W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Czytelnia Dramatu Dzieciom: Eliksir starości

Data rozpoczęcia 2014-05-17
Godzina rozpoczęcia 12:00
Kategoria Warsztaty

Bardijewska szyje dramaty ze skrawków powycinanych z różnych tekstów kultury. Czasem wywija je na lewą stronę, zawsze dodaje coś od siebie i wszystko łączy równym ściegiem. „Eliksir starości” jest jej kolejnym utworem, w którym porusza temat przemijania. Autorka wykorzystała topos starzejących się rodziców i opiekunów znanych z baśni (w tym wypadku „Królewny Śnieżki” i „Roszpunki”) oraz ich pięknych, młodych i walecznych podopiecznych.
Wszystkich wpisała w życiowy schemat, według którego dzieci, chcąc nie chcąc, powielają zachowania rodziców i zajmują ich miejsce, a ci ostatni mogą jedynie cieszyć się spokojną egzystencją na emeryturze. Zarówno błędy i prawa młodości (w tym największe spośród nich – nie słuchać rad starszych i wszystko robić po swojemu), jak i trudny do zaakceptowania fakt nieuchronnie zbliżającej się starości, Bardijewska przedstawiła w sposób niepozbawiony humoru, przy jednoczesnym zachowaniu powagi sytuacji.
Ostatecznie bohaterowie odnajdują się w nowych rolach: Księżniczka wraz z Księciem zajmują miejsca Królowej i Króla, ci zaś oddają się przyjemności babciowania i dziadkowania nowo narodzonej wnuczce. I wszyscy żyją długo i szczęśliwie aż do śmierci.

wstęp wolny

Najważniejsze wydarzenia cykliczne