W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Ludowe Oskary
26.10.201209:42

We wtorek, 30 października, zostaną przyznane nagrody dla osób i instytucji propagujących kulturę ludową - „Ludowe Oskary”. Nagrody przyznawane są m. in. przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych i portal KulturaLudowa.pl w czterech kategoriach: wydarzenie, konkursy, projekty badawcze i wydawnictwa. Dodatkową nagrodę przyznają internauci w głosowaniu przez stronę internetową. Nazwa nagrody nie ma nic wspólnego ze sławnymi nagrodami filmowymi, nawiązuje ona do postaci etnografa Oskara Kolberga.
Celem konkursu jest promocja polskiej kultury i sztuki ludowej poprzez propagowanie ciekawych i ważnych wydarzeń, inicjatyw oraz uhonorowanie instytucji, organizacji pozarządowych i animatorów kultury, którzy we własnych środowiskach lokalnych działają na rzecz kultury tradycyjnej. W konkursie oceniane są wydarzenia w następujących kategoriach: festiwale, koncerty i imprezy plenerowe; pokazy i warsztaty twórcze; konkursy i wystawy; projekty badawcze; wydawnictwa. Nagrodą główną w Konkursie jest statuetka „Ludowy Oskar”. O nagrodzie twórców ludowych stało się głośno na początku roku, gdy polscy artyści otrzymali list od kancelarii prawnej reprezentującej w Polsce interesy Amerykańskiej Akademii Filmowej, która przyznaje słynne filmowe Oscary. Amerykanie domagali się zmiany nazwy nagrody argumentując m.in., że zastrzegli nazwę Oskar (pisanej też przez "c"), i że polscy twórcy wykorzystują popularność ich nagrody. Nazwa nagrody nawiązuje do postaci słynnego etnografa Oskara Kolberga, a statuetka, którą otrzymują laureaci, przedstawia siedzącego Jezusa Frasobliwego. Nagrodzone inicjatywy: W kategorii "Festiwale, koncerty, imprezy plenerowe": Festiwal Folkloru Polskiego 45. Jubileuszowe „Sabałowe Bajania”, Organizator: „Dom Ludowy“ - Bukowińskie Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej; Wyróżnienie - Jesień na Pałukach Organizator: Żniński Dom Kultury. W kategorii "Konkursy i wystawy": Wystawa „Magia chleba naszego powszedniego“, Organizator: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. W kategorii "Projekty badawcze": "Plecionkarskim szlakiem Polski", Organizator: Stowarzyszenie Serfenta. W kategorii "Wydawnictwa": książka Andrzeja Karczmarzewskiego „Ludowe obrzędy doroczne w Polsce południowo-wschodniej“, Wydawca: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie; Wyróżnienie: program telewizyjny „Tradycja nie umiera“, wydawca: Toproduction Kompania Artystyczno – Promocyjna. Jury obradowało w składzie: dr Mariola Tymochowicz - Instytut Kulturoznawstwa UMCS, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Andrzej Sar – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie Andrzej Wojtan – dziennikarz „Gazety Chłopskiej”, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Paweł Onochin – Stowarzyszenie Twórców Ludowych, FOiRTL Krzysztof Butryn – sekretarz - Stowarzyszenie Twórców Ludowych W wyniku głosowania internautów, które miało miejsce na portalu KulturaLudowa.pl Ludowego Oskara za najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w 2011 r. otrzymuje program telewizyjny „Tradycja nie umiera”. Uzyskał on 463 głosy co daje blisko 50% wszystkich oddanych głosów. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych (Lublin, ul. Grodzka 14) dnia 30 października o godz. 12.00. Organizatorami nagród są: Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, portal KulturaLudowa.pl przy współpracy Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Lublinie.