W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Archeologiczna sensacja w Lublinie – odkrycie 2023

Archeologiczna sensacja w Lublinie – odkrycie 2023
09.01.202411:54

Stowarzyszenie Anthill wraz z Archidiecezją Lubelską w 2023 roku przeprowadziło działania partycypacyjne dotyczące przestrzeni Klasztoru oo. Bernardynów pod hasłem „Odrodzenie Dziedzictwa – Klasztor pobernardyński w Lublinie wraz z kościołem pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie – unikalny produkt turystyki kulturowej w Polsce Wschodniej”. 

Sensacyjne odkrycie oraz późniejsza kwalifikacja do prestiżowej nagrody pozwala jeszcze szerzej spojrzeć na to miejsce – jako punkt o wysokich walorach historycznych oraz turystycznych. Zachęcamy do głosowania na Lublin w konkursie „Archeologia Żywa” – Archeologiczne Sensacje 2023 r.

Odkrycie murów nieznanej dotąd, prawdopodobnie najstarszej w Lublinie średniowiecznej wieży na terenie dawnego klasztoru Bernardynów zostało zakwalifikowane do corocznego konkursu organizowanego przez miesięcznik „Archeologia Żywa” – Archeologiczne Sensacje 2023 r.

Zachęcamy do głosowania na Lublin w konkursie - kliknij, żeby zagłosować

Kilka słów o historycznym odkryciu 2023

W 2022 r. rozpoczęto prace konserwatorskie i roboty budowlane w  kościele pw. Nawrócenia św. Pawła i części budynku dawnego klasztoru pobernardyńskiego w Lublinie, objętego ochroną konserwatorską.

Dotychczasowe ustalenia historyczne wskazywały na początki kształtowania się tej zabudowy około II poł. XV w. W marcu 2023 roku, podczas prac ziemnych
w zakrystii kościoła, archeolodzy odkryli relikty murów z kamienia wapiennego. Rzut obiektu i jego wymiary, materiał z którego został wykonany, pozwolił przypuszczać odkrycie nieznanej dotąd, średniowiecznej budowli wieżowej, zlokalizowanej poza murami obronnymi miasta.

Przeanalizowane źródła historyczne z początków przybycia oo. Bernardynów do Lublina oraz opisy nieruchomości nie wskazują na żadną wcześniejszą zabudowę na tym terenie – stąd można przypuszczać, iż odkrycie może być jednym z najstarszych obiektów architektury murowanej w Lublinie.