W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę. Ruch w słowach / Joanna Szymajda / PJM

Bitwa o kulturę. Ruch w słowach / Joanna Szymajda / PJM
Data rozpoczęcia 2024-03-19
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

Bitwa o kulturę. Ruch w słowach.

Czy na pewno wiemy, co to jest podłoga do tańca? Dlaczego pojawiły się w tej sprawie wątpliwości podczas redakcji wydanego niedawno „Słownika tańca współczesnego”? Co to za zjawisko: taniec współczesny? Jaką rolę odegrało polskie środowisko taneczne w jego rozwoju i powstawaniu nowych estetyk? Dlaczego pierwsza polska publikacja kompleksowo opisująca zjawiska związane z tańcem ukazuje się w Polsce dopiero teraz?
 

Grażyna Lutosławska

Joanna Szymajda – adiunkta w Instytucie Sztuki PAN, badaczka tańca, menadżerka kultury. Pracę doktorską obroniła na Université Paris III Sorbonne Nouvelle i Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentka studiów magisterskich z zakresu teatrologii i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Université Lyon II. W latach 2010-2017 wicedyrektorka Instytutu Muzyki i Tańca, w latach 2018-2020 kierowniczka baletu Opery Wrocławskiej, w latach 2007-2010 i 2021-2022 koordynatorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, okazjonalnie dramaturżka. Współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie i Uniwersytetem Łódzkim. Współredaktorka wraz z prof. Małgorzatą Leyko Słownika tańca współczesnego (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2022). Autorka książki Estetyka współczesnego tańca europejskiego po 1990 (Księgarnia Akademicka, 2013); redaktorka publikacji European Dance since 1989. Communitas and the Other (Routledge/IMiT 2014) oraz Polskie artystki awangardy tanecznej (IMiT/IAM 2017).

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.02.2024 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu fb Teatru Starego).

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy. 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.