W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zbiory największego w Polsce archiwum Historii Mówionej w bibliotece cyfrowej on-line.

Zbiory największego w Polsce archiwum Historii Mówionej w bibliotece cyfrowej on-line.
16.01.201211:50

W archiwum Programu „Historia Mówiona” Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” znajdują się wspomnienia 1 350 osób. To unikatowy zbiór relacji mówionych dotyczących Lublina i Lubelszczyzny od dwudziestolecia międzywojennego po czasy współczesne.
Główne tematy poruszane w trakcie rozmów to: życie codzienne, szkolnictwo, wielokulturowość, II wojna światowa, Holokaust, stosunki polsko-żydowskie w okresie II wojny światowej, opozycja polityczna i niezależny ruch wydawniczy w PRL, życie kulturalne. W dotychczasowej internetowej bazie relacji mówionych www.tnn.pl/himow.php dostępnych jest obecnie ponad 5 700 fragmentów relacji (tekstowych, audio i wideo). Relacje te przenoszone są obecnie ze starej bazy, działającej od 1998 roku, do Biblioteki Multimedialnej Ośrodka funkcjonującej w systemie dLibra biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/collectiondescription?dirids=198 Każda relacja opisana jest zgodnie ze standardem metadanych Dublin Core. Pliki tekstowe prezentowane są w postaci wygodnych dla czytelników PDF-ów. Jest to działanie bez precedensu. Nikt wcześniej nie próbował na taką skalę wykorzystywać dLibry i Dublin Core do opisywania zbiorów oral history. Należy podkreślić, iż migrowane relacje są największą tego typu kolekcją udostępnioną w internecie w Polsce. W bibliotece cyfrowej dostępne będą nie tylko fragmenty relacji, ale również fotografie świadków historii, ich biogramy i streszczenia relacji mówionych, a także materiały konograficzne ze zbiorów świadków historii, niepublikowane wspomnienia, pamiętniki, itp. Warto zaznaczyć, iż system dLibra umożliwia kompleksowe udostępnianie informacji o nagraniu, a internauta będzie mógł zorientować się na jaki temat jest dana relacja poprzez system słów kluczowych, i dotrzeć do innych podobnych. Relacje mówione w Bibliotece Multimedialnej Ośrodka będą także dostępne w wyszukiwarce Federacji Bibliotek Cyfrowych ( fbc.pionier.net.pl) – skupiającej polskie biblioteki cyfrowe oraz w portalu Europeana ( www.europeana.eu), umożliwiającym dostęp do europejskich zbiorów bibliotecznych i archiwalnych. Więcej na temat Programu Historia Mówiona www.historiamowiona.tnn.pl Kontakt: Tomasz Czajkowski Program "Historia Mówiona" Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" ul. Grodzka 21 20-112 Lublin tel.: (081) 532 58 67 teatrnn.pl