W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sztuka współczesna i wystawy na Innych Brzmieniach

Sztuka współczesna i wystawy na Innych Brzmieniach
30.06.201606:55

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko muzyka. Słowo „art” organizatorzy traktują z równą atencją jak line-up muzyczny. W oczekiwaniu na wieczorną ucztę muzyczną możemy wybrać się na wystawę fotografii Rosja przed Rewolucją (1909 – 1915) Siergieja Michajłowicza Prokudina-Gorskiego, wystawę kultowej niemieckiej wytwórni Staubgold, a w ramach modułu Orient Station – Ukraina zobaczymy plakaty artystyczne duetu Braty oraz wystawę Chernobyl 30 + Fukushima 5.

Rosja przed Rewolucją (1909-1915) – wystawa kolorowych zdjęć Siergieja Michajłowicza Prokudina-Gorskiego
Siergiej Michajłowicz Prokudin-Gorski (1863-1944) zasłynął w Rosji jako wykonawca pierwszego i jedynego zdjęcia Lwa Tołstoja w kolorze. Ta sława sprawiła, że w 1909 roku zainteresował się nim car Mikołaj II. Późniejsze spotkania z carem i jego rodziną miały być kluczowym momentem w życiu Prokudina-Gorskiego. Car zapewnił mu zarówno wsparcie finansowe jak i autorytet do stworzenia tego, co później stało się dorobkiem jego życia. W latach 1909-1915, Prokudin-Gorski przebył 11 okręgów imperium Rosyjskiego, dokumentując architekturę: pałace, wsie, miasta, średniowieczne kościoły, rozwijający się kraj, budujące się fabryki i kolej. Ale przede wszystkim dokumentował ludzi, ich portrety zachwycają naturalnością, ukazując kulturowe zróżnicowanie.
Prokudin-Gorski pracował na własnoręcznie skonstruowanym aparacie, który naświetlał na szklanej płycie z czarno-białą emulsją, kolejno trzy ujęcia, do każdego zdjęcia był zastosowany inny kolor filtra (czerwony, zielony i niebieski). Do zobaczenia efektów swojej pracy był mu potrzebny specjalny projektor, który również sam wymyślił. Były w nim trzy ujęcia oświetlane światłem przepuszczonym przez te same filtry, które odpowiadały za tworzenie uprzednich naświetleń.
Po rewolucji w 1918 roku Prokudin-Gorski opuścił Rosję i skierował się do Norwegii, potem do Anglii. Do Rosji nie miał już po co wracać. Po zabiciu rodziny carskiej i zmianach ustrojowych osiedlił się na stałe w Paryżu, gdzie zmarł w 1944 roku.
Na lubelskiej wystawie zaprezentowane zostaną niektóre z portretów jakie zrobił Prokudin-Gorski podczas swej podróży. Ukazują one różnorodność etniczną Imperium Rosyjskiego, a dzięki Gorskiemu możemy ją oglądać w kolorze. Podczas wernisażu słowo wstępne wygłosi prof. Hubert Łaszkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wystawa zostanie zrealizowana w oparciu o zbiory Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, dzięki uprzejmości Pana Jean’a Swetchine’a, wnuka Prokudina-Gorskiego.               
6 lipca 2016 / godz. 18:00 / Zaułek Hartwigów - wernisaż
6-31 lipca 2016 / wystawa plenerowa, dostępna bez limitów godzinowych


Staubgold - wystawa prezentująca kultową niemiecką wytwórnię muzyczną
Założony w 1998 roku w Kolonii Staubgold był jedną z kilkudziesięciu niewielkich, niezależnych wytwórni, które powstały w tamtej dekadzie na fali boomu na muzykę z Niemiec. Jest też jedną z niewielu spośród tych oficyn, która przetrwała kolejne kryzysy branży muzycznej w nowym wieku i wciąż regularnie publikuje kolejne płyty.
Dziś wytwórnia Staubgold to uznana, klasowa marka na europejskim rynku muzyki niezależnej. Wydają lub wydawali w niej swoje albumy czołowi przedstawiciele awangardy jak choćby Jaki Liebezeit (perkusista legendarnej grupy Can), Faust, Kammerflimmer Kollektief, The Flying Lizard, Klangwart, Family Fodder i wielu innych.
Na wystawie będziemy mogli obejrzeć okładki winyli, które ma na swym koncie wytwórnia. 
6-10 lipca 2016 / godz. 12:00-1:00 / Klub festiwalowy na Błoniach pod Zamkiem

The Kievianer – wystawa plakatu artystycznego duetu Braty  
The Kievianer to seria plakatów poświęcona tętniącej życiem stolicy Ukrainy, stworzona w technice kolażu, która stała się znakiem rozpoznawczym twórczości dwóch braci. Prace z tej serii łączą w sobie fotografie najważniejszych symboli Ukrainy, skany starych druków datowanych na XVIII i XIX w., a także elementy znanych ukraińskich prac i akwareli. Ta właśnie kombinacja retro oraz użycie w procesie tworzenia nowoczesnych technologii, daje poczucie współistnienia różnych okresów czasowych. Zmienia to nie tylko spojrzenie na historię, ale przede wszystkim zaznacza jej współistnienie. Pracując nad znaczeniem i interpretacją formy, która charakteryzuje to dzieło, bracia czuwają, by zachowany został sens tego co ilustrują.
Braty, czyli Ivan i Vasyl nie przywiązują dużej wagi do chronologii, a najważniejszą dla nich rzeczą jest hierarchia. Integrując symbole z różnych okresów, bracia tworzą w swoich pracach nie tylko obraz ponadczasowej Rusi, ale także obraz społeczności ukraińskiej. W serii The Kievianer, Ivan i Vasyl używają tekstury kamienia, marmuru i fresku. Każdy jest w stanie znaleźć w ich pracach obecność przeciętnego człowieka w heroicznym lub religijnym obrazie – twarzy, dłoni, uśmiechu, a wszystko to za pomocą fotografii. Takie podejście eliminuje sztuczność historycznej hierarchii. To pomaga przemyśleć swój związek z księżną Olgą, z Włodzimierską Górką i ukraińską ziemią. W ten sposób bracia ilustrują przejście od oddalenia do jedności, które pojawiło się wraz z wydarzeniami mającymi miejsce w listopadzie 2013 roku w Kijowie. Obrazy z tej serii są wymowne w swej prostocie i autentyczności. Kijów braci Kostenko jest piękny. Duet artystów nie ma tendencji do idealizowania miasta w swych pracach, ukazując je z jego spalonymi oponami, w ciemnych kolorach, z wizerunkami zamyślonych, wygiętych ikon. Ich prace są wysmakowane graficznie oraz pełne autentycznej i żywej historii Ukrainy. Wplecione symbole ziemi i serca, ptaków i katedr, stanowią mocny wizerunek silnego fundamentu i przekonania, że przyszłość niesie to co lepsze dla wszystkich.
Braty to artystyczny duet braci bliźniaków, Vasyla i Ivana Kostenko. Z charakterystyczną dla siebie wizją i poczuciem ducha czasu, tworzą oryginalne i współczesne prace. Podróże są jak studnia bez dna dla ich artystycznych inspiracji i nowatorskich pomysłów. Praca jako duet i uzupełnianie siebie harmonizuje ich działania i jest wyznacznikiem ich sukcesu. Poprzez eksperymenty, uczestnictwo w rozmaitych projektach, jak również organizowanie własnych wystaw, Braty chcą przesuwać granice sztuki graficznej.
6-10 lipca 2016 / godz. 12:00-1:00 / Klub festiwalowy, Błonia pod Zamkiem             
 
Chernobyl 30 + Fukushima 5 – wystawa plakatu
W 2016 roku, ludzkość będzie obchodzić dwie tragiczne rocznice, które wydarzyły się w różnych, bardzo odległych częściach świata: 30-stą rocznicę katastrofy w Czarnobylu (26 kwietnia 1986) oraz 5-tą rocznicę katastrofy w Fukushimie (11 marca 2011). Pomiędzy datami tych tragedii mija ćwierć wieku. Te zdarzenia mają wspólne źródło – sieć relacji „człowiek – postęp naukowy i technologiczny – Planeta Ziemia”. Czarnobyl i Fukushima pochłonęły wiele ofiar ludzkich, przyniosły zniszczenia i cierpienia setek tysięcy ludzi, przypomniały nam o zagrożeniach związanych z działalnością człowieka i cenie jaką płacimy za postęp naukowy i techniczny. Jednak wydarzenia te są też silnym impulsem do zrozumienia globalnych problemów środowiskowych oraz przekonującym argumentem na rzecz rezygnacji z wykorzystania energii jądrowej i przejścia na odnawialne źródła energii, a w końcu zwracają uwagę na nasz stosunek do naszego wspólnego domu jakim jest Ziemia.       
Podczas wystawy projektanci z 24 krajów prezentują plakaty, które odzwierciedlają ich myśli i uczucia o katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie, przyczyniając się do powstania nowej odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Kuratorzy: Oleg Veklenko, Iliya Pavlov, Daria Titarenko               
Organizator: Stowarzyszenie grafików „4th Block” (Charków, Ukraina) – w 1991 roku twórca plakatów, wykładowca w Instytucie Sztuk Przemysłowych w Charkowie Oleg Veklenko, który jako żołnierz w 1986 roku został wysłany po wybuchu do Czarnobyla, postanowił zorganizować międzynarodową wystawę plakatu 4th Block, poświęconą 5-tej rocznicy tragedii w Czarnobylu. Ze względu na trudne doświadczenia, kwestia odpowiedzialności moralnej artysty przed groźbą nowych katastrof technologicznych oraz zanieczyszczenie środowiska, stały się centrum zainteresowań Olega, zarówno w sztuce jak i życiu. Na zaproszenie odpowiedzieli projektanci i graficy z 54 krajów, którzy wysłali swoje prace. Wystawa została otwarta 26 kwietnia 1991 roku w Muzeum Sztuki w Charkowie. Od tego czasu co trzy lata w Charkowie odbywa się Międzynarodowe Triennale eko-plakatu, grafik i eko-projektów młodzieżowych. Prace zawsze dotykają najbardziej bolesnych problemów ekologicznych, zanieczyszczenia środowiska, globalnego ocieplenia, inżynierii genetycznej itd. Prezesem triennale do dziś jest Honorowy Artysta Ukrainy, profesor Charkowskiej Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania Oleg Veklenko. Głównym założeniem Triennale jest prezentacja najbardziej znaczących osiągnięć artystów i projektantów tworzących prace o tematyce ekologicznej. Innym ważnym celem jest stworzenie Centrum sztuki ekologicznej aby łączyć kreatywność i aktywność społeczną projektantów, grafików, artystów w tworzeniu myśli ekologicznej w społeczeństwie, a zwłaszcza u młodych ludzi. Wyraziste elementy sztuki współczesnej i designu powinny pomóc rozwiązać ten problem.    
7 lipca 2016 / godz. 17:00 / Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a - wernisaż
6-10 lipca 2016 / godz. 11:00-19:00
11-31 lipca 2016 / od poniedziałku do piątku /  godz. 10:00-16:00


Wszystkie atrakcje festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia są bezpłatne. 

*** 
Wschód Kultury
to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2016 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz czwarty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.