W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kobiety mówią o traumie | Kultura Enter

Kobiety mówią o traumie | Kultura Enter
15.04.202420:29

Czym jest trauma, ta bezpośrednia i pośrednia? Jakie są rodzaje traumy zapośredniczonej? Jak dotykają one współcześnie kobiet i jak o niej mówić zarówno w kontekście rosyjsko-ukraińskiej wojny, jak i naszej codzienności? Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Enter zapraszają 17 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 do Baobabu na spotkanie z antropolożką Małgorzatą Wosińską i psycholożką Oleną Orel. Rozmowę poprowadzą Monika Ostrowska i Aleksandra Zińczuk.

Biogramy

Dr Małgorzata Wosińska – antropolożka ludobójstwa, psychotraumatolożka. Wykładowczyni międzynarodowego programu akademickiego NOHA UW. Master in Humanitarian Action na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych Pomocy Humanitarnej realizowanych przez UW i PAH (Polską Akcję Humanitarną). Superwizorka międzynarodowego projektu dokumentacyjno-badawczego „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa Wojny” poświęconego doświadczeniom Uchodźców ukraińskich, a realizowanego (w Polsce) przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Członkini Komisji Etyki Badań Zespołu COLLECTING HOLOCAUST MEMORIES IN SWEDEN, COLLECTIONS AND ETHICS realizowanego przez Swedish Research Council – jednostki utworzonej w związku z potrzebą etycznej i krytycznej oceny zasobów kolekcji, jak przyszłych treści wystawy stałej dla nowo powstającego Muzeum Holokaustu w Sztokholmie.

Zajmuje się dyskursem postkolonialnym i dekolonialnym w studiach nad Zagładą Żydów i porównawczych studiach nad ludobójstwami, a także problematyką prewencji zbrodni masowych, współczesnym wystawiennictwem muzealnym (w kontekście reprezentacji doświadczeń granicznych) oraz etyką badań jakościowych. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad zjawiskiem traumy, w których włącza perspektywy indygeniczne do klasycznego dyskursu psychotraumatologicznego. Jej rozprawa doktorska, w obecnej chwili przygotowywana do druku w formie książki, poświęcona jest tożsamości ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie (w ujęciu komparatystycznym wobec doświadczenia Shoah).

Olena Orel pochodzi z Mikołajewa. Skończyła Pedagogiczny Uniwersytet Narodowy, specjalizacja: psychologia. Pracowała jako psycholog w Urzędzie Pracy w Mikołajowie, następnie jako prywatny psycholog. Jest członkiem Ukrainian Umbrella Association of Psychotherapy, Ukraińskiego Instytutu Uzależnień, psychoterapeutką ds. uzależnień. Pracuje w metodologii psychologii egzystencjalnej. Od początku ataku Rosji na Ukrainę, pracuję jako psycholożka, psychoterapeutka z uchodźcami. Obecnie studiuje na UMCS podyplomowe studia z zakresu diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Bierze udział w superwizji.

Aleksandra Zińczuk – publicystka, eseistka, działaczka społeczna (m.in. Fundacja Teren Otwarty) Redaktor naczelna magazynu internetowego kulturaenter.pl oraz kierownik programu wydawniczego instytucji kultury Warsztaty Kultury (Lublin). Autorka licznych publikacji z zakresu edukacji nieformalnej, pamięcioznawstwa, filozofii i historii kultury, inicjatorka badań terenowych i akcji upamiętniających w kontekście historii pogranicza Europy Wschodniej, m.in. dziedzictwa żydowskiego, stosunków polsko-ukraińsko-białoruskich w czasie II wojny światowej i w reżimach totalitarnych. Liderka i koordynatorka wielu projektów transgranicznych i lokalnych, takich jak „Pojednanie poprzez trudną pamięć. Wołyń 1943”, który spopularyzował temat wzajemnego ratowania się Ukraińców i Polaków.

Informacje praktyczne

  • Kiedy: 17 kwietnia 2024 r., godz. 17.00
  • Gdzie: Baobab, Krakowskie Przedmieście 39B
  • Dla kogo: dla dorosłych
  • Wstęp wolny

Dostępność

  • tłumaczenie na j. ukraiński
  • wydarzenie na parterze, dostęp za pomocą wciągarki przy schodach wejściowych
  • wewnątrz znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością