

02.12.201722:47

Zapraszamy do odwiedzania  strony internetowej poświęconej twórczości Andrzeja Molika. Strona dostępna pod adresem: archiwumandrzejamolika.pl

 

Moją intencją przy tworzeniu Archiwum było zebranie, przypomnienie i udostępnienie tekstów mojego Taty szerokiej grupie odbiorców. Nie chcę, żeby tak obszerny i wartościowy dorobek został zapomniany. Teksty Taty są cennym świadectwem zmian w lubelskiej kulturze we wszystkich jej przejawach na przestrzeni ponad 40 lat jego pracy zawodowej.

Archiwum skupia zróżnicowany i bogaty dorobek Taty – dziennikarza, recenzenta, krytyka sztuki, ale również bywalca wydarzeń. Strona zawiera artykuły publikowane w Kurierze Lubelskim, prasie lokalnej i krajowej („Akcent”, „Dziennik Wschodni”, „Przekrój”, „Sztandar” „Lubelski Informator Kulturalny ZOOM”). Portal jest jednocześnie miejscem, gdzie można znaleźć inne teksty pisane przez Tatę. Należą do nich katalogi do spektakli teatralnych, dwie unikatowe publikacje książkowe, wydawnictwa istniejące jedynie w wewnętrznym obiegu (Gazeta Kawiarni Artystycznej „Hades”, Gazeta Grodzka) oraz materiały z bloga „Moliqultura osobista”.

Dodatkowo, w zasobach znalazły się materiały multimedialne z archiwów prywatnych, związane z działalnością zawodową Taty. Są wśród nich materiały video, nagrania audycji radiowych, zdjęcia, rękopisy, pamiątki związane z udziałem w wydarzeniach kulturalnych. Po raz pierwszy opublikowałam nagrania z Urodzin Artystycznych Taty, które stanowią unikalny zapis tych wydarzeń i koncertów.

Archiwum podzieliłam na kategorie odnoszące się do poszczególnych tytułów i rodzajów artykułów, np. recenzje, felietony oraz publikacje. Dwa rodzaje wyszukiwarek dostępnych na stronie dodatkowo pozwolą na odnalezienie szczegółowych treści związanych z twórcami, instytucjami, miejscami i poszczególnymi wydarzeniami.

Mam nadzieję, że znajdujące się w Archiwum materiały staną się źródłem wiedzy i materiałów dla badaczy lubelskiego środowiska kulturalnego, studentów kierunków artystycznych i teatralnych czy recenzentów poszukujących odwołań do wcześniejszej twórczości artystów lubelskich.

W chwili obecnej Archiwum obejmuje ponad 2000 tekstów i będzie stale uzupełniane o kolejne materiały.

Ewa Molik

Zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin 2017.