W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Konfrontacje na półmetku
17.10.201217:06

Konfrontacje Teatralne dotarły już do półmetka a do zobaczenia pozostało jeszcze wiele znakomitych spektakli. Do tej pory mogliśmy obejrzeć m. in. szeroką prezentację lubelskich teatrów i środowisk teatralnych, które wypełniły sale widowiskowe po brzegi. A tymczasem rozpoczął się już na dobre program główny festiwalu, w którym zobaczymy takie spektakle jak wzbudzający wiele emocji skrajnych "Magnificat" czy kontrowersyjne "III Furie". Oto subiektywny wybór najciekawszych propozycji, nie tylko teatralnych.
Zacznijmy od wspomnianych "III Furii". To spektakl Teatr im. H Modrzejewskiej w Legnicy w reżyserii Marcina Libery, wpisujący się w nurt teatru politycznego. Głos w debacie o polskiej pamięci historycznej - chętnie eksponowanych zwycięstwach i obrazkach martyrologicznych i skrzętnie ukrywanych trudnych tematach - zbrodniach AK czy udziale Polaków w Holocauście. Za ten spektakl Marcin Liber otrzymał „Laur Konrada”, nagrodę główną XIV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. Natomiast "Magnificat" to oryginalny pomysł na spektakl teatralny z udziałem chóru kobiet krzyczącego, szepczącego i syczącego o problemach ich samych. Dość powiedzieć, że spektakl był wystawiany w takich miastach jak Tokio, Duesseldorf, Berlin, Lyon, Warszawa, Szczecin, Kraków a nawet w Indiach. Spektakl o wydźwięku wybitnie feministycznym wzbudza liczne kontrowersje wśród krytyków i publiczności. Ciekawą propozycją jest również „Orlando”, Teatru Maat Projekt w reżyserii Tomasza Bazana oparty m. in. na tekście o tym samym tytule Virginii Woolf. To biografia fikcyjnej postaci, która na początku powieści jest szesnastoletnim arystokratycznym młodzieńcem z czasów elżbietańskich, a na końcu – w roku 1928 – trzydziestosześcioletnią poetką. Przedstawienie było prezentowane na festiwalu w tym roku Edynburgu. Warto także obejrzeć film "Orlando.doc", dokumentujący pracę artystów nad spektaklem w norweskim Bergen. Na koniec polecamy, w ostatni dzień festiwalu, zostanie zaprezentowane niezwykle interesujące przedsięwzięcie: szekspirowski "Sen nocy letniej" przygotowany w ramach oryginalnego projektu "zapaleni.org". To spektakl w reżyserii Joanny Lewickiej z udziałem osadzonych w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Projekt ma być m. in. przykładem pracy resocjalizacyjnej z osobami skazanymi nawet na wieloletnie wyroki. W projekt zaangażowani są także mieszkańcy i mieszkanki osiedla socjalnego przy ul. Grygowej w Lublinie. Po spektaklu odbędzie się gala wręczenia Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, która uhonoruje najwybitniejsze osoby zaangażowane w ochronę praw człowieka, działania na rzecz wykluczonych oraz działalność na rzecz interesu publicznego. Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie im. prof Zbigniewa Hołdy z siedzibą w Warszawie a jej wręczenie odbędzie się po raz pierwszy. Nagroda przyznawana jest osobie, która wyróżnia się działalnością na rzecz poszanowania zasady praworządności oraz ochrony praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw osadzonych oraz innych osób pozbawionych wolności. Pełny program Konfrontacji w zakładce Wydarzenia.