W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Fundusze Europejskie

Europejskie Projekty Lublina to zbiór projektów Miasta Lublina, zrealizowanych przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz innych zewnętrznych źródeł finansowania. Nasze miasto od lat plasuje się w czołówce najbardziej aktywnych w aplikowaniu o unijne pieniądze. Program pozyskiwania środków finansowych na rozwój miasta jest prowadzony konsekwentnie od początku pojawienia się takich możliwości, przez czwartą już kadencję samorządu i dzięki temu możliwe było stopniowe wprowadzanie zmian przeobrażających Lublin w nowoczesne miasto europejskie.

Unijne dotacje zostały wykorzystane na rozwój infrastrukturalny, kulturalny i turystyczny. Mając na uwadze dobro swoich mieszkańców zrealizowano projekty prowadzące do poprawy życia społecznego i intelektualnego. Wachlarz realizowanych projektów jest bardzo szeroki. Wśród nich znajdują się też inicjatywy międzynarodowe, których nadrzędnym celem jest utrzymanie i pogłębienie współpracy z państwami sąsiednimi.

Od lat jesteśmy jednym z liderów pod względem wykorzystania środków unijnych w kraju. W zestawieniu z lutego 2019 roku, które przygotował Główny Urząd Statystyczny, wynika, iż Lublin znalazł się w czołówce polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Z kwotą ok. 4 mld zł zajął w zestawieniu 5. miejsce, wśród wszystkich 2478 gmin w Polsce. Natomiast w rankingu z października 2019 r. przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, dotyczącego wykorzystania środków unijnych na projekty transportowe w latach 2014-2018, znalazł się na III miejscu wśród miast wojewódzkich.

Sukcesy w pozyskiwaniu środków finansowych z Unii Europejskiej oraz z innych zewnętrznych źródeł finansowania możliwe były dzięki szerokiej współpracy wielu osób i struktur Urzędu Miasta zaangażowanych w przygotowanie, realizację i monitoring projektów. Doświadczenie i wiedza merytoryczna oraz umiejętność współdziałania stały się motorem napędowym przeobrażania Lublina, miasta stojącego przed nowymi możliwościami.