W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dwanaście historii z Grygowej - nietypowy kalendarz

Dwanaście historii z Grygowej - nietypowy kalendarz
18.01.201313:38

Kalendarz "Jak się uda" jest wynikiem pracy Joanny Wowrzeczki powstałej podczas rezydencji w ramach działań Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry". W trakcie pobytu w Lublinie artystka spotykała się z mieszkankami ulicy Antoniny Grygowej, które opowiadały jej o swojej sytuacji życiowej i problemach.
Wynikiem tych spotkań było zebranie dwunastu różnych historii. Zostały one opowiedziane za pomocą dokumentów okazanych artystce, która zamieściła je - wraz z obrazami osób opowiadających o swoim losie - w kalendarzu.
Dyktatura biurokracji jest czymś co nas przenosi między światami przeszłym i przyszłym, realnym i nierealnym, ludzkim i nieludzkim. Dla jednych kończy się standardowym kontem w banku, legitymacją, podatkiem dla innych kończy się na przykład kontenerem. (...) Wraz z bohaterami dnia codziennego z ulicy Antoniny Grygowej w Lublinie przyglądałam się za pomocą dokumentów historii zwrotów w ich życiu, tropiłam szanse na inne koleje wysłuchanych losów. Niestety, samo położenie bloków - oddalenie tych ludzi od szkół, bibliotek, sklepów, sieci komunikacyjnej, kościoła etc.skazuje ich na powtarzanie losów rodziców. Niech ich opowieści będą przestrogą dla innych, niech będą też lewą stroną dobrobytu, tym razem wywaloną na widoczną stronę- Joanna Wowrzeczka Joana Wowrzeczka - (1972) - malarka (dr od 2008) i socjolożka (dr od 2004). Jako socjolożka zajmuje się badaniem pola sztuki w Polsce, jako artystka problemem osób zdominowanych. Współzałożycielka Galerii "Szara" w Cieszynie, redaktorka działu sztuka w magazynie "Opcje" w latach 2010-11. Koordynuje Świetlicę Krytyki Politycznej “Na Granicy" w Cieszynie. Nominowana do nagrody Kobieta 2009 Roku ("Gazeta Wyborcza"). Finalistka I i II edycji konkursu :Obraz Roku" (2001, 2002) - laureatka jednej z czterech równorzędnych nagród głównych w 2002 roku. Uczestniczka rezydencji artystycznej - stażu w North Wales School of Art and Design w Wrexham w Walii, przyznanego w drodze konkursu przez Galerię Bielską BWA (2008). Wyróżnienie Regulaminowe w ramach Konkursu "Bielska Jesień" 2009, 39.Biennale Malarstwa, Galeria Bielska BWA. Obrazy w kolekcjach Stowarzyszenia "Zachęta Sztuki Współczesnej" "Znaki czasu", zachodnio - pomorskie i śląskie. Kalendarze nie są dostępne w sprzedaży.  Można wziąć udział w konkursie organizowanym na stronie Centrum Kultury w Lublinie, lub śledzić konkursy w lubelskich mediach - tam można je wygrać. Osoby zainteresowane posiadaniem kalendarza proszone są o bezpośredni kontakt  z Szymonem Pietrasiewiczem. Kontakt: Szymon Pietrasiewicz Centrum Kultury w Lublinie tel. (081) 536 03 14 mail: ;