W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Dlaczego lubimy się bać? O fenomenie podcastów true crime / Renata Kuryłowicz, Justyna Mazur-Kudelska / PJM

Bitwa o kulturę. Dlaczego lubimy się bać? O fenomenie podcastów true crime / Renata Kuryłowicz, Justyna Mazur-Kudelska / PJM
Data rozpoczęcia 2024-04-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Kanibale, mordercy, kapłani voodoo, pospolici przestępcy. Ofiary, legendy, zabobony, makabryczne szczegóły… Podcasty true crime plasują się na czwartym miejscu światowych rankingów najczęściej odtwarzanych słuchowisk. Z czego to wynika? Dlaczego w świecie, który każdego dnia zalewa nas kolejnymi brutalnymi informacjami tak bardzo lubimy się bać? Dlaczego czekamy na kolejną dawkę przerażających historii? I kim są ludzie, którzy opowiadają o morderstwach i śmierci?
Gośćmi oprowadzającymi nas po najciemniejszych zakamarkach duszy będą Renata Kuryłowicz (Renata z Worka Kości) – autorka podcastu "Zbrodnie bez Cenzury" i Justyna Mazur-Kudelska - autorka podcastu "Piąte: nie zabijaj".

Maja Chitro - szefowa działu kultury magazynu „ELLE”, kulturoznawczyni, podcasterka (współprowadząca "Studio26" i prowadząca "Wieczorny Lot"). Na stałe współpracuje z magazynem „Sukces” dziennika „Rzeczpospolita”. Autorka projektu wspierającego młodych muzyków klasycznych „Klasyka Gatunku”. Specjalizuje się w kulturze lat 60. i 70., szczególną uwagę poświęcając muzyce, która stała się katalizatorem rewolucyjnych zmian społecznych. Przeprowadziła setki wywiadów, w tym rozmowy z m.in. Pedro Almodóvarem, Jane Birkin, Lou Doillon, Duą Lipą, Agnieszką Holland, Gal Gadot, Jaredem Leto, Steve’em Jonesem/Sex Pistols, Jakubem Józefem Orlińskim, Alexem Kapranosem/Franz Ferdinand, Mobym. Publikowała w „Harper’s Bazaar”, „Zwierciadle”, „InStyle Germany”, „InStyle Polska”, „Gazecie” Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Magazynie TVN24.pl, noizz.pl, WP.pl, „K MAG-u”, „Kukbuku”. Autorka ebooka „Ballady i romanse. Jak kochał rock’n’roll w latach 60. i 70. XX wieku”.

Renata Kuryłowicz / Renata z Worka Kości – pisze i opowiada o antropologii śmierci, zbrodniach, egzekucjach i prawdziwej makabrze. Specjalizuje się w temacie nekrofilii i kanibalizmu. Historyczka sztuki. Znawczyni tematyki z zakresu kryminalistyki i kryminologii. Autorka bloga i podcastu „true crime” „Zbrodnie bez cenzury”. Twórczyni pierwszego na świecie domu burleski i kryminału, a zarazem autorskiego cocktail baru Worek Kości (powstał w 2017r.). Wieloletnia wydawczyni książek z doświadczeniem kierowania działem redakcji prozy zagranicznej (Prószyński i S-ka), literatury non-fiction (Świat Książki) oraz prowadzenia wydawnictwa jako współwłaścicielka (Wyd. Albatros). Prowadziła zajęcia z kobietami osadzonymi w warszawskim Areszcie Śledczym na Grochowie w ramach programu resocjalizacji. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą książką dla Wydawnictwa Literackiego. Mama dwóch synów i trzech kotów, wdowa.

Justyna Mazur-Kudelska — twórczyni internetowa, autorka podcastów między innymi: „Pogadajmy o życiu”, „Piąte: nie zabijaj’’ i „Piąte przez dziesiąte” i „Pogadajmy o otyłości”. Podcast „Piąte: nie zabijaj’’ jest jednym z najpopularniejszych podcastów w Polsce. Jest autorką książki „Małe Końce Świata” i współautorką „Uczuciownika”, nagrała również audioserial „Pod czarną ziemią”. Jest laureatką nagród Best Stream Awards 2019, Empik Go Best Audio 2020, Blog Roku 2014.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.03.2024 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy. 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.