W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Antena Krzyku. Antologia 1986–1990 – spotkanie z Kozielskim i Marczyńskim | Strefa Innych Brzmień

Antena Krzyku. Antologia 1986–1990 – spotkanie z Kozielskim i Marczyńskim | Strefa Innych Brzmień
Data rozpoczęcia 2023-11-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

„Antena Krzyku. Antologia 1986–1990” to wyjątkowy album wydany we wrześniu tego roku przez fundację Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna, który prezentuje kultową oficynę powołaną do życia w 1984 roku przez Arka Marczyńskiego, a skupioną wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej. Katalog Anteny Krzyku, poza wydawaniem szeregu ważnych artystów z krajowej alternatywy, pełen jest głośnych nazwisk ze sceny europejskiej oraz północnoamerykańskiej. Główne gatunki w jakich się porusza to punk, post-punk, awangarda, post-rock, elektronika, noise, a czasem także jazz. W swojej długiej i wielowątkowej historii wytwórnia wydawała też własną gazetę, organizowała trasy koncertowe oraz regularnie inicjowała nowe zjawiska muzyczno-kulturowe. Na przestrzeni ostatnich 40 lat Antena Krzyku zyskała renomę i rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie.

Album prezentuje początki Anteny jako inicjatywy już wtedy przełomowej, osobnej i międzynarodowej. Można w nim znaleźć siedem numerów zina Antena Krzyku, fragmenty numeru „Bez Alternatywy”, archiwalne zdjęcia oraz materiały tekstowe przygotowane przez Wojciecha Kozielskiego przypominające pierwsze wizyty w naszym kraju takich zespołów jak: Nomeansno, The Ex, De Kift, Verbal Assault, False Prohets czy Soulside. Przewodnikiem, który oprowadza nas po „antenowym” świecie jest oczywiście Arek Marczyński.

O książce rozmawiać będziemy z jej autorem – Wojciechem Kozielskim oraz z szefem Anteny Krzyku – Arkiem Marczyńskim.
Spotkanie poprowadzą Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwała – dyrektorzy Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Podczas spotkania można będzie zakupić książkę, a po spotkaniu dalej pozostaniemy w muzycznym klimacie nawiązującym do prezentowanej lektury. Dla wszystkich miłośników punk rocka, post punka, no wave czy zimnej fali przygotowaliśmy specjalną selekcję muzyczną, która wypełni resztę wieczoru w Pubie Bałagan.

Biogramy gości

 

Wojciech Kozielski – rocznik 1969, człowiek undergroundu, związany z Anteną Krzyku od roku 1988. Animator sceny, były pracownik niezależnych wytwórni płytowych (Southern Records i Cargo Records UK) oraz dziennikarz muzyczny (onet.pl, Brum, Przekrój i wiele innych). Autor powieści „Weltschmerz Hardcore” (2020) i zbioru humoresek „Obsługiwałem angielskiego ciula” (2022). Ślązak mieszkający w Krakowie, z długim epizodem emigracyjnym.

Arek Marczyński – od 1984 redaktor naczelny zina Antena Krzyku ( 1986–1990), a potem na przełomie lat 90. czasopisma Antena Krzyku. Szef wydawnictwa Antena Krzyku, które działa do tej pory, specjalizując się w wydawaniu muzyki alternatywnej.

O Wydawcy

Fundacja Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna specjalizuje się w realizacji wydawnictw oraz wydarzeń promujących wrocławską muzykę alternatywną. W 2021 roku opublikowali płytę „Lapis Lazuli” zespołu Kormorany, a w kolejnym książkę „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1990–2000” Pawła Piotrowicza. Celem fundacji jest ocalanie od zapomnienia śladów fonograficznych, fotograficznych, przekazów związanych z szeroko pojętą kulturą niezależną. Szereg działań pod hasłem WNSM podjęty został jeszcze przed założeniem fundacji: były to m.in. seria płyt z wrocławską muzyką undergroundową (Klaus Mit Foch, Miki Mousoleum, Kormorany, Los Loveros, Kaman & The Big Bit) czy organizacja koncertów zespołów takich jak Kormorany, Kaman, Kostas new Progrram.