W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 70. Rocznica Likwidacji Ochronki Żydowskiej przy ul. Grodzkiej 11

Data rozpoczęcia 2012-03-23
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Organizatorzy wydarzenia zapraszają do wspólnego upamiętnienia zagłady dzieci z Ochronki żydowskiej. W tym roku mija 70 lat od mordu dokonanego na ponad stu żydowskich dzieciach.

W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, ponad sto dzieci z żydowskiej Ochronki wywieziono samochodami ciężarowymi, a część poprowadzono pieszo na łąki
na Tatarach, i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Hanna Kupperberg i panna Rechman, które razem z dziećmi poszły na śmierć.

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” od ponad 10 lat w dniu 24 marca (prawdopodobna data likwidacji Ochronki) organizuje Marsz Pamięci przypominający o losie żydowskich dzieci.

W piątek 23 marca 2012 roku, w przeddzień 70. rocznicy likwidacji Ochronki, organizatorzy wydarzenia zapraszają mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, stanowiącym próbę upamiętnienia losu niewinnych ofiarach Holokaustu.

Marsz rozpoczyna się wyjściem spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury “Pod Akacją”) o godz. 13.15. Uczestnicy marszu zaproszeni są również na multimedialną prezentację historyczną o godz. 13.00 do Bramy Grodzkiej (sala teatralna).

Uczestnicy marszu proszeni są również o zabranie ze sobą zniczy, które zostaną postawione w miejscu śmierci żydowskich sierot oraz ich opiekunek na Tatarach.

Informacje i zgłoszenia:
Aleksandra Zińczuk, olatnn@gmail.com
Marcin Wociór, wocior@gmail.com

Najważniejsze wydarzenia cykliczne