W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
12.12.201108:42

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w ramach obchodów planuje spotkania warsztatowe z młodzieżą z lubelskich szkół, połączone ze zwiedzaniem wystawy o Niezależnym Ruchu Wydawniczym “Siła wolnego słowa” oraz przedstawieniem techniki sitodruku i warsztatami komiksu.
W działaniach edukacyjnych organizatorzy chcą odnieść wydarzenia sprzed trzech dekad do współczesności, dlatego też przewodnim tematem będzie pytanie: “Gdzie dziś jest duch Solidarności”? O godzinie 17.00 w Izbie Drukarstwa, przy ul. Żmigród 1, odbędzie się również spotkanie z z Michałem Kasprzakiem pracownikiem lokomotywowni PKP Lublin w latach 1970–2011, jednym z przywódców strajku na kolei w Lublinie w lipcu 1980 r; działaczem NSZZ „Solidarność” od 1980 roku - w czasie karnawału „Solidarności” własną kamerą i aparatem fotograficznym dokumentował ważne wydarzenia z życia miasta, lokomotywowni PKP i „Solidarności”. Lubelski oddział IPN zaprasza o godzinie 12.00 na plac Litewski, gdzie zostanie otwarta wystawa "Wasza Solidarność – nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego" zaś o godz. 14.00 wyświetlony zostanie film dokumentalny „Let Poland be Poland”. Wraz ze Związkiem Harcerzy Rzeczypospolitej oraz Lubelskim Hufcem Harcerzy „Baszta”, lubelski IPN organizuje grę miejską, która pozwoli uczestnikom na zdobycie informacji dotyczących stanu wojennego. Zapisy odbywać się będą w godzinach 9.30 - 10.00 w namiocie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ustawionym na placu Litewskim.