W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W kinie w Lublinie. Sprawdź filmowe propozycje na marzec!

W kinie w Lublinie. Sprawdź filmowe propozycje na marzec!
28.02.202422:57

W marcu tematem przewodnim cyklu filmowego Warsztatów Kultury – Miasto movie – jest czas zarówno w ujęciu rzeczywistym (godziny, pory roku, dekady, stulecia itd.), jak i bardziej abstrakcyjnym. W tym drugim przypadku warto wspomnieć choćby o podróżach w czasie czy też zaburzeniach filmowej chronologii. Koncepcją czasu zajmowali się w kinie najwybitniejsi twórcy począwszy od Georgesa Meliesa, przez eksperymenty francuskiej Nowej Fali, aż do postmodernistycznych mistrzów pokroju Davida Lyncha czy Quentina Tarantino. Motyw czasu i jego wpływu na świat jest bardzo wdzięczny oraz pojemny. Daje ogromne pole do twórczych poszukiwań w kinie rozrywkowym (cały katalog filmów sci-fi, fantasy, przygodowych), ale też w tym poważniejszym, artystycznym, gdzie idee takie jak przemijanie, upływ czasu czy też alternatywne linie czasowe są często wykorzystywane.

Program na marzec 2024:

  • 6 marca 2024, godz. 19.00 – „Terminator”, reż. James Cameron, czas 107’, 1984 r.
  • 13 marca 2024, godz. 19.00 – „Na żywo”, reż. John Badham, czas 90’, 1995 r.
  • 20 marca 2024, godz. 19.00 – „12 małp”, reż. Terry Gilliam, czas 129’, 1995 r. 
  • 27 marca 2024, godz. 19.00 – „Umberto Eco i biblioteka świata”, reż. Davide Ferrario, czas 80’, 2022 r.

Opisy filmów

Terminator

Kultowy klasyk będący punktem zwrotnym zarówno w karierze Arnolda Schwarzeneggera, jak i reżysera Jamesa Camerona. Film, który stał się kulturowym fenomenem oraz początkiem jednej z najdłuższych serii w dziejach kina. Cameron długo musiał przekonywać hollywoodzkich decydentów do swojego scenariusza, całe szczęście był zdeterminowany i konsekwentny. Dzięki temu otrzymaliśmy dzieło niemal kompletne, w dużej mierze wyprzedzające swoje czasy. Wszystko, począwszy od mrocznej, nihilistycznej wizji przyszłości, w której inteligentne maszyny toczą wojnę z ostatnimi przedstawicielami gatunku ludzkiego, poprzez fenomenalny scenariusz z wątkiem przeskoków w czasie, aż do znakomitych kreacji Schwarzeneggera, Lindy Hamilton i Michaela Biehna buduje klimat tego niesamowitego obrazu. Całości dopełnia genialny motyw muzyczny autorstwa Brada Fiedela, na długo pozostający w pamięci widzów. 

Na żywo 

Brawurowy thriller autorstwa Johna Badhama (m.in. „Gorączka sobotniej nocy” czy „Ptaszek na uwięzi”) w gwiazdorskiej obsadzie, w której prym wiodą Johnny Depp i Christopher Walken. Depp gra tu postać księgowego Gena Watsona, który wraz z córką przyjeżdża pociągiem do Los Angeles. Na dworcu zatrzymuje go tajemnicza para ludzi, podająca się za policjantów. Od tej chwili bohater zostaje wplątany w niebezpieczny spisek, mający na celu zamach na gubernatora Kalifornii. Watson ma dokładnie 90 minut na wykonanie swojego zadania i dokładnie tyle trwa sam film. Ten precyzyjny zabieg potęguje uczucie zagrożenia, napięcia oraz presji upływającego czasu. Gra toczy się o najwyższą stawkę, zwroty akcji zaskakują, prowadząc do spektakularnego finału. „Na żywo” to kino sensacyjne w starym stylu, inteligentne, dynamiczne z ciekawymi kreacjami głównych bohaterów.

12 małp

Tytuł powszechnie uznawany za jeden z najlepszych obrazów w bogatej filmografii Terry’ego Gilliama, a jednocześnie jeden z najciekawszych filmów z motywem podróży w czasie. „12 małp” wzorowane jest na „Filarze” - francuskiej, awangardowej krótkometrażówce z lat sześćdziesiątych. Rozwija wątki postapokaliptycznego świata, gdzie ludzkość została zdziesiątkowana przez tajemniczy wirus. Z tegoż świata zostaje wysłany w przeszłość, dokładnie do roku 1990, główny bohater James Cole (Bruce Willis). Ma on zapobiec zagładzie i nie dopuścić do powstania wirusa. Podczas swojej misji spotka sceptyczną doktor Railly (Madeleine Stowe) oraz osadzonego w zakładzie dla obłąkanych młodego chłopaka Jeffreya (rewelacyjny Brad Pitt). Obie te postaci odegrają fundamentalną rolę w dalszych poczynaniach Cole’a. Gilliam stworzył dzieło wciągające, hipnotyzujące wręcz swoim klimatem, wieloznaczne, a jednocześnie nie tracące nic ze swego komercyjnego potencjału. 

Umberto Eco i biblioteka świata

Fascynujący dokument o jednym z najwybitniejszych pisarzy w dziejach oraz jego dziedzictwie, czyli słynnej bibliotece, gdzie zgromadzono do tej pory kilkadziesiąt tysięcy książek. Autor „Imienia róży” przez lata tworzył ten wyjątkowy księgozbiór, będący jednocześnie żywym pomnikiem historii, miejscem zbiorowej pamięci. Jeśli chodzi o pamięć to Eco zwykł mawiać, iż bez niej człowiek jest niczym roślina. Celem jego biblioteki jest więc zachowanie tej pamięci dla kolejnych pokoleń, stworzenie przestrzeni dla swobodnego myślenia, filozofowania, analizowania świata i poddawania go krytycznej ocenie. Twórcy filmu starają się uchwycić kluczowe idee włoskiego humanisty, a jednocześnie pokazać też Eco jak człowieka. Poznajemy jego rodzinę - żonę i dzieci, przyjaciół oraz intelektualistów, z którymi przez lata współpracował. Filmowy portret artysty i jego dzieła będzie też idealną klamrą zamykającą wątki związane z zagadnieniami czasu w Miasto movie. 

Informacje praktyczne

Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia. Filmy wyświetlane są w języku oryginalnym z polskimi napisami. 
Bariery architektoniczne
Wstęp wolny.