W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Słynne golasy w sztuce | Uwaga! Wystawa nie tylko dla dzieci!

Słynne golasy w sztuce | Uwaga! Wystawa nie tylko dla dzieci!
13.03.202416:16

W ramach projektu „Kropka, kreska – jak to widzisz?” Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami na wyjątkową wystawę graficzną Florentyny Nastaj. „Słynne golasy w sztuce” to świetna okazja do przełamywania barier i stereotypów związanych z nagością.

Najmłodszych organizatorzy zapraszają również na specjalne otwarcie wystawy, podczas którego będą mogli poczuć się jak prawdziwi znawcy sztuki. Z myślą o nich zostaną przygotowane zdrowe przekąski oraz zagadki pobudzające kreatywność i wyobraźnię. Mile widziani będą także dorośli – „Słynne golasy w sztuce” to wystawa dla całej rodziny!

Ciało człowieka od zawsze stanowi dla ludzi frapującą zagadkę. To także jeden z najbardziej interesujących i nieprzemijających tematów w sztuce od początków jej istnienia. Sposób w jaki widzimy i przedstawiamy nasze ciała, a także to, jak o nich mówimy, pozwala nam dowiedzieć się więcej o nas samych. Przyglądając się własnemu ciału i patrząc na wizerunki innych ludzi zadajemy sobie pytania o to kim jesteśmy, czego chcemy, co możemy i potrafimy jako istoty ludzkie, co akceptujemy, a czego się obawiamy. Wystawa jest pierwszą częścią cyklu „Kropka, kreska – jak to widzisz?” przygotowanego z myślą o najmłodszych odbiorcach i odbiorczyniach.

Informacje praktyczne

Kiedy:

  • 16 marca 2024, godz. 11.00 | otwarcie wystawy
  • 16 marca 2024 – 30 kwietnia 2024, godz. 9.00–17.00 | ekspozycja

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz
Dla kogo: dla dzieci 7+
Wstęp wolny.
Dostępność: wydarzenie tłumaczone na PJM (wernisaż), podjazd na życzenie, słuchawki wyciszające, mobilna strefa wyciszenia.

W ramach wystawy Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają klasy szkół podstawowych na warsztaty inspirowane „Słynnymi golasami w sztuce”. Podczas zajęć dzieci poznają historię słynnej Wenus z Milo, zainspirują się twórczością Keitha Haringa, mistrza body paintingu, oraz stworzą własne obrazy, wcielając się w słynnych malarzy. Warsztaty pozwolą rozwinąć umiejętności obserwacji i analizy dzieł sztuki oraz pomogą dzieciom w wyrażaniu własnej ekspresji. Udział w wydarzeniu to świetna okazja do przełamywania barier i stereotypów związanych z nagością.

Harmonogram warsztatów

Bazgroły na ręku | Warsztaty artystyczne inspirowane twórczością Keitha Haringa

Czy skóra może być płótnem? Gdzie sztuka może ożyć? Czy musimy zamykać ją w ramach galerii, czy może rozkwitać na ulicach, w parkach, a nawet na naszych ciałach? Na zajęciach dzieci zainspirują się twórczością Keitha Haringa, mistrza body paintingu, i wspólnie zastanowią się, na czym można stworzyć obraz oraz czy ludzie mogą stać się chodzącymi dziełami sztuki. Wykonają własne postaci i pomalują je w wybrane wzory, udowadniając że wyobraźnia jest potężnym narzędziem, które pozwala łączyć przeszłość z teraźniejszością i tworzyć nowe, fascynujące historie.

Informacje praktyczne

Kiedy:18 marca 2024, godz. 11.30–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dla klasy szkoły podstawowej w wieku 7–12 lat (do 22 osób w grupie)
Zapisy: poprzez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty poprowadzi: Krystian Kamiński
Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia
Bariery architektoniczne

Art wyzwania bez ubrania

Nagość w sztuce od zawsze była czymś naturalnym. Zmieniały się wieki i zmieniał się sposób postrzegania ciała ludzkiego. To co piękne też ulegało zmianom w zależności od aktualnie panującego kanonu urody. I choć ciało ludzkie nie zmieniało się, to zmieniał się sposób jego postrzegania, odbierania i ukazywania. Prehistoria wybrała kształty pełne, średniowiecze strzeliste formy, renesans rozmiłował się w klasycznym ujęciu, a barok go nieco... napompował. Dziś wcale nie jest łatwiej, bo jak uzasadnić nagość kobiety pod ludzkim szkieletem? Podczas zajęć dzieci spojrzą na człowieka z kilku perspektyw, aby odpowiedzieć na ważne pytanie – na co nam te golasy w sztuce i dlaczego tak się różnią? Prowadzący przybliżą charakter epok i czasów, w jakich funkcjonowały w sztuce. W trakcie warsztatów najmłodsi wcielą się w sławnych malarzy i stworzą współczesnych „golasów”.

Informacje praktyczne

Kiedy: 20 marca 2024

  • 9.00–10.30 – pierwsza grupa
  • 11.00–12.30 – druga grupa

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter (przejście przez patio)
Dla kogo: dla klas szkół podstawowych w wieku 9–12 lat (do 22 osób w grupie)
Zapisy: poprzez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty poprowadzi: Zuzanna Zubek-Gańska
Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia

Betonowe szaty Wenus z Milo | Warsztaty inspirowane starożytną rzeźbą

Kim była Wenus z Milo? Co trzymała w rękach grecka bogini? Czy nosiła sukienki, czy może spodnie? Czym jest kontrapost? Warsztaty Kultury serdecznie zapraszają na zajęcia, podczas których dzieci wyruszą w podróż do przeszłości, by odkryć tajemnice antycznej bogini miłości i piękna, która od wieków zachwyca i intryguje. Na zajęciach najmłodsi przyjrzą się bliżej starożytnej rzeźbie Wenus z Milo, zwracając uwagę na jej kompozycję i wykonanie. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego dzieło nie ma rąk i zaprojektujemy ubranie godne bogini.

Informacje praktyczne

Kiedy: 25 marca 2024

  • 9.00–10.30 – pierwsza grupa
  • 11.00–12.30 – druga grupa

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter (przejście przez patio)
Dla kogo: dla klas szkół podstawowych w wieku 7–12 lat (do 22 osób w grupie)
Zapisy: poprzez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty poprowadzi: Krystian Kamiński
Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia

O projekcie

„Kropka, kreska – jak to widzisz?” to nowy projekt Warsztatów Kultury opierający się na stworzonych (specjalnie dla nas!) pracach uznanych polskich grafików i graficzek. Projekt ma na celu zapoznanie najmłodszych z tajnikami sztuki i kultury wizualnej oraz przygotowanie ich do bycia zapalonymi i kompetentnymi bywalcami i bywalczyniami muzeów oraz galerii sztuki gdziekolwiek one będą.