W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kultura jest jak powietrze – niezbędna do życia

Kultura jest jak powietrze – niezbędna do życia
13.05.202022:15

Warsztaty Kultury w Lublinie już od półtora miesiąca realizują swój program w wersji online. Warsztaty z gry na ukulele, tutorial jak samodzielnie zrobić film poklatkowy, internetowa szkoła pisankarstwa, spotkania z instrumentami świata czy wspominki z koncertów Innych Brzmień – to tylko wycinek propozycji, z których mogliśmy skorzystać #zostającwdomu. Jak się okazuje chętnych nie brakuje.

Większość punktów programu, które Warsztaty Kultury proponują swojej publiczności można zobaczyć na facebooku, gdzie dostępne są statystyki, z których wiadomo ile osób obejrzało wideo czy brało udział w transmisji na żywo. Jak to wygląda?

Absolutnym hitem okazał się cykl spotkań T.ETNO multiinstrumentalistą, który pokazywał nam instrumenty z całego świata w ramach projektu Małe Inne Brzmienia. Każdy z 4 odcinków widziało od 800 do nawet 1700 osób. 

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też warsztat Zrób animację poklatkową | Lekcje Sztuki online, który obejrzało około 1200 osób. Na efekty warsztatów nie trzeba było długo czekać. Dzieci, które wzięły udział w konkursie Domowy filmowiec (także organizowanym przez Warsztaty Kultury w Lublinie) bardzo chętnie korzystały właśnie z tej techniki filmowej. Trzy zwycięskie prace są animacjami poklatkowymi i widać jak wiele pasji i energii włożyli w nie młodzi autorzy.

Ponad 1000 osób uczyło się przed Wielkanocą lubelskich wzorów na pisanki od pana Tomasza Krajewskiego, twórcy ludowego, którego można było spotkać osobiście na sierpniowym Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie.

820 fanów dobrej muzyki oglądało wspomnienie z koncertu Dezertera z 2019 na fanpage Innych Brzmień. Dziś organizacja jakiegokolwiek masowego wydarzenia w inny sposób jak transmisja wideo nie jest niestety możliwa.

770 osób wzięło udział w warsztacie Zielonym do góry – przesadzanie roślin doniczkowych. Gdyby warsztaty odbywały się w sali warsztatowej a nie w wersji online, uczestnicy transmisji live, którą prowadziła Beata Zych z pracowni Piękno, musieliby podzielić się na 51 grup!

Cykl warsztatów gry na ukulele prowadzony przez Łukasza Rzepeckiego, z taką publicznością nigdy nie mógłby się odbyć offline. Jednocześnie przed ekranem zebrało się bowiem blisko 400 adeptów gry na tym charakterystycznym instrumencie.
 

Podane przez nas liczby to nie zasięg czy 3 sekundowe wyświetlenia, które Facebook wyświetla jako podstawowe statystyki, ale realnie zaangażowani uczestnicy, którzy oglądali przynajmniej połowę materiału wideo. Nasze warsztaty i spotkania online trwają zazwyczaj kilkadziesiąt minut, a o uwagę odbiorcy konkurujemy dziś z ogromną liczbą innych treści, a także wszystkimi przeszkadzajkami, które mamy na co dzień w domu. Świadczy to o tym, że ludzie potrzebują kultury jak powietrza. Publiczność szuka i poświęca swój czas na odbiór właśnie takich treści. Jest to dla nas niezwykle ważne, w chwili kiedy o powrocie do sal kinowych i teatrów mówi się jako o jednym z ostatnich kroków powrotu do normalności – dodaje Paulina Skipirzepa-Kamińska z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Od 1 kwietnia Warsztaty Kultury zrealizowały ponad 40 punktów programu online. Przed nami wydarzenia w duchu #zostańwdomu zaplanowane co najmniej do końca maja: słuchowiska dla fanów literatury, filmy krótkometrażowe dla dzieci, warsztaty z zielarstwa, spotkanie z fotografią szlachetną w zupełnie zaskakującym, cyfrowym wydaniu.

Wszystkie dotychczas opublikowane przez Warsztaty Kultury materiały dostępne są na stronie warsztatykultury.pl oraz na fanpage Warsztatów Kultury, Innych Brzmień i Jarmarku Jagiellońskiego. Wśród nich znajdziemy bajki dla dzieci stworzone za pomocą techniki animacji poklatkowej, nawiązujące do tradycji baśnie i legendy zagrane i zaśpiewane przez Katarzynę Jackowską, tutoriale jak uszyć filcowe kapcie, jak odnowić stare krzesło czy zrobić wspólnie z dziećmi maskę-płaskorzeźbę.