W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF “Dream and reality”/ “Marzenie i rzeczywistość” - prezentacja Yingmei Duan

Data rozpoczęcia 2011-03-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Wykład

Wykład performatywny Yingmei Duan, artystki, która przebywa w marcu na rezydencji w Lublinie. Wykład odbywa się w ramach projektu A-Y/Y-A, w którym bierze udział Yingmei Duan i Andrée Weschler.

Yingmei Duan urodziła się w Chinach. Należała do chińskiej awangardy, Beijing East Village, która od lat 90. funkcjonowała we wschodniej dzielnicy Pekinu. Rezydenci Beijing East Village to pierwsze pokolenie artystów performance. W 1995 roku Yingmei uczestniczyła w performance “To add one meter to an anonymous mountain/ Dodać jeden metr do anonimowej góry”, który jest uważany za klasyczne wydarzenie współczesnej sztuki chińskiej. Kilkanaście lat temu Duan zamieszkała w Niemczech. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Brunszwiku (HBK Braunschweig), gdzie studiowała pod kierunkiem Mariny Abramović. Wielokrotnie współpracowała z Christophem Schlingensiefem, niemieckim reżyserem filmowym, autorem filmów awangardowych (zmarł w zeszłym roku).

Yingmei Duan pracuje w obszarze performance, instalacji i rysunku. Jest wnikliwą obserwatorką rzeczywistości, traktuje performance zarówno jako sytuacyjny eksperyment jak i pogłębioną refleksję nad kondycją ludzką. Interesują ją różne aspekty ludzkiej natury takie jak piękno, brzydota, seksualność, wiek - kilkakrotnie brała udział w sympozjum PathEsth (PathologischeEsthetica/ Estetyka patologiczna), poruszającym problem współczesnych konwencji piękna. Artystka czerpie z własnych doświadczeń, punktem wyjścia do tworzenia performance, wideo i instalacji są dla niej wspomnienia, marzenia i tęsknoty. Sztuka Yingmei Duan wychodzi w przestrzeń społeczną, artystka często doprowadza do interakcji z publicznością. Od czerwca 2010 współpracuje także z hospicjum dziecięcym Bluebell w Anglii, w swoich projektach dla dzieci łączy malarstwo i baśnie.


Kuratorka projektu A-Y/Y-A
Marta Ryczkowska

 

 

Powiązane:

Marta Ryczkowska

Najważniejsze wydarzenia cykliczne